<D \^m ECONOMIE 15 Met tweede lockdown neemt vraag weer af AAN HET WERK Zeker nu het aantal landen in lockdown toeneemt, gaat de olieprijs onderuit. De automobilist merkt daar aan de pomp vooralsnog weinig van. In je hoofd kun je nog steeds grote avonturen beleven Het aantal besmettingen loopt terug, maar niet genoeg. De zorg kan het nog aan, maar niet voor lang. Daarom gaan we tóch weer dieper de lockdown in, bleek vorige week uit de persconferentie. We waren er al een beetje op voorbereid, maar toch is het een flinke domper. De aankondiging komt ook nog eens op een lastig moment. We gaan de koude, donkere winterdagen in, waarin veel mensen sowieso al wat somberder worden. Daarbij volgen de extra maatregelen op een veel langere periode van aanpassingen, die niet al te best is geweest voor onze gezondheid, zo blijkt uit recent on derzoek. We zijn over het algemeen meer gaan snacken, minder gaan sporten en slechter gaan slapen. We zijn gemiddeld twee keer zo angstig geworden. We voelen ons gestrester en gede primeerder. En we gaan dus nu een zware winter tegemoet. Het goede nieuws is dat er wel degelijk dingen zijn die je kunt doen om je mentale gezondheid te verbeteren, en je te wapenen tegen deze uitdagende tijd. We moeten ons aanpassen, maar zijn niet machte loos. Over een aantal van de basics schreef ik eer der: stel je verwachtin gen bij, zet jezelf op een nieuwsdieet, zorg voor voldoende beweging en kies een project om je tanden in te zetten. Deze week vijf nieuwe tips voor een gezonder hoofd in lockdown. Ruim op. Uit onderzoek blijkt dat mensen somber en gestrest worden van leven in een rommelig huis. Opruimen is ook een goede manier van controle uitoefenen op je omgeving. Dubbel winst voor je mentale gezondheid. Telefoneer tijdens de gewone dingen in en rond het huis. Koken, eten, wandelen, de was opvouwen: prima gelegenheden om te kletsen met familie en vrienden. Je hebt vaak een na tuurlijker gesprek, en voelt je minder alleen. Verdwijn in een mooi boek, spannende film of verslavende serie. Je bewegingsruimte is misschien beperkt, maar in je hoofd kun je nog steeds grote avonturen beleven. zwaar hebben. Vrijwillig voor het Rode Kruis. Kijk in de buurt of je voor iemand boodschap pen kunt doen. Een waardevolle tijdsbesteding en je voelt je minder machteloos. Vraag hulp wanneer dat nodig is. Misschien wel het belangrijkste voor je mentale gezond heid. Zit je erdoorheen, loop je tegen iets groots aan, houd het niet voor je en vraag op tijd hulp. Je baas, collega's, familie en vrienden staan je graag bij: je hoeft het niet alleen te doen. CNV: Biden goed nieuws Interesse voor Reebok In september kostte een vat Brent- olie, de meest verhandelde soort ter wereld, nog 46 dollar. Dat is terug gelopen naar 38 dollar. De dalende olieprijs heeft twee belangrijke oorzaken. Ten eerste stijgt het aan bod. ,,Libië is weer olie aan het ex porteren. Dat land was een hele tijd weg als producent'', zegt Hans van Cleef, senior energie-econoom bij ABN Amro. Verder blijken de olie producerende landen die zijn verenigd in de Opec en Rusland zich niet zo goed aan de afgespro ken productiebeperkingen te hou den. Tijdens de eerste golf van corona besmettingen in maart en april viel de vraag naar olie in korte tijd met wel 30 procent terug. Dat zijn 30 miljoen vaten olie per dag. Dat leidde tot paniek op de oliemark- ten. In de VS was de olieprijs zelfs een dagje negatief. De prijs van Brentolie zakte tot onder de 20 dol lar per vat. In antwoord op de teruglopende vraag stelden de olieproducerende landen in de Opec (de Arabische olieproducenten en Rusland) een productiebeperking in. Die hielp: in de maanden daarna steeg de prijs naar 46 dollar. Dat had ook te ma ken met de aantrekkende vraag. Europa, de VS, Brazilië en andere grote landen versoepelden de maatregelen toen het aantal be smettingen terugliep. De aantrek kende vraag en minder aanbod leidden tot herstel van de olieprijs. Nu gebeurt het tegenoverge stelde. Het aanbod stijgt, terwijl de vraag weer terugloopt. In Europa hebben Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië al nieuwe lock- downs ingevoerd. Ook in andere Europese landen worden de maat regelen strenger. Dat betekent dat het reizen wordt beperkt, en trans port is de grootste afnemer van olie. De Opec ging juist uit van een aantrekkende vraag. Het noordelijk halfrond gaat de winter tegemoet. Dan stijgt de vraag naar olie om huizen en kantoren te verwarmen. Afgesproken was daarom om de productiebeperking langzaam te verminderen. Aan het einde van de maand komen de olieproducenten opnieuw bij elkaar om afspraken te maken. Van Cleef ziet de olieprijs niet snel stijgen. ,,In de winter is er meer kans op virusinfecties. We houden tot zeker in 2021 last van corona.'' Dat betekent dat de vraag nog langere tijd laag blijft. „Daarnaast is het ongewis of de vergadering van de Opec veel oplevert.'' De kans op een prijsdaling is daarom groter dan de kans op een stijging. Marges De lage prijs lijkt goed nieuws voor de automobilist: een lagere olieprijs betekent een lagere benzineprijs. Vreemd genoeg gaat die vlieger niet op, zegt Paul van Selms, directeur van UnitedConsumers. ,,Een prijs van 50 of 40 dollar per vat maakt aan de pomp nauwelijks iets uit. Misschien dat er een of twee cent afgaat, maar dat is het dan. Blijkbaar zijn de oliemaatschappijen in staat hun marges te verhogen.'' Het geld gaat dus naar de olie maatschappij en pomphouder. Dat compenseert (deels) de weggeval len omzet, want er wordt nog steeds minder getankt. ,,Mensen die nu nog autorijden, moeten dat'', zegt Van Selms. ,,Ze hebben dus geen keuze en moeten tanken. Daarom kunnen de pomphouders de prijs hoog houden.'' maandag 9 november 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: vijf tips voor tijdens de nieuwe lockdown. V Draag bij waar dat kan. Bel mensen op die het Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). UTRECHT Het CNV heeft vertrouwen in Joe Biden. „Zijn verkiezing biedt nieuwe kansen voor werkne mersrechten in Amerika: betere beloning, meer gelijkheid tussen mannen en vrou wen en kansen voor etnische minderheden. Bovendien zorgt het voor betere handelsverhou dingen met de EU'', zegt CNV- voorzitter Piet Fortuin (foto). LONDEN Verschillende investeerders azen op sport- kledingmerk Reebok, dat nu nog in handen is van Adidas. Dat bedrijf is niet te vreden over het in 2006 overge nomen sport merk. De inves- teringsmaat- schappijen Per- mira en Triton ruiken nu hun kans, meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. E o Olieprijs daalt, benzineprijs niet Peet Vogels Rotterdam Een vat Brentolie kost nu 38 dollar. Dat was in september nog 46 dollar. Aan de pomp dalen de prijzen vooralsnog nauwelijks. foto jeffrey groeneweg/qphoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15