Online therapie is soms heel gezond Ik wil gezond oud worden Sporten is een verslaving Onze sporters kunnen nog best wat doen ZEELAND 3 uit Goes is een groepsdier. Maar ge zamenlijk spinnen met een man netje of dertig zit er even niet in. Dus trapt hij in zijn uppie de peda len rond. ,,Ik fiets elke dag, met name in de sportschool. Ik denk zo'n zes uur per week. Ja, ik ben een fanatieke sporter. Ik doe ook aan bodypump. Lekker al je spieren eens flink aan het werk zetten. Ik wil gezond oud worden. Om fit te blijven, moet je er tegenaan hè." Zo solitair in een grote ruimte is niks, zegt Marinus. ,,Ja, het is veilig en allemaal goed geregeld hier, maar je mist toch de gezelligheid van de groep. Tja, het is niet an ders." Voor Claudia de Nooijer (42), di recteur van technisch uitzendbu reau DNM in Goes, is de sport school de ultieme uitlaatklep. Bij Fitland in Goes traint ze zes tot ze ven uur per week haar lichaam. Haar spierbundels getuigen van noeste krachttraining. Ook op deze zonnige zaterdagochtend werkt ze zich al vroeg in het zweet. „Sporten is voor mij een verslaving. Ik voel me gewoon beter als ik flink heb gesport. Zowel fysiek als mentaal. Ik ben zo blij dat de sportscholen, anders dan dit voorjaar, open mo gen blijven. Je zit toch in een ritme van gezond leven. Dat wordt door broken als de sportscholen zouden moeten sluiten. Ik heb thuis ook wel wat trainingsapparaten, maar niet het aanbod van Fitland." Tijdens de eerste lockdown dit voorjaar zag De Nooijer de omzet van haar bedrijf met 60 procent kel deren. Dat leverde veel stress op. De sportschool was dicht, dus moest ze thuis - in de tuin als de zon scheen of in de woonkamer - haar conditie op peil houden. ,,Dat ging ook wel, maar je mist toch de gezelligheid van de sportschool. Het praatje met andere sporters. En er even uit zijn, want de muren komen op een ge geven moment op je af. Als premier Rutte dinsdag had aangekondigd dat ook de sportscholen weer zou den moeten sluiten, was dat voor mij een drama geweest. Hier kun je je volledig richten op je lichaam en je geest. In een uurtje is alle stress eruit." Frank Balkenende Goes Dennis Roseboom, klinisch psy choloog bij Emergis en betrokken bij het invoeren van digitale gees telijke gezondheidszorg, is en thousiast. Op digitalhealthlab.nl, de site van een in Middelburg ge vestigd centrum dat zich bezig houdt met digitale technologie in de zorg, beschrijft hij zijn ervarin gen sinds de eerste lockdown in het voorjaar. Voor cliënten maar ook voor hulpverleners van Emer- gis stond de wereld na de uitbraak van het virus op zijn kop. Fysieke gesprekken tussen behandelaar en cliënt kwamen tijdelijk te verval len. Ook groepstherapie was even niet meer mogelijk. Alleen online contact bleef over. Moeilijk begin Daar had Emergis nog niet zoveel ervaring mee. Veel therapeuten wisten niet goed waar ze moesten beginnen. ,,Het vinden van de ge schikte videobel-applicatie, het in kopen van apparatuur, het leren omgaan met videobellen en het toepassen van therapie in een vir- tuele omgeving. Dat heeft veel tijd en energie gekost", zegt Rose- boom. Het opzetten van online therapie heeft veel tijd en energie gekost Toch blijkt online therapie voor veel cliënten juist gezond, conclu deert Roseboom. ,,Als mensen na een fysiek gesprek naar huis gaan, zijn zij niet meer bezig met wat ze zojuist geleerd hebben. Ze gaan meteen iets anders doen. Zodra zij nu het videobelgesprek afsluiten, zijn ze dat nog wel en kunnen ze het direct in hun thuissituatie toe passen." Flessen wijn Roseboom noemt als voorbeeld een cliënt die tijdens een videoge- sprek aangaf uit te kijken op een kast met flessen wijn. Hij kon zo meteen over drankgebruik begin nen. En hoewel cliënten soms het gevoel hadden dat de therapeut in hun huis rondneust, helpt dat in kijkje om een goede diagnose vast te stellen. Tegelijkertijd signaleert hij dat sommigen online sneller sociaal wenselijk gedrag vertonen en zich minder openstellen. ,,Tij- dens een fysiek gesprek kan dat ook gebeuren, maar als therapeut prik je er dan makkelijker door heen." Lagere drempel Of online therapie de kosten drukt, is nog onduidelijk. Volgens Roseboom moet Emergis er wel mee doorgaan, onder met thera piemodules waarmee cliënten thuis aan zichzelf kunnen werken. ,,Door e-health raken cliënten meer betrokken bij hun behande ling. Dat is erg belangrijk binnen de psychotherapie. Ook wordt de drempel om je te laten behandelen lager." Daarnaast bespaart het cliënten tijd. ,,Zeeland is uitge strekt. Het kost mensen soms een uur om naar ons toe te komen. On line therapie is dan een uitkomst." Sportscholen mogen open zijn, maar wel met beperkingen. Joris van der Nat, clubmanager bij Fitland Goes: „Groeps lessen onder leiding van een instructeur zijn verboden. Individueel sporten kan wel. Via de site kunnen onze klanten een tijd- slot van een uur boeken. Voor mensen die aan groepslessen deelna men en dat is bijna twee derde van onze klanten, hebben we best wat al ternatieven bedacht: workouts en circuit trainingen. Online geven we nog wel groepslessen. Onze sporters kunnen nog best wat doen, zowel hier als thuis. We zijn blij dat wij wel open mo gen blijven. Daarna heb ben we snel geschakeld: wat kunnen we wel aan bieden? Na tuurlijk levert deze situatie minder inkom sten op. Met dertig mensen gebruiken we een derde van onze normale capaciteit. Dat betekent dat onze klanten iets meer geduld moeten hebben, want vol is vol. Mensen zijn opgelucht, maar bij vijftigplussers be speur je ook wel angst. Ze willen graag samen sporten, zolang dat coronaveilig kan. Niettemin is de behoefte aan sociaal contact groot." maandag 9 november 2020 is er in een uurtje uit' Ook de 71-jarige Marinus Nossent Claudia de Nooijer traint op de cable station. Gedwongen door de coronacri sis kregen cliënten van Emergis de afgelopen maanden online therapie. Het contact verliep via videobellen, wat bij Emergis nog in de kinderschoenen stond. De ervaring leert dat zogeheten e- health cliënten voordelen biedt, zeker in een pandemie. - Dennis Roseboom, klinisch psycholoog bij Emergis ▲Marinus Nossent sport op de spinningfiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23