Een (semi)overdekte, veilig warm gestookte buitenruimte is een uitkomst voor iedereen die het binnen kniesoren beu is. Marlous Snijder wijst je de weg in het woud van terrasoverkappingen. 24 Iang geleden bouwden we achter in onze tuin een veranda. Eigenlijk had het bouwsel meer weg van een bushokje. Mijn lief bracht avonden op Marktplaats door, op zoek naar een goedkope houtkachel. Hij vond er een, joeg er op een herfst avond een fik in, om te ontdekken dat de vorige eigenaar er plastic in had verbrand. Een flinke wind stak op, die een gifwolk richting buren blies. Waarop zij ramen en deuren sloten en de radio aanzetten in afwachting van verdere berichtgeving. De rest van het donkere seizoen brachten we binnen door. Dat kan anders, zeker nu we nood gedwongen dicht bij huis moeten blijven. Bijkomend voordeel van een goede terrasoverkapping is dat je opa en oma veilig kunt uitnodigen voor een warme choco. Daarom presen teer ik drie veranda- en verwar mingstypen, grofweg ingedeeld per budget, die je meestal vergunnings- vrij bouwt. Wat dit laatste betreft nog even het volgende. Een veranda valt in de cate gorie 'bijbehorende bouwwerken'. Je mag alleen op je achtererf vergun- ningsvrij bouwen. Ook het percen tage bebouwingsgebied, de maxi male bouwhoogte, het soort gebruik en het burenrecht hebben invloed op het wel of niet nodig hebben van een bouwvergunning. Neem het zekere voor het onzekere en check op omge- vingsloket.nl of je écht geen vergun ning nodig hebt. Daar gaan we. Onder de €1000 Overkapping Heb je een beperkt budget of maak je graag een duurzame keuze, dan is Marktplaats de plek voor je zoek tocht. Goede zoektermen zijn 'terrasoverkapping' (al dan niet met spatie), 'veranda' of 'pergola'. Bij lokale Facebookgroepen zijn vaak weggeefhoeken te vinden waar mensen spullen gratis aanbieden. Of hun aanhangwagen te leen aanbieden - ook handig. Tuinmaximaal.nl biedt een laagste- prijsgarantie voor (kunststof) terras overkappingen. Nubuiten.nl ver koopt een terrasoverkapping van 300 bij 300 centimeter voor 850 euro, daarvoor moet je haar wel zelf in de beits zetten. Blokhuttenoutlet.nl heeft een allerschattigste overkap ping (150 bij 150 centimeter) voor 649 euro in de collectie. Let op: voor montage worden meestal extra kos ten berekend. Een pergola is een betaalbaar alter natief voor de terrasoverkapping, misschien heb je er zelfs al een in de tuin. Geplaatst tegen een schutting of gevel maak je hem al gedeeltelijk dicht. Luxxout.com verkoopt losse wind- en regenschermen waarmee je de pergola dicht en verwarmbaar kunt maken. Bij bouwmarkten vind je bij tijd en wijle betaalbare zelfbouwpakketten voor veranda's en tuinoverkappin- gen. In het voorjaar wordt er vaak met kortingsacties gestunt, maar wie weet komen ze al eerder op het idee. Verwarming Een AaBe-deken en goed isolerende winterkleding zijn de goedkoopste manieren om warm te blijven. Zo Controleer op omgevingsloket.nl of er écht geen vergunning nodig is komt die skikleding op zolder dit jaar toch van pas. Een houtkachel, werkplaatskachel of vuurkorf zijn betaalbare alternatieven. Je vindt ze op Marktplaats, bij de bouwmarkt of op woodburner.nl. De meeste moderne houtkachels zijn geschikt om onder een veranda te plaatsen. Ook hier adviseer ik met klem om bij de aanschaf bij de verko per na te vragen of je er op de be oogde plek veilig mee kunt stoken. €1000 - €2500 Overkapping De prijs voor een nieuwe, afgewerkte rechttoe rechtaan terrasoverkapping of veranda begint over het algemeen bij 1200 euro. Afmeting en materiaal bepalen de prijs. Vurenhout is goed koper dan douglashout, maar gaat minder lang mee. Het advies luidt om dit na een jaar of vijf te beitsen. Binnen dit ruimere budget is het mogelijk om voor een veranda of overkapping te kiezen met een zadel- of kapschuurdak (waar je een bergzolder onder kunt maken). Je vindt ze op blokhuttenoutlet.nl, waar je ook kunt kiezen voor een veranda of overkapping met aan palend tuinhuis. Denk ook na over verlichting. De aanleg van een of meerdere stopcon tacten is geen overbodige luxe. Verwarming Wat is er hartverwarmender dan vertoeven op een veranda met een Losse wind- en regenschermen voor de pergola: een uitkomst bij wisselvallig weer. Wie heeft er nog een huiskamer nodig met zo'n sfeervolle veranda? Semi-overdekte blokhut met zithoek en knus buitenkleed. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 GO LUXXOUT blokhuttenoutlet.nl blokhuttenoutlet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72