'Terwijl ik zit te kauwen, klinkt een gesmoord krak' EGBERT JAN een auto deel. We hebben drie jaar gele den een auto van 11.700 euro gekocht. Ik betaalde daar 4700 van en zij de rest omdat zij meer rijdt. Gemiddeld kost die auto mij zo'n 40 euro per maand. Ik doe wel nog wat vrijwilligerswerk. Een keer per week wandel ik met een wandelclub van mensen met een ver standelijke beperking. Daarnaast ben ik actief in m'n oecumenische geloofs gemeenschap, waar we een keer per jaar een roze viering houden. Ik kwam op mijn 19de al uit de kast. Ik heb twee keer een relatie van vier jaar gehad, beide keren met mannen. Nu ben ik alweer 25 jaar alleen en dat bevalt goed. Een vriendin van me werkt als vrijwilliger bij het Leger des Heils. Door haar verhalen ga ik ook wel eens naar de inloop. En ik vind het wekelijkse seniorenbowlen leuk, we praten het eerste half uur wat met elkaar, daarna bowlen we een uur. En dat voor slechts 6 euro, inclusief twee koppen koffie. Ik let goed op mijn energieverbruik. Per maand betaal ik 85 euro. Ik douche echt niet elke dag, nergens voor nodig. Als ik wel douche, vang ik het eerste, nog koude, douchewater op. Dat ge bruik ik dan weer om over mijn kop te gooien na het scheren. Achter mijn radiatoren heb ik alu miniumfolie geplakt. En als ik nieuwe lampen nodig heb, koop ik energie zuinige en ik laat nooit onnodig de lichten aan. Dat doe ik voor het milieu en omdat ik het zo gewend ben. Voor mijn porte monnee zou het niet eens meer hoeven. Als ik mijn vaste lasten heb betaald, houd ik 1350 euro per maand over om van te leven. Dan heb ik het toch behoorlijk luxe! Af en toe ga ik uit eten, maar ik vind het leuker om met m'n eetgroepjes bij elkaar thuis te eten. Ik heb er een met twee vriendinnen en een met vier homoseksuele vrienden. We spreken een keer per maand af. Dan doe ik wel iets luxere inkopen. Als ik kookbeurt heb, kies ik een recept uit waar maximaal tien ingrediënten in zitten. Anders blijft er van alles over en dat vind ik zonde.'' zijn. Daar hebben ze online wat moeite voor moeten doen, vertel len de nieuwe vrienden trots. Dit was twee maanden geleden. Sindsdien heb ik mezelf verteld dat het er best mee door kan, ook al waait bij tijden rond de geteis terde kies een kille poolwind. Alsof de zenuwbanen hartstikke bloot liggen. Waarom ik niet naar de tandarts ga? Onversneden angst. Inmiddels is er in de kaak, dus niet in de uitgeholde kies zelf, een hardnekkige pijn aangezwollen die het kauwen bemoeilijkt. Een ontsteking misschien, die zich een weg knaagt door de botten omhoog om straks in de hersen pan huis te houden? Nu zit ik dan toch bij de nieuwe tandarts, die het opgewekt heeft over 'Feeks Halsema' en de coro- napolitiek doorneemt terwijl hij de drilboor lostrekt. ,,Effe snel hoor. Dit kan geen pijn doen.'' I en jij nou een vent?' Of: I—s 'Beetje medelijden met I'jezelf, Riethof?' Zo sprak de oude tandarts die ik tot voor kort had, mij toe. Dan gaf hij toch de verdoving waar ik met een klein stemmetje om had gevraagd. Niet altijd. 'Even maar hoor, dit kan geen pijn doen.' Vervolgens krimp je in elkaar, reddeloos achterover, muil wijd open gesperd, terwijl de boor zich krijsend door het broze tandsteen vreet. Meestal gebeurt het als ik op een mandarijntje kauw, of op Engelse drop: een gesmoord krak, en er komt een brok gesteente vrij dat nog net niet met het ver malen voedsel mee de afgrond in gaat. Tegelijk gaapt er in het al vaak opgelapte gebit een ver schrikkelijk gat. Vandaag gebeurt het opnieuw, aan de dis bij nieuwe vrienden. Ze kennen me nog niet zo goed. En weer ben ik er in getuind: omdat de lijst van wat ik niet blief al zo lang is, heb ik vooraf niet alles durven vermelden. Als ik iets afgrondelijk haat, zijn het behalve vis en komkommer ook 'vergeten groenten': mieriks wortel, aardpeer, rammenas, rettich en de ergste, pastinaak. Daar liggen ze op het bord, witte penen, pastinaak, met ernaast een bibberig, rond, vaalroze stuk vlees dat steak van krokodillenstaart blijkt te Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl En zoals onheil nooit alleen komt, zo weerklinkt zodra de stukgekookte witte derrie tussen m'n kiezen belandt, de gesmoorde krak. Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87