E 'Genoeg alternatieven na sluiting DusToch!' De dag van een coördinator mantelzorg SGP wil minder geld wietproef 'Dubbele pet Stroosnijder schaadt Orionis en hemzelf' 5 25-JARIG BESTAAN MANTELING Bij de Dag voor de Mantelzorg, morgen, trakteert ondersteuner Manteling cliënten voor het 25-jarig bestaan. De organisatie voor de Walcherse mantelzorgers viert het jubileum in zorgelijke tijden. ,,We zijn blij dat we er nog zijn." I r wordt flink bezuinigd in de drie Walcherse ge lmeenten. We moeten kij ken hoe we dat opvangen", zegt di recteur Mira Weber in het kantoor bij de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. ,,Als er minder indicaties worden gegeven voor wmo-zorg komen de gevolgen één op één op de schouders van de mantelzorgers terecht. Maar Vlissingen schrapt de mantelzorgwaardering. Die 75 euro die iemand aan zijn mantelzorger kan laten geven is wel degelijk be langrijk. Die is vorig jaar 1650 keer aangevraagd, waarvan 700 keer in Vlissingen. Het is een blijk van er kenning vanuit de gemeente dat mantelzorgers er zijn en dat ze de gemeenschap heel veel zorgkosten besparen. Als je mensen echt ziet houden ze het langer vol en vragen ze zelf minder zorg. Het is wel een makkelijke bezuiniging." Begeleiding Het besluit om dagbesteding uit de Wmo te verplaatsen naar activitei ten in wijkcentra is niet goed uit voerbaar, vreest Weber. ,,Heel veel mensen passen daar niet in. Be hoorlijk veel dementeren, dat vergt begeleiding. Als daar in geschrapt wordt, gaat dat niet goed." ,,De druk op de informele zorg is 1080 hoger dan ooit. Er wordt eerst geke ken naar de eigen kring en daarna naar vrijwilligers en maatschappe lijk werk. Pas als het crisis is, wordt er een verbandje aangelegd. Zelfs als de mantelzorg thuis te zwaar wordt en het verpleeghuis noodza- De druk op de informele zorg is groter dan ooit kelijk is, doet dat een beroep op de mantelzorger. Maar de eigen kring wordt kleiner. We vergrijzen, er zijn minder kinderen en jongeren trekken weg." Ondersteuning van de mantel- zorgers is hard nodig, weet Weber. ,,Hoe hou je het draaglijk? Hoe vraag je hulp?" In coronatijden moet de zorglast thuis nog zwaar der zijn, maar veel blijft achter de voordeur. „Mensen gaan in zelfiso- latie. Zorgvragers trekken zich te rug. En dan is er de vereenzaming." Met inzet van vrijwilligers die gekoppeld worden aan iemand die steun kan gebruiken, probeert Manteling de eenzaamheid te ver lichten. Onder meer met studenten van HZ van de richtingen sociaal werk, verpleging en pedagogiek. Meer vrijwilligers zijn welkom. ,,We gaan nu nog bij mensen langs. Wij willen dat contact heel graag door laten gaan. We bellen veel, zo dat mensen hun verhaal kwijt kun nen. Mantelzorgers hebben de nei- ging zichzelf volledig uit te hollen." Soms geeft iets kleins veel ver lichting in het dagelijks leven. ,,We kregen verhalen van mantelzorgers die scheef worden aangekeken als ze samen gearmd in de winkel ko men. We geven nu buttons met 'Ik ben mantelzorger'. We laten nu snel een tweede lading maken." Manteling geeft elk jaar een groep mantelzorgers extra aan dacht. Vorig jaar waren dat jonge mantelzorgers, dit jaar lobbyt Man teling bij werkgevers om aandacht voor de werkende mantelzorgers. ,,Die kunnen het er niet bij hebben dat ze zichzelf moeten verdedigen als ze weer mee moeten naar de dokter. Velen zijn superloyaal en hebben alles geprobeerd om niets te laten merken. Mantelzorg hoort in het functioneringsgesprek." MEGGIE DRAPERS VLISSINGEN Minder geld voor de proef met de vrije wietverkoop en automatisch bediende paaltjes, wel geld voor mantelzorgwaardering en een rotonde aan de Sloeweg. De SGP wil budgetten ruilen in de be grotingsvergadering van de Vlis- singse