8. De tulp Viridiflora komt elk jaar trouw bij je terug Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Je kent misschien het verschijnsel van de verdwijnende tulp. Viridiflora is er niet zo eentje. Plant 'm nu. 5 Stap met je gezin in de m pakjesbus Sint en zijn Pieten reizen dit jaar ook met de pakjesbus. Via supersint- show.nl is deze verbouwde Ameri kaanse schoolbus te boeken, voor verenigingen en particulieren. Chris Gerritzen: „Bezoekers kunnen per gezin naar binnen in de bus. Daar zitten Sint en Piet in een 1,5 meter setting. Iedereen krijgt een grondige hygiënebehandeling van Desinfec- tiepiet, en er zijn uiteraard liedjes en cadeaus.'' Hoeveel pieten aanwezig zijn is in overleg, zegt Gerritzen. ,,We passen ons telkens aan de laatste co ronamaatregelen aan.'' 6 Bezoek (als het weer kan) w een sinterklaasmuseum Aan het Museumplein in Neede in de Achterhoek is sinds 2008 een heus museum gewijd aan Sint-Nicolaas. Tineke Kornegoor heeft in haar museum 'Oh, kom er eens kijken' alles verzameld wat ze maar kon vinden over de Sint. Ook Apeldoorn, Harderwijk en Westzaan hebben een sinterklaasmuseum. Voor nu zijn door de nieuwe coronamaatregelen de musea overal dicht, maar met een beetje geluk kun je begin december wel terecht. Stuur een surprise per post Pakjesavond vieren met familie of vrienden kan nog steeds, al is het op afstand, als je elkaar wat stuurt. Een cadeau online bestellen en laten bezorgen kan natuurlijk, maar zelf een surprise knutselen is leuker. Trek op tijd online lootjes, bijvoorbeeld via lootjestrekken.nl. Je kunt op deze website ook wensenlijstjes maken, compleet met links naar webshops. Uitpakken doe je samen tijdens een videobelgesprek. Besteed daarom extra aandacht aan de verpakking. Verstuur je pakket op tijd, het wordt een erg drukke tijd voor pakket bezorgers. Speel online een sinterklaasgame Uitgekeken op het spelen van bord spellen met je huisgenoten? Probeer het eens online en zoek op 'sinter klaasgame'. Zo vind je spellen met opdrachten voor het hele gezin, kun je op de foto met Sinterklaas en paardje Ozosnel, kunnen kinderen hun pietendiploma halen en hun kennis over sinterklaasliedjes testen. Dit kan ook met collega's. Via bedrijfsfeest.nl krijgen alle collega's inloggegevens van de Sinterklaas Game en zo kan iedereen thuis op zijn eigen moment het spel spelen. De scores die worden gehaald, zijn zicht baar op een online scorebord. Mooi en niet duur: Spring Green Een witte curiositeit: KLM Omdat er zo verschrikkelijk veel tulpen bestaan, zijn ze ingedeeld in groepen: parkiettulpen, gefranjerde tulpen, Darwintulpen en nog veel meer. Mijn favoriete groep is die van de Viridifloratulpen, en wel hierom. We kennen (bijna) allemaal het ver schijnsel van de verdwijnende tulp: het eerste jaar nadat je de bollen hebt geplant bloeien ze rijk, in het tweede jaar verschijnt er wel blad, maar stelt het aantal bloemen teleur. In het derde jaar komen in de lente alleen wat groene sprieten boven de grond. Voor een deel heeft dit verdwijnen te maken met de grondsoort. Op klei doen tulpen het vaak beter dan op zand. Waarom worden ze dan op zand geteeld, zal de slimmerik vragen. Dat heeft te maken met praktische zaken zoals het gemak van oogsten: staan de tulpen op zand, dan valt dat er na het oprooien van de bollen af. Groeien ze op kleigrond, dan blijft die klei na het rooien van de bollen hardnekkig aan de bol plakken. Ze moeten dan met water worden schoongespoeld. Maar goed, Viridiflora- tulpen lijden niet aan de verdwijnziekte en komen jaar in, jaar uit betrouw baar terug. De bloemen van Viridi floratulpen zijn subtiel getekend in meerdere kleuren. En subtiliteit is niet iets wat je als eerste te binnen schiet als je aan tulpen denkt. De kersen rode succestulp 'Apel doorn' of zijn knalgele tegenhanger 'Golden Apeldoorn' zijn vrolijk van kleur, maar subtiel is anders. Viridifloratulpen zijn genoemd naar de groene vlam op hun bloemblad. De mooiste variëteit, 'Spring Green', is de goedkoopste. Dat treft. De bloemen zijn wit met een groene veeg op het bloemblad. Schitterend met fluitenkruid of een andere witte schermbloem. Tulpen muteren spontaan, daar staan ze om bekend. Zo'n mutatie is 'Yellow Spring Green': zachtgeel met een groene vlam. Wat mij betreft iets te veel van het goede is 'Flaming Spring Green', met witte, rode en groene vegen op het bloemblad. Het kan nog bonter: 'Esperanto' (spreekt iemand dat nog?) heeft niet alleen levendig gekleurde bloemen, maar ook nog eens blad dat groen is met een witte rand. Kermis in de hel. Wat rustiger qua kleurengamma zijn 'Artist', donkerroze met een groene vlam, en zijn nakomeling 'Golden Artist', abrikoos met groen. Een curiositeit is 'KLM', een Viridi flora met wijduit- staande, smalle bloembladen, wit met een groene vlam. Een goede snijbloem, dezeflying tulip. Als straks de vliegtuig maatschappij is verdwenen, hebben we in elk geval de tulp nog. Viridiflora's bloeien in mei en worden zo'n 50 centi meter hoog. Plant ze nu, in november. Niet vroeger. Het zijn niet alleen betrouwbare bloeiers; ze hebben ook stevige stengels. Heb je geen tuin, plant ze dan in een pot op het balkon. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. GO ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71