ThoU|^yi'' LÈLECTm Biden maakt haast met aanpak van coronacrisis NYNKEDEJONG ^oTSTEflLj, 6 VERENIGDE STATEN VERKIEZINGSUITSLAG Column $0 @nynke Vandaag stelt Biden een taskforce in die zich zal bezighouden met een plan om de pandemie te bestrijden. De groep zal bestaan uit twaalf vooraanstaande deskundigen. ,,Dat plan zal worden gebouwd op een fundament van wetenschap.'' Voor de verkiezingen had Biden al aangekondigd dat hij met gouver neurs en burgemeesters om de tafel wil in de strijd tegen corona. Sinds het begin van de pandemie stierven in de Verenigde Staten meer dan 236.000 mensen aan Covid-19. Daarnaast zal Biden ook de inter nationale positie van het land ver sterken. Volgens The Washington Post zullen de Verenigde Staten weer toetreden tot het Klimaatak koord van Parijs en deelnemen aan de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Biden wil af van de reisbeperkin gen uit 'gevaarlijk' geachte landen, waaronder veel moslimlanden. Buitenlanders zonder verblijfsver gunning die als kind met hun ou ders naar de VS kwamen, worden via het 'Dreamers-programma' voorlopig beschermd tegen uitzet ting. Naast het coronavirus zijn de grootste worstelingen van de VS, volgens Biden, de economische cri sis, de gezondheidszorg, klimaat veranderingen en racisme. Hij zal zich hard maken voor verbetering op deze terreinen. vrouwen in witte jurken in ieder geval niet het verwijt zouden kun nen krijgen dat ze er te masculien uit zouden zien. Als je googelt op de suffraget tes en de filmpjes en foto's ziet van hun protesten, zie je pas écht hoelang vrouwen al strijden voor gelijke rechten. Vrouwen, konin gin Wilhelmina-achtige types, die arm in arm over straat lopen, die in de gevangenis belanden voor iets waarvan wij nu amper kun nen geloven dat vrouwen het nooit hebben gehad. Het lef dat deze vrouwen moeten hebben ge had, om in te gaan tegen de machthebbers, de hoon die ze over zich heen hebben gekregen. Zij klommen op de barricaden voor het recht om überhaupt te mogen stemmen. Deze week heb ben mannen en vrouwen door het hele land gestemd voor een vrouw als vicepresident. En het is ook nog een zwarte vrouw, een dochter van twee immigranten. Zoals Kamala Harris zelf zei: ik ben de eerste, maar zeker niet de laatste: 'Want alle meisjes die dit vanavond zien, zien dat dit een land is vol mogelijkheden'. Bedankt, vrouwen in witte kleren, vroeger en nu. Er was anderhalve eeuw van protest voor nodig, maar het is niet voor niets geweest. Kamala Harris liet zien dat ze wist waar ze vandaan kwam kers die in dit park samenkomen. Dat is wat veel New Yorkers een opluchting vinden: dat het democratisch proces zijn werk heeft gedaan, en een presi dent met autoritaire trekken wegstuurde. ,,De democratie is nu veilig", reageert Tom Kulaga, die op het plein op een feesttoe- ter blaast. ,,Veiliger", maakt hij er snel van. Trump wil de uitslag aanvechten, en schreef op Twit ter enkele uren eerder nog in hoofdletters dat niet Biden, maar hij gewonnen had. Kulaga is ner veus geweest, en is er nog niet helemaal gerust op, dat Trumps zijn verlies neemt als het juridi sche gevecht nergens toe leidt, zegt hij. Maar vandaag is het feest. ,,Thanksgiving kwam vroeg dit jaar. We moesten van wege de pandemie al zoveel op geven. Onafhankelijkheidsdag, Halloween. Maar dit maakt het allemaal de moeite waard." Dansfeest Feest kent New York op het mo ment inderdaad weinig, van wege de pandemie die deze stad in het voorjaar hard trof. New Yorkers snakken naar plezier en maken van Washington Square Park direct na het verkie- zingsnieuws een geïmprovi seerd dansfeest dat de hele avond doorgaat. 'Yeah, it's aparty in the USA', zingt de menigte mee met de stem van Miley Cirus die uit een speaker komt. 'You're fi red', hebben aanwezigen op een Ze droeg een wit pak. Na tuurlijk droeg ze een wit pak. Toen Kamala Harris voor het eerst als aankomend vice- president van de Verenigde Staten haar landgenoten en de rest van de wereld toesprak, droeg ze wit. De kleur van de suffragettes, de vrou wenbeweging die eind negen tiende, begin twintigste eeuw streed voor vrouwenrechten, en in het bijzonder voor het vrouwen kiesrecht. dat haar benoeming het resultaat is van eeuwenlang actievoeren, protesteren. Van vrouwen die in hongerstaking zijn gegaan, die het leven hebben gelaten in de strijd om vrouwen stemrecht te geven. De kleur wit was destijds door die vrouwen gekozen omdat die het goed deed op foto's die in de krant verschenen. Tussen alle mannen in zwarte pakken, vielen de vrou wen op. Ook droegen ze wit omdat die kleur wei nig agressie 1 oproept; gtx wit als ff4 Ar s kleurvan 1 de vrede. 1 tTT En omdat In New York houdt het gejuich urenlang aan als de uitslag van de presidentsrace bekend wordt. De thuisstad van Donald Trump danst zijn vertrek tegemoet. Ook in andere plaatsen gaan mensen de straat op - zowel aanhangers van Biden als van zijn verslagen tegenstrever Trump. merika is terug', roept Marion Ho ward. Met haar man Mark heeft ze zich snel in de kleuren van de Amerikaanse vlag uitgedost voordat ze naar Washington Square Park in het hart van New York is gekomen, nog geen uur nadat Joe Biden tot aankomend president is uitgeroepen. ,,Dit is een gedenkwaardige dag", zegt Mark Howard. ,,Vandaag vieren we de democratie." Dat gaat met toeterende auto's en ronkende motoren. Bewoners slaan uitgelaten op potten en pannen, hangend uit het raam van hun appartement. Sommi gen wapperen met Amerikaanse vlaggen en dansen door de stra ten, met mondkapje om de neus. Slijterijen kunnen de cham pagne niet aanslepen. Er gaat ge juich op bij elke fles die ontkurkt wordt. ,,Dit is hoe democratie eruit ziet", scanderen New Yor- maandag 9 november 2020 GO UkViluVu* Joe Biden is nog lang niet als president beëdigd, maar hij maakt al direct duidelijk een an dere weg in te slaan dan de hui dige president Donald Trump. De aanpak van de coronacrisis heeft nu de hoogste prioriteit. Tonny van der Mee Rotterdam/Washington Dat witte pak Met dat witte pak liet ze zien dat ze wist waar ze vandaan kwam: Karlijn van Houwelingen In Las Vegas, Nevada, protes teren Trump-aanhangers tegen de 'gestolen' verkiezingen. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6