Geen optredens van Discopiet maar wel een film 5 NIEUW ALBUM MORJAK DOCUMENTAIRE IN DE MAAK Liefde voor de zee, verlangen naar thuis en vooral het absurdisme van het dagelijks leven. Dat alles klinkt door in de muziek van de Zeeuwse band Morjak. Grondlegger Wiebe Radstake uit Zierikzee kan het zwerven over water niet laten. Het leverde hem inspiratie op voor een nieuw album: Gang is alles/Alles gaat om. Morjak debuteerde in 2018 met Vrij Vliegende Vissen. De bandnaam verwijst naar een Russisch zeemansblad uit het begin van de 19e eeuw. ,,Het betekent zeeman'', zegt frontman, zanger en gitarist Wiebe Radstake. Die bandnaam past naadloos bij hemzelf. Wiebe is kapitein op de Tres Hombres en is sinds kort eigenaar van zijn schip 'Vrijbuiter'. Varen en muziek zijn bij hem immer nauw verwe ven. ,,Morjak staat voor ongepolijste muziek die doet denken aan het kraken van een schip, het fluiste ren van de wind in het wand, het denderen over de oceaan en soms juist ook het vertwijfeld ronddrij ven in windstilte'', aldus Wiebe. Dit nieuwe album is het resultaat van de zwerftocht over het water die Morjak in de zomer van 2019 maakte van Zierikzee naar het Oerolfestival op Terschelling. Tij dens die zeiltocht met het schip 'De Stoere Eenvoud' namen de tien muzikanten en de Vlaamse dichter Jan Ducheyne aan boord de nummers op. Later werden de opnamen in de studio door Stefan Fokker verder uitgewerkt. Heimwee De teksten van de in totaal negen nummers op deze LP zijn in het Nederlands. De muziek wordt ver weven met de geluiden van het schip, met fragmenten van ge dichten en met flarden gesprekken aan boord. De nummers zijn zeer divers. Ongebreidelde vrolijkheid wordt afgewisseld met melancho lie. Naast een loftuiting op de schoonheid van de zee klinkt vooral ook soms de heimwee door: 'Het is goed, zo goed, maar zo ver weg'. Het plezier van samen muziek maken spat er soms vanaf, maar de mannen van Morjak manifesteren zich met knip-en-plak techniek af De muziek wordt verweven met de geluiden van het schip en met flarden gesprekken aan boord en toe ook als muzikale beatniks, die uithalen naar burgerlijkheid. De verstaanbaarheid laat hier en daar wat te wensen over, maar Morjak lijkt ook geen perfectie na te streven. Het gaat de band vooral om het overbrengen van sfeer en beleving. Morjak is in zee gegaan met het label Smikkelbaard en zo komt het dat het album ook op Spotify en Bandcamp te beluiste ren is. De kunstzinnige hoes van Gang is alles/Alles gaat om verdient overigens ook specifieke aandacht. Inmiddels heeft Wiebe een ei gen schip gekocht en doopt dat tot 'Vrijbuiter'. Hij bouwt daar ook een klein podium in voor muziek- optredens. ,,Ik hoop ons schip in maart komend jaar gereed te heb ben en de haven van Zierikzee te kunnen binnenvaren", laat Wiebe weten. Samen met zijn vrouw Su zan en hun zoontje Warre gaat hij vaartochten maken over de Greve- lingen, maar ook verder door Ne derland en België. Zwervend over het water hoopt hij weer inspiratie op te doen voor nieuwe nummers voor Morjak. Floortje Dessing De bekende programmamaak ster/schrijfster Floortje Dessing is geïnteresseerd geraakt in het boei ende leven van Wiebe en zijn jonge gezin. Zij is bezig met het maken van een televisiedocumen taire over het avontuur dat Wiebe en Suzan aangaan met hun eigen schip in combinatie met muziek. Dessing kwam al voor een eerste gesprek naar Schouwen-Duive- land en gaat komende woensdag een kijkje nemen in Makkum waar op de werf daar aan de 'Vrijbuiter' wordt gewerkt. uit Kerkwerve komt. Vandaar dat ik voor deze film de samenwerking met Elly Geelhoed en Intertoys Zierikzee heb gezocht'', vertelt Munten. Choreografie Vier oudere leerlingen van de bal letschool maakten de choreografie voor de dans van de kleine pieten samen met Discopiet. Intertoys Zierikzee droeg bij aan het decor met speelgoed en ingepakte ca deaus. ,,Om in te spelen op de verschil lende vraag van klanten maken we twee filmversies, één met roetveeg- pieten en één met zwarte pieten'', laat Discopiet weten. Meer info is te vinden op de web site pietendisco.com De opnamen werden zondag ge maakt bij de Balletschool van Elly Geelhoed in het Cultuurhuis Zie- rikC. ,,Ik trad als Discopiet tijdens de sintintocht al twee keer eerder op in Zierikzee. Bovendien ken ik hier ook aardig wat mensen door dat mijn vrouw Iris van oorsprong maandag 9 november 2020 Zingende schipper wordt vrijbuiter Ali Pankow Zierikzee Wiebe Radstake bezig met schilderwerk aan zijn schip 'Vrijbuiter' op een werf in Hendrik-Ido-Ambacht. eigen foto y Bas-Jan Munten als Discopiet naast Sinter klaas. Als al ternatief voor zijn optredens maakt hij nu een korte film. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Bas-Jan Munten uit Hendrik-Ido- Ambacht ziet zijn optredens als Discopiet bij sinterklaasintoch ten als gevolg van de coronacri sis vrijwel allemaal geannuleerd worden. ,,Ik heb een alternatief gezocht in het maken van een sint- en pietenfilm van circa 20 minuten'', zegt Munten. Ali Pankow Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46