I lr y 2020 NIEUWS 3 VERENIGDE STATEN VERKIEZINGSUITSLAG J [H We houden ons aan de wet, ook de president Het contrast is groot. Terwijl de De mocratische running mate Kamala Harris zaterdag geëmotioneerd vanuit haar tuin Joe Biden per telefoon felici teert - ,,Het is ons gelukt Joe!'' - slaat president Donald Trump nonchalant een balletje op zijn golfbaan in Virgi nia. En net als de advocaten van Trump op een persconferentie rechtszaken aankondigen vanwege vermeende verkiezingsfraude, roepen de Ameri kaanse nieuwsmedia - CNN voorop - Biden uit tot de 46ste president van de Verenigde Staten. Trump hoort het nieuws ergens tus sen de holes. Biden, die thuis in de tuin met zijn vrouw Jill van het herfst weer geniet, wordt door zijn kleinkin deren naar binnen geroepen: ,,Opa, we hebben gewonnen!'' Winst in de cruciale swing state Pennsylvania gaf de Democraat zater dag de beslissende zet over de drempel van het Witte Huis. Biden, die 270 kiesmannen nodig heeft, stond gister avond op 279, Trump op 214. Niet eer der kreeg een presidentskandidaat 74,6 miljoen van de stemmen. Trump blijft voorlopig steken op 70,4 miljoen. Een definitieve uitslag is er nog niet. In Georgia is een hertelling nodig en in enkele staten worden nog stemmen geteld, waaronder die van overzeese militairen en poststemmen. Maar de aantallen zijn te klein om de einduit slag nog te veranderen. Zo eisen Biden en Harris zaterdag avond in Wilmington (Delaware) de overwinning op. De felicitaties stro men binnen. Regeringsleiders omar men een Amerika dat straks weer in ternationaal wil samenwerken. Men sen vieren toeterend, dansend en zin gend op straat de winst. De ontlading is groot, alsof miljoenen Amerikanen zich bevrijd voelen van een juk. Dat CNN-presentator Van J ones live zijn de tranen de vrije loop laat, is veelzeggend. ,,Het is makkelijker om vanochtend een ouder te zijn. Karak ter doet er toe. Een goed persoon zijn doet er toe.'' Verbittering Als deze verkiezingen iets hebben duidelijk gemaakt, dan is het wel de verbittering en grote verdeeldheid. Zondag ontwaken Amerikanen met het besef dat het land een nieuwe weg inslaat. De uitslag is een 'afwijzing van Trump' (Hillary Clinton), een 'posi tieve verandering' (Jimmy Carter) en 'een nieuwe dag van hoop voor Ame rika' (Nancy Pelosi). ,,Deze verkiezingen gaan over zoveel meer dan Joe Biden of mij'', twittert Harris. ,,Ze gaan over de ziel van Ame rika en onze bereidheid om daarvoor te vechten.'' Wil Biden het land weer verenigen, zal hij eerst moeten afrekenen met de grillen van Trump. Die weigert zijn nederlaag toe te geven en trekt feller van leer. In kapitalen twittert Trump dat hij de verkiezingen heeft gewon nen en dat er sprake is van misstan den. 'De waarnemers kregen geen toe gang tot de kamers waar stemmen worden geteld. Ik won de verkiezin gen, kreeg 71.000.000 legale stemmen. Er zijn slechte dingen gebeurd. Die onze waarnemers niet mochten zien. Miljoenen stembiljetten voor het stemmen per post zijn naar mensen gestuurd die daar nooit om vroegen.' Zijn campagneteam heeft een meldpunt voor verkiezingsfraude en mailt geldschieters om 60 miljoen dollar in te zamelen voor rechtszaken. Aanhangers worden voorbereid op protestacties. ,,Sta paraat'', zegt campagneleider Bill Stepien in een audio-opname in handen van The Washington Post. ,,We kunnen jullie hulp op korte termijn nodig hebben bij demonstraties in jullie staten, om te garanderen dat de kant van de president is vertegen woordigd.'' In enkele steden roepen Trump- aanhangers op straat: ,,Stop het ste len!'' De Federale Verkiezingscommissie (FEC) zegt dat de verkiezingen bijna vlekkeloos