gemeenteraad, woensdag. De partij vindt 355.000 euro voor een proef met wietverkoop te veel om te besteden aan 'overlastge vers'. De gemeenteraad wil de proef vol gend jaar houden om de illegale straatverkoop aan buitenlanders te gen te gaan. Doe daar maar een ton minder voor en houdt liever de mantelzorgwaardering in stand, vindt de SGP. Die wil het college schrappen om de grote tekorten op de zorgbudgetten tegen te gaan. VLISSINGEN De dubbele pet van wethouder en bestuurs voorzitter kan werkleerbedrijf Orionis en Sem Stroosnijder zelf schade toe brengen. De Christenunie in Vlissingen wil een onafhankelijk be stuursvoorzitter voor Orionis. Orionis bezuinigt en moet meer mensen helpen aan een baan. Dat gebeurt onder druk van de drie Walcherse ge meenten, die zelf zwaar willen bezuinigen op hun uitgaven aan uitkeringen. Hoe dat moet, daarover zijn de gemeenten het niet met elkaar eens. Vlis- singen wil harder snijden dan Veere en Middelburg. Dat leidt tot onrust onder de cliënten. Als wethouder van Vlissin- gen met Orionis in zijn porte feuille heeft Stroosnijder an dere belangen dan als voorzitter van het bestuur van Orionis, stelt Coen van Dalen (CU). Hij vindt dat het voor Stroosnijder bij conflicten onmogelijk wordt besluiten te nemen als be stuursvoorzitter. Van Dalen wil van de belangenverstrengeling af en vraagt of Orionis niet een onafhankelijke voorzitter kan krijgen. ,,Dat is wel zo zuiver voor een gemeenschappelijke regeling", stelt hij. MIDDELBURG Er blijven genoeg dagbestedingsplaatsen over voor mensen met verstandelijke beper kingen, ook al sluit zorginstelling 's Heeren Loo locaties als de Mid delburgse lunchroom DusToch!. Dat antwoordt het Middelburgse college op vragen van de PvdA- fractie. De PvdA vroeg of er niet te wei nig beschutte werkplekken over blijven. Vooral omdat meer zorg instellingen bezuinigen en er ook vanuit de Wmo en organisaties als Emergis, Orionis en 't Gors men sen zulke werkplekken zoeken. Sinds de sluiting van de lunch room vorige maand wordt nog voor drie werknemers een pas sende werkplek gezocht, weet het college. Toen 's Heeren Loo vorig jaar het bijna failliete Arduin over nam, is er een plan gemaakt hoe de zorginstelling voor verstande lijk beperkten kon voortbestaan. Dat plan is het college uitgelegd maar er is niet verteld welke dag bestedingslocaties dicht gingen. De maatregelen zijn nodig om de gehandicaptenzorg in Zeeland te behouden, maant het college. Er worden handtekeningen ver zameld voor 'DusToch moet blij ven' op de site www.petities24.nl. Er zijn er nu meer dan 2100 gezet. maandag 9 november 2020 WA 'Bezuiniging last voor mantelzorgers' Claudia Sondervan Middelburg —Mira Weber, directeur Manteling M Digitaal overleg tussen mantelzorgcoördinator Meggie Drapers (links) en Mira Weber, directeur van Manteling. foto dirk-jan gjeltema Meggie Drapers is één van de coördinatoren voor Manteling. Haar dag ziet er zo uit: Om 08.30 uur: online- vergadering met samen werkende Zeeuwse man telzorgondersteuners, onder meer over de nieuwe campagne rich ting werkgevers. Daarna belt ze met een student- vrijwilliger en met een hulpvrager om te vragen of zij klachtenvrij zijn voor de kennismaking vanmiddag. Er belt een mantelzorger uit Borsele die iemand verzorgt in Veere; waar moet die de mantelzorg waardering aanvragen? Meggie overlegt met de gemeenten. Dan beeld bellen met een student- vrijwilliger. Meggie heeft voorstellen voor maatjes contact. De student en de zorgvrager van van morgen komen op kan toor voor een kennisma king. Daarna belt Meggie een jonge mantelzorger. Ze rondt de dag af met voorbereidingen voor de Dag van de Mantelzorg en de campagne #deel- jezorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25