'Je zou ze willen doodknuffelen tot ze weer happy zijn' LIEVE JONGENS gelukkig met mijn grijsgedraaide videobanden van Clueless en Scream en de afgekloven cd's van TLC, 2 Brothers on the 4th Floor en Dr. Dre Wat wel veranderde: de commerciële televisie deed zijn intrede. Niet bij iedereen overigens, want sommige mensen weigerden kabel-tv aan te schaffen, waardoor hun kinderen geen Telekids konden kijken, wat ik weer zielig vond. Je kunt het je anno 2020 niet meer voor stellen, maar er waren zo'n dertig jaar geleden mensen die vonden dat commerciële televisie bijdroeg aan de verloedering van de samen leving. Wij hadden thuis gelukkig wel kabel-tv, maar alleen op vrijdagavond mocht ik naar Goede Tijden Slechte Tijden kijken. Zo waren Ar- nie en Peter, Linda en Roos, Martine Hafkamp en Helen Helmink helaas maar één keer per week, en niet elke avond, in onze woonkamer te bewonderen. Mijn ouders keken op hetzelfde tijdstip liever naar het NOS journaal dat, ook toen al, om 20 uur begon, maar dan op Neder land 1 in plaats van NPOi. De oudste stuurde een appje: Ik heb weer een nv voor mijn grammatica, stond er, gevolgd door een lelijk kijkend duiveltje. Het goede nieuws was dat hij het zinnetje zonder spel fouten had geschreven. Nv, dat staat voor 'niet voldaan' op zijn middelbare daltonschool, de leerlingvriendelijke variant van een onvoldoende, als in: jammer joh, gewoon nog een keer maken die toets. Cijfers krijgen ze pas vanaf de derde. Ik hou van deze subtiele aanpak, maar ook een nv kan het humeur van een 13-jarige danig verpesten, bleek bij thuiskomst. ,,Bijna ieder een heeft die stomme toets ge haald'', gromde hij, en schonk bozig een glas cassis in. Spelling en grammatica zijn zeg maar niet echt zijn ding, of eigenlijk echt met zijn ding, een tegenvallertje voor zijn ouders die beiden hun brood verdienen met woorden. De toets zat verfrommeld in zijn tas. Hij kreeg dan geen cijfers, je hoefde geen wiskundige te zijn om te zien dat hier werk aan de winkel was. Ik vroeg wat er mis was gegaan, ondanks alle uren die zijn vader als meewerkend voor werp in het lijdend voorwerp had gestoken, maar dit was de verkeer de vraag. ,,Weet ik veel'', riep hij geïrriteerd, ,,anders had ik wel een voldoende gehad!'' Tip stamp voette naar boven, propte zijn AirPods in zijn oren en begon aan een lusteloze tocht door de lege verstrooiing van YouTube. Verdriet bij je kinderen, frustra tie - het schuurt, het doet een beetje zeer. Het liefst zou je alle hobbels des levens voor ze plat slaan, hups, een kusje erop, een ruzie beëindigen, teleurstellingen wegpoetsen, die onvoldoende fiksen en ook die verloren wed strijd. Je wilt ze weer zien lachen en onbekommerd zijn, ze dood knuffelen tot ze happy zijn. Niet doen, onverstandig, ik weet het. Tegenslag is slechts een springplank naar geluk, nietwaar, het staat op de tegeltjes. Van aan modderen en doorploeteren groeien mentale spierballen een stuk sneller dan wanneer een overbezorgde moeder elke hindernis omzaagt. Bovendien: Tip bleek prima in staat dit hindernisje zelf te nemen, bleek al na een uurtje. „Volgende week krijg ik extra les in gramma tica'', zei hij tussen neus en lippen door toen hij weer beneden kwam, de boze bui ver weg. Hij had even met de juf Nederlands geappt. Met de spellingscontrole aan, dat wel. Vanaf linksboven met de klok mee: Big Brother, The Fresh Prince of Bel-Air, GTST en de Mini-Playback- show. Negentig van Corinne van der Velden verschijnt bij Atlas Contact (€20). Sandra Donker woont met Jean en hun drie zoons Tip (13), Alosja (11) en Stas (8) in Monnickendam. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99