II 6 Zeeuwen in Amerika reageren op de winst van Joe Biden De Verenigde Staten krijgen met Joe Biden een leider met presiden tiële uitstraling, zegt Jolanda. Ze is afkomstig uit Kloetinge en woont inmiddels acht jaar in Colorado Springs. ,,Dat ontbrak eraan bij Trump", vult ze aan. Colorado is van oudsher een Republikeins bol werk. Dat de staat bij deze verkie zingen blauw in plaats van rood kleurde, zegt veel. In Colorado wo nen veel diepgelovige christenen die traditioneel Republikeins stem men. Emoties lopen hoog op Ook Jolanda behoort tot die groep. Ze werkt voor de zending. Ze mocht stemmen omdat ze sinds anderhalf de Amerikaanse nationa- Onze democratie werd een circus met Trump als leider liteit bezit. ,,Ik heb voor Biden ge stemd, met name vanwege mijn af keer van Trump. Hij soleerde vooral en verloor het beleid van de Repu blikeinse partij uit het oog. Ik zag hem ook niet als een echte christen. Bovendien zaaide hij verdeeldheid, in de wereld en ons eigen land. De Dat Trump z'n verlies niet kan accepteren, komt de harmonie niet ten goede politieke spanning is hier nu hoog. Alles ligt enorm gevoelig. Als mijn dochter gaat logeren bij een vrien dinnetje uit een gezin dat Trump steunt, druk ik haar op het hart vooral niet over de verkiezingen te beginnen. De emoties lopen snel op. Wat ik soms mis bij Amerika- nen is de dialoog, gewoon rustig en open over politiek praten." Zelf heeft ze zich niet erg ver diept in het programma van Biden, noch kent ze toekomstig vice-pre sident Kamala Harris goed. ,,Ik put vooral moed uit de tweet van Biden dat hij een president voor alle Ame rikanen wil zijn. De wonden zijn diep. Het zal tijd kosten om die te helen. Dat is nu de belangrijkste op dracht voor Biden. Ik denk dat hij in staat is het verdeelde land weer te verenigen. Hij is kalm en reageert doordacht. En ik hoop ook dat hij verstoorde betrekkingen met lan den zal herstellen. Internationaal stond Amerika er de laatste vier jaar namelijk niet best voor. De wereld kijkt ons nu met een scheef oog aan. Dat moet veranderen." Jolanda denkt dat over een half jaar de rust is weder gekeerd. ,,Men- sen zitten nu in de emotie van de verkiezingsuitslag, maar vergeet niet dat de Democraten vier jaar te rug een bittere pil moesten slikken. Dat heeft toen niet tot grote onrust geleid. Je moet je verlies kunnen nemen. Ik ben wel bang voor wat Trump gaat doen, nu hij zich niet neerlegt bij de nederlaag. Hij heeft veel macht en geld." Spannende dagen De in Tholen opgegroeide Marieke Hemmes-De Rijke woont in een voorstad van Sacramento, maar mocht niet stemmen. Eerder zei ze in de PZC dat Trump stiekem toch de overwinning zou kunnen bin nenslepen. Eigenlijk vindt ze beide mannen niks. ,,Biden oogt oud en fragiel, Trump is te direct." Ook Jo landa begrijpt niet dat de Democra ten geen jonge, frisse kandidaat in de strijd konden werpen. Marieke vond het spannend de afgelopen dagen. ,,Het lijkt nu defi nitief dat het Amerikaanse volk voor Biden heeft gekozen. Trump wil zich niet bij het verlies neerleg gen en dat zegt veel." Zaterdagmor gen keek ze naar een naar een speech die de Republikeinse presi dentskandidaat John McCain in 2008 gaf, nadat hij had verloren van Democraat Barack Obama. ,,Hij was zo sportief, feliciteerde Obama met de overwinning en accepteerde dat het volk had gekozen voor een nieuwe weg. Dat vind ik mooi en toont leiderschap." Net als Jolanda signaleert Ma rieke dat het land tot op het bot ver deeld is. ,,Dat Trump z'n verlies niet kan accepteren, komt de harmonie niet ten goede. Het is te hopen dat hij zich snel neerlegt bij het feit dat het volk heeft gekozen om op een andere manier verder te gaan. En verder hoop ik dat Biden er alles aan doet om het land weer te verenigen tot de United States of America." maandag 9 november 2020 Aanhangers van Joe Biden in Washington DC vierden dit weekend zijn overwinning. foto alex wong/getty images 'Ik ben blij dat Trump weggaat' Democraat Joe Biden wordt de nieuwe president van de Ver enigde Staten. Twee Zeeuwen die in Amerika wonen, reageren op de verkiezingsuitslag. ,,Hoe- wel ik als christen meer op heb met de Republikeinen, heb ik toch voor Biden gestemd. Onze democratie werd een circus met Trump als leider. Nee, we heb ben geen rondedansje gedaan, maar ik zal blij zijn als hij weg is", zegt Jolanda Blevins-Karelse. Frank Balkenende Colorado Springs/Sacramento - Jolanda Blevins-Karelse - Marieke Hemmes-De Rijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26