Vertrouwd en comfortabel: 4 Met Joe Biden komt in de VS een vertrouwd gezicht aan de macht. Kan hij de Verenigde Staten bij elkaar houden, na een uitputtend verkiezingsjaar? PROFIEL JOSEPH ROBINETTE BIDEN JR. maandag 9 november 2020 Bidens empathie wordt geroemd door mensen die hem kennen. Hij verloor zijn eerste vrouw, zijn doch ter (toen nog een baby) en zijn vol wassen zoon, en heeft vaak troos tende woorden voor Amerikanen die ook rouwen om familieleden. Dat past perfect bij het Amerika van vandaag, dat bijna 230.000 doden telde door corona, denkt Jeff Nuss- baum, voormalig speechschrijver van Biden. ,,Op dit moment in onze ge schiedenis is dat precies wat mensen nodig hebben, wat ze willen van een president: begrip en compassie.'' Onstuitbaar Wereldleiders die met Joe Biden om de tafel gaan kunnen erop rekenen dat de nieuwe Amerikaanse presi dent soms verrassend uit de hoek komt. Bill Bradley vertelt een anek dote uit 1979, toen hij met Joe Biden de Sovjet-Unie bezocht. In gesprek met Aleksei Kosygin, de toenmalig premier, flapte Biden eruit: Don't shit a shitter, Aleksei! Het betekent zoiets als 'verkoop geen onzin aan iemand die daar zelf ook heel goed in is', in woorden die op de Amerikaanse tv weggepiept zouden worden omdat ze te vulgair worden gevonden. ,,Biden is soms onstuitbaar, en dat helpt om compromissen te smeden'', zegt Bradley. Biden zal meer oog en oor hebben voor de internationale organisaties waar Trump tabak van had. Hij heeft er als senator en vicepresident al jarenlang mee te maken gehad. Op dag één van zijn presidentschap Karlijn van Houwelingen New York Joe Biden is voor de VS als een paar oude pantoffels, vertrouwd en comfortabel. Met hem, beloofde hij in de campagne, hoef je niet langer wakker te worden met zorgen over de schreeuwe rige tweets van je president. Maar hoe graag sommige Amerikanen het ook zouden willen, de periode van vóór provocatiepresi dent Trump komt niet terug. Donald Trump verdwijnt niet van het poli tieke toneel, zo blijft bijvoorbeeld zijn explosieve Twitteraccount met 87 miljoen volgers actief. Het coronavirus zal evenmin zomaar verdwijnen. Met Biden aan het roer zullen wetenschappers van het Amerikaanse equivalent van het RIVM wel meer invloed krijgen, en zal de VS zich vermoedelijk weer aansluiten bij de Wereldgezond heidsorganisatie. Trump stapte daar midden in de pandemie nog plomp verloren uit. Biden wil zich onder meer inspannen om alle Amerikanen aan het mondkapje te krijgen. Verdeeldheid De diepe verdeeldheid in Washing ton blijft ook. Democraten op de verre linkerflank hopen al hardop dat ze onder Biden ingrijpende veranderingen kunnen doorvoeren, die veel weerstand oproepen. Het Hij komt net op tijd om de relaties met Europa en de Navo te redden —oud-senator Bill Bradley Hooggerechtshof aanvullen met meer rechters bijvoorbeeld, om de conservatieve meerderheid onscha delijk te maken. Of fracking verbie den, wat staten met veel inkomsten uit fossiele brandstoffen zal doen steigeren. Als iemand de VS bijeen kan bren gen is het Joe Biden, denkt oud-sena tor Bill Bradley, die jarenlang met Biden in de Senaat zat. ,,Hij is een heel goede luisteraar, hij vindt over eenkomsten'', zegt Bradley. ,,Hij is zich ervan bewust dat dit land moet helen, en is iemand die altijd hand reikingen naar de andere kant heeft gedaan. Voor Obama was hij vaak degene die een deal maakte met Republikeinen in de Senaat.'' Het zal niet makkelijk worden het gespleten land te besturen. Biden weet dat. Republikeinen blokkeerden veel plannen van de regering Obama, toen hij vicepresident was. Ze zullen dat vermoedelijk opnieuw doen, nu het erop lijkt dat ze de meerderheid in de Senaat behouden. Het is dus nog maar de vraag of Biden zijn kli maatplannen kan waarmaken, het zorgstelsel zodanig kan hervormen dat het 'Bidencare' gaat heten en immigranten zonder verblijfspapie- ren zoals beloofd kan legaliseren. In Democratische kringen is de hoop dat gematigde Republikeinen zonder de invloed van Trump wel bereid zijn tot samenwerking. Evenwichtsoefening Biden overweegt om ook Republikei nen te benoemen in zijn regering. De progressiefste vleugel van zijn partij is het daar helemaal niet mee eens; daar zien ze liever progressieve senatoren en de voormalige presi dentskandidaten Bernie Sanders en Elizabeth Warren in het kabinet. Bidens presidentschap wordt een evenwichtsoefening, als hij zowel afvallige Republikeinen als deze 'democratisch socialisten' tevreden wil houden. Het is niet uitgesloten dat Donald Trump intussen wordt vervolgd voor het schenden van kieswetten met zwijggeldbetalingen aan een minna res in een campagne, voor fraude in zijn bedrijf, of voor het hinderen van justitie toen zijn banden met Rusland werden onderzocht tijdens zijn presidentschap. Vicepresident Kamala Harris, voormalig officier van justitie, zei vorig jaar eens dat ze een aanklacht vanwege obstructie van de rechtsgang zou steunen. Dat zou grote woede kunnen losmaken onder de miljoenen Amerikanen die hun hoop op Trump vestigden. Economie Wall Street begon de afgelopen we ken al uit te kijken naar winst voor Biden. Met de Democraten aan de macht wordt de kans groter dat veel geld in de economie wordt gepompt, is de teneur daar. Biden zal alsnog een tweede financieel steunpakket door het Congres moeten krijgen. Het land zit erom te springen, maar tot op heden werden het Witte Huis en de Democraten in het Congres het er niet over eens. Joe Biden staat voor de zware taak een tot op het bot verdeeld Amerika te besturen en tot een eenheid te smeden. Is Biden precies wat Amerika nodig heeft? FOTO AP fUtMfl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4