4 i b 6 De wereld Jcwam met één muisklik binnen handbereik We maakten kennis met de pijnboompit en zongedroogde tomaat We lazen, keten en luisterden naar hetzelfde Eerst een hoop gebiep en geruis, maar na een paar minuten zat ik op het wondere wereldwijde web. Een magisch gevoel, want opeens was ik verbonden met de héle wereld. En zo voelde dat ook: ik kon kettingmails doorsturen aan mensen die ik nog nooit had ontmoet. Of ik belandde in een chatbox over het nieuwste Nin- tendo-spel en chatte met willekeurige andere geïnteresseerden. Overigens kon dat inbellen alleen als mijn ouders of zusje niet moesten telefoneren op de vaste lijn. Een eigen computer was, net als een mobiele telefoon, nog een zeldzaamheid, zeker voor kinderen. En wie er al een had, vaak een Nokia of Ericsson, stuurde er hoogstens een sms'je mee. Overconnected waren we niet, laat staan getiranniseerd door digitale gadgets. We hadden hooguit last van een piepende Tamagotchi. Vliegvakanties waren niet meer voor behouden aan de happy rich, dus wij vlogen in 1994 met het hele gezin naar Kreta. Terwijl ik uit het raampje keek, dacht ik in een videospel beland te zijn en binnen welgeteld vier uur landden we op het Griekse eiland. Normaliter, tijdens een reguliere autovakantie, zouden we in dezelfde tijd nog door midden-Duitsland of België rijden op weg naar het zonnige zuiden. Op Kreta aten we elke avond olijven, feta, gevulde paprika's en vlees aan een spies. Doordat vliegvakanties goedkoper werden, en meer mensen verre reizen maakten, kwam er meer vraag naar exoti sche producten. Zo kwam de Nederlander er in Italië achter dat er ook pasta bestond die niet was gemaakt van chocolade en in een glazen pot zat. Ook de focaccia, pijnboompit en zongedroogde tomaat veroverden onze keukens. Tv-kok Jamie Oliver, een jonge Brit zonder witte koks- kleding die met zijn blote handen driftig salades omwoelde, speelde daar goed op in. Een flinke scheut olijfolie extra vierge, een handvol geroosterde noten, een drupje balsamico-azijn en Jamie was volmaakt gelukkig. We kochten allemaal de nieuwste Hitzone of 538 Dance Smash Hits (laatstgenoemde met een schaars geklede vrouw op het cd- hoesje). Keken reikhalzend uit naar de eerstvolgende aflevering van Big Brother, spaarden massaal flippo's, luisterden alle maal naar dezelfde Top 40, renden naar de kiosk voor de laatste Break Out en zaten in het weekend samen op één scherm te staren naar de Mini-Playbackshow ('Met z'n allen, met z'n aaahaaalllen') en Love Letters. De jaren 90 waren het laatste decennium van de massacultuur, de werkwoorden 'streamen' en 'spoileren' bestonden nog niet. Ik keek halsreikend uit naar TMF's Dag Top 5 om te zien of mijn favoriete clip werd gedraaid, en anders belde ik voor één gulden en vijf cent per minuut naar The Box om de nieuwste videoclip van Destiny's Child aan te vragen. Er was geen Spotify en geen Netflix, en ik was volmaakt 18 D> <7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98