zijn verlopen. Rechtszaken zijn weinig kansrijk en hertellingen leveren historisch gezien nooit een aardverschuiving op. De VS wacht een onzekere periode tot de inauguratie op 20 januari. Het is de vraag of Trump daarvoor zijn rivaal persoonlijk zal ontmoeten, zoals het protocol voorschrijft. Juridische strijd Een lange juridische strijd vertraagt de overgang naar een nieuwe rege ring. ,,Dat is gevaarlijk voor het bui tenlands beleid'', zegt een Republi keinse congresbron. ,,De wereld staat niet stil, terwijl we allemaal gefocust zijn op de verkiezingen.'' Trump kan de samenwerking frus treren en de regering-Biden opzade len met problemen. Hij kan nog cru ciale economische beslissingen ne men, gratie verlenen, benoemingen doorduwen of Amerikaanse troepen terugtrekken. De vraag is of zijn amb tenarenapparaat meewerkt aan de overgang. Een belangrijke adviseur van Trump verwacht een vreedzame machtsoverdracht. ,,Dit is de grootste democratie ter wereld'', zei Larry Kudlow op CNBC. ,,We houden ons aan de wet, ook de president.'' Bronnen zeggen tegen CNN dat Trump zich achter de schermen lang zaam verzoent met het naderende eind van zijn presidentschap. Hoge functionarissen distantiëren zich van hem en zelfs zijn schoonzoon Jared Kushner benaderde hem over het er kennen van de uitslag. Formeel kan Trump nog weigeren het Witte Huis te verlaten. Dan zijn de regels vanaf 20 januari simpel. Na de inauguratie is Joe Biden president van de Verenigde Staten en heeft hij de macht de Secret Service te laten ingrij pen. Biden zal niet schromen dat te doen, zegt Andrew Bates, woordvoer der van zijn campagneteam. ,,De rege ring van de Verenigde Staten is prima in staat om indringers het Witte Huis uit te zetten.'' maandag 9 november 2020 GO Winst is voor Biden, maar Trump vecht door Democraat Joe Biden wordt de nieuwe president van de Verenigde Staten. Waar miljoenen Amerika nen de hoop op een positieve ver andering vieren, weigert de zit tende president Donald Trump het Witte Huis op te geven. Opnieuw wacht een onzekere periode. Tonny van der Mee Rotterdam/Wilmington FOX NEWS PROJECTS BIDEN WINS PA AND NV, HAS ELECTORAL VOTES TO WIN PRESIDENCY KE±a NEWS ALERT j TV-stations roepen Biden uit tot winnaar. Biden hoort het nieuws thuis van zijn kleinkinderen. Trump golft en wordt verrast door de uitslag. FOTO'S TWITTER NAOMI BIDEN EN AP -adviseur Donald Trump Citaten uit de overwinnings- speech van Biden Mensen, ik ben een trotse Demo craat. Maar ik zal regeren als een Amerikaanse pre sident. Ik werk net zo hard voor dege nen die niet op mij hebben gestemd, als voor degenen die dat wel deden. Laat het grimmige tijdperk van demo niseren in Amerika hier en nu eindi gen. Ik zal een presi dent worden die niet verdeelt, maar eenheid wil smeden. Ik zie geen rode of blauwe staten, ik zie de Verenigde Staten. Voor iedereen die op president Trump heeft ge stemd. Ik begrijp de teleurstelling vanavond. Ik heb zelf een paar keer verloren, maar laten we elkaar nu een kans geven. Het is tijd om de harde retoriek opzij te zetten. De tem peratuur te verla gen, elkaar weer te zien. Luister weer naar elkaar. En om vooruitgang te boeken, moeten we stoppen onze tegenstanders als vijanden te zien. Ze zijn niet onze vijan den. Het zijn Ame rikanen. Ik ben trots op de coalitie die we hebben samenge steld. De breedste en meest diverse coalitie in de ge schiedenis. Ik meen het, tijdens de momenten waarop deze cam pagne op zijn diep tepunt was, kwam de Afrikaans-Ame rikaanse gemeen schap weer voor me op. Jullie heb ben mij altijd ge steund en ik steun jullie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3