'Ik probeer mensen altijd te zien als individu. Kijk verder dan de bruine ogen, de huidskleur of het geloof' Heel intens. We kregen gewoon een verhouding via de fax. Love by fax. Toen hij terugkwam, vloog hij via Londen. Daar ben ik als verrassing naartoe gegaan en vanaf dat moment ben ik nooit meer bij hem weggegaan. We waren allebei waar we zijn moesten.'' Moest je hem ook redden? Blok lacht hard. ,,Nee, juist het tegendeel. Peter is sterker dan ik, in allerlei opzichten. Verbaal, financieel. Ik ben veel stiller, beslis vaak meer met mijn gevoel dan mijn verstand. Peter is analytisch en cynisch, ik haat cynisme. Hij heeft een grote mond, maar een klein hartje. Hij vindt mij een politiek correct gutmensch. We kunnen erg lachen om onszelf en met elkaar, en liefdevol van mening verschillen.'' ,,Ik wilde altijd zelf voor mijn kinderen betalen, mijn eigen boontjes doppen, maar er zijn de afgelopen jaren natuurlijk momenten geweest dat ik veel minder werk had. Inmiddels heb ik me erbij neer gelegd dat Peter mijn pensioen is; maar tegelijkertijd ben ik ook het zijne. Er is genoeg wat niet in geld is uit te drukken en daar gaat het om.'' ,,Dat wordt je natuurlijk nooit in je gezicht gezegd. Het kan ook zijn omdat ik al zo lang een gezicht ben. Ik heb ook nooit grote kijkcijfers aan mijn reet hangen. Mijn talkshow niet. Ontbijt TV, De 5 Uur Show, Schooltv-weekjournaal... Er werd wel goed gekeken, maar het dak ging er nooit af. Ik ben geen Linda de Mol. Behalve dan natuurlijk Het Sinterklaasjournaal, dat is wel een grote hit.'' ,,Het is al twintig jaar een gigantisch succes, maar voor mij is het maar een klein deel van mijn werk. Een erg fijn deel, hoor! Het Sinterklaasjournaal is mijn Swiebertje. Je kunt je het erger indenken.'' ,,Omdat veel dingen niet doorgaan, krijgt het programma nu een nog belangrijker functie, denk ik. Het Sinterklaasjournaal zal voor veel kinderen de enige link zijn met Sinterklaas, want veel intochten zijn geschrapt. De leemte die daardoor ontstaat, vullen wij in.'' ,,Haha, ik zou het niet weten. De enige die dat weet is Sinterklaas. Je merkt: ik blijf altijd in mijn rol als het om Sinterklaas gaat. Als een method actor. De intocht kan overal en nergens zijn. Typisch zo'n Sinter klaas-uitspraak.'' ,,Het is goed dat het daarover gaat. Daar heb ik nooit een probleem mee gehad en het werd ook tijd. Voor mij was het ingewikkeld. Ik ben het gezicht van dat programma, dus ik liet de woordvoering altijd via de NTR lopen. We hebben als land een ontwikkeling doorgemaakt. Het gaat er niet om hoe wij de figuur van Zwarte Piet bedóélen, het gaat erom hoe anderen zich daarbij vóélen. Het probleem is dat je mensen niets kunt opleggen met dwang of geweld. Racisme schop je er niet uit, dat is iets dat door denken en praten moet veranderen. Dat is een proces met een eigen tempo. Nu zijn we op een punt dat Zwarte Piet echt niet meer te verdedi gen is. Zelf ben ik heel blij dat vorig jaar de beslissing bij de NTR is genomen om helemaal te stoppen met Zwarte Piet.'' Wat vond je vader van deze discussie? Hij was hoogleraar Nederzettingsge schiedenis en bij het Meertens Instituut hield hij zich dagelijks bezig met de vele facetten van de Nederlandse cultuur. ,,In het begin had hij hetzelfde als wat ik had, en met ons heel veel Nederlanders. Blind en doof, tot we gingen luisteren, met mensen gingen praten. Mijn vader maakte die ontwikkeling net zo goed door. Hij is altijd mijn klankbord en leidraad geweest. We hadden het veel over dit soort zaken, maar hij oordeelde nooit. Dat is een constante in mijn leven geweest. Niet oordelen. Mensen nooit over één kam scheren. Altijd mensen proberen te zien als individu. Altijd meer zien dan bruine ogen, huidskleur of geloof.'' ,,Mijn vader had na mijn moeders dood nooit moeite met alleen zijn, maar hij zei wel vaak: 'Ik mis het dat zij er niet meer is.' Mijn vader werd mooi oud, zoals je dat noemt. Hij hoefde geen medicijnen en geen behandelingen. In het huis waar wij zijn geboren overleed hij, zittend aan zijn tafel. Hij had nog heerlijk gegeten, reikte naar zijn glas rode wijn, verkrampte even en toen viel zijn hoofd opzij. Je had het je voor hem niet mooier kunnen wensen, op z'n 94ste. Vroeger kon ik me nooit voorstellen dat het leven door zou kunnen gaan als je ouders er niet meer zijn, maar het kan blijkbaar toch. En ze zijn nooit echt weg, ze zitten in mij.'' Wat bedoel je met 'financieel sterker'? Is het voor een oudere presentatrice moeilijk werk te krijgen? Ik dacht: ik vraag er pas naar als je er zelf over begint. Hoe is het dit jaar, met alle corona perikelen? De intocht is live, op een geheime plek toch? Waar precies? Als een onderwerp Nederland de afgelopen jaren heeft verscheurd, is het de zwartepietendiscussie. Anderhalf jaar geleden stierf je vader, nadat je moeder in 2008 al was over leden. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93