3 De jaren 90 zijn helemaal terug Door de Spice Girls konden ook meisjes president worden 2 We geloofden in een glansrijke toekomst 'I'll be there for youuuu', de introtune van Friends, schalde de afgelopen maan den vaak door mijn woonkamer. De Ame rikaanse sitcom, nog steeds een van mijn lievelingsseries, is te zien op Netflix. Met één belangrijk verschil: In de 90's lachte ik om de gekke Joey en Phoebe, maar nu is slome paleontoloog Ross mijn favoriete personage. Ook de tv-series Dawson's Creek en The Fresh Prince of Bel-Air zijn sinds dit jaar volledig te streamen. Van de klassiekers Full House (Fuller House) en Beverly Hills 90210 (90210) zijn heuse remakes gemaakt. Voor mij is de populaire cultuur uit mijn jeugd is een goed medicijn tegen de ellen dige tijd waarin we leven. Als kind van de jaren 90 kan ik me deze dagen dompelen een warm bad vol nostalgie, omdat de films, muziek en series uit dat decennium overal te zien en horen zijn. Zo gingen mijn favoriete 90's-bands de Spice Girls en Backstreet Boys vlak voor de pandemie nog op wereldtournee en kan ik nu via YouTube de concerten thuis terug kijken. Zo zie ik Spice Girl Geri een chiquere variant van de iconische Union Jack-jurk dragen (die in de 90's een stuk korter was en haar zwarte slipje liet zien) en zit ik zelf op de bank gekleed in tie-dye shirt, haltertop en plateauzolen. Want ook qua mode zijn de 90's terug van weg geweest; Vogue-hoofdredacteur Anna Wintour lanceerde afgelopen maand zelfs een interessante podcast over mode uit die tijd. De cd's van de Britse meidenband Spice Girls draaide ik grijs op mijn Sony discman anti-shock. Ze waren vrij expli ciet in hun teksten, en nog steeds kan ik de hits allemaal meezingen: van 'Every boy and girl Spice up your life!' tot 'If you wanna be my lover, you gotta get with my friends'. Voor de Spice Girls was een loyale vrou wenvriendschap veel belangrijker dan een knap vriendje, ze promootten feminisme, gendergelijkheid en spraken net zo open lijk over seks als mannen. Er is een video uit 1997, nu terug te zien op YouTube, waarin de Spice Girls, allen gehuld in schoolmeisjesuniform, de regis seur van een reclamespotje aanpakken die vindt dat ze 'meer decolleté' moeten laten zien omdat dit 'de fantasie is van elke man'. 'Loop naar de hel!' roept Melanie B, gevolgd door een aantal weggebiepte scheldwoorden, waarna ze samen met Melanie C in de camera roept: 'Girlpower', en met twee vingers het vredesteken maakt. De Spice Girls waren luid, theatraal, grappig, hadden lef, waren soms een tikkeltje asociaal - en werden door ieder een op handen gedragen. Ze stimuleerden zelfvertrouwen en assertiviteit bij hun fans. Door hen besefte ik dat ik onbe grensde ambities mocht en kon hebben in het leven, jrnst als meisje. Ook ik kon spion worden, president, advocaat of prof voetballer. Ik heb 'm nog steeds: het setje euro's dat ik ontving ter introductie van de gloed nieuwe munt. Toen ik ze voor het eerst in mijn handen hield, voelde het haast als iets utopisch, als een nieuw begin. In de jaren 90 geloofden we in vooruit gang en was er hoop dat we een ideale samenleving konden creëren. De Europese Unie was nog sexy, een mondiale virus uitbraak ondenkbaar en oorlogsdreiging kende ik alleen van televisie en computer spelletjes. Ook economisch gezien leek het elk jaar beter te gaan: iedereen kon stude ren, een tweede auto kopen en via internet een eigen bedrijfje beginnen. Het internet zou zorgen voor een digitale revolutie vol onbekende en ongekende mogelijkheden waarmee de wereld met een simpele muisklik dichterbij kwam, zo leerde ik tijdens computerles op school. 'Jij krijgt het nog veel beter dan wij het hebben', zeiden mijn ouders vaak tegen me. In het futuristische jaar 2000 zou onze glansrijke toekomst beginnen, met de euro als grens overschrijdend betaalmiddel. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 97