OZCAN AKYOL Wis Rutte: 'Niemand heeft het recht niet beledigd te worden' m 6 VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN r* HHÈêh De verkiezingsuitslag verandert niet veel in de VS: het land is dieper verdeeld dan ooit. ,,We hebben niet minder discussie nodig, we hebben minder dómme discussie nodig.'' I62 1 1 I64 Column Y~ We werden deze week in eigen land geconfron teerd met de ongemak kelijke waarheid; een Rotterdamse docent moest onderduiken omdat hij de vrijheid van meningsuiting bespreekbaar wilde maken. Een collega in Den Bosch overkwam nagenoeg hetzelfde. Terwijl iedereen over elkaar heen buitelde met de vraag wat er precies was gebeurd, leek er plot seling minder aandacht voor wSSrom dit patroon zich herhaalt. De jongeren die andersdenkenden bedreigen en belasteren, hebben dikwijls een islamitische achter grond. Hoewel ze bij de derde en vierde generatie migrantengroe- pen horen, koesteren ze toch een wereldbeeld dat niet helemaal rijmt met onze vrije westerse de mocratie. Om het concreter te maken: ze krijgen thuis ingeprent dat de is lam superieur is ten opzichte van alle conflicterende ideeën en dat zij bij een uitverkoren volk horen - dankzij hun geloof. Natuurlijk gaan niet alle moslims mee in dat gedachtegoed. Wie nu iedereen die de islam aanhangt verdacht wil maken, heeft een kwaadaardige en gevaarlijke agenda. Maar het probleem speelt wel degelijk. En de oplossing ligt niet in het onderwijs - wat links en rechts is gesugge reerd - want daar worden ze juist niet met ver knipte ideeën Wv gehersenspoeld. Leraren hebben de ondankbare taak om megalo mane en antidemocratische stand punten van kinderen in de juiste context te plaatsen, als ze über haupt tot een gesprek komen. We weten dat op sommige scholen de kwesties in het Midden-Oosten onbespreekbaar zijn. Het sloopwerk vindt in de op voeding plaats. Dat herkent ie dereen die met migrantenkinde ren werkt - of er zelf eentje is. Als je uit die groep komt en anders te gen zaken wil aankijken, neem je automatisch ook afstand van een boel mensen met wie je bent op gegroeid. Dat grote sociologische pro bleem komt nu samen in het debat over de vrijheid van meningsui ting. De vraag die wordt opgewor pen: 'Wil je mensen tot op het bot beledigen?' Het antwoord zou vol mondig 'natuurlijk' moeten zijn. Als het geen functie heeft, of lou ter voortkomt uit pestgedrag, moeten we vertrouwen op de mensheid - op elkaar. Wij kunnen als samenleving goede smaak en ethiek scheiden van de rest. Daar hoeft de wet niet tussen te komen. En ook niet ie mand met een mes of een bom- gordel. Dat een leraar nu moet on derduiken, is een schande voor onze democratie. Het is een goede aanleiding om frequenter te wij zen op de waarde van vrijheid van meningsuiting, met niet alleen jongeren als doelgroep, maar even goed hun ouders. Iedereen is even gelijk, ook al denken sommigen daar anders over. Het sloopwerk vindt niet op school plaats, maar in de opvoeding Rutte trok in zijn wekelijkse pers conferentie fel van leer nadat deze week bekend werd dat docenten in Rotterdam en Den Bosch zijn be dreigd omdat ze in hun les over de vrijheid van meningsuiting car toons lieten zien die door sommige moslims als kwetsend worden er varen. ,,De impact op die leraren, hun collega's, maar ook op leerlin gen en ouders is groot. Het geeft een gevoel van onveiligheid.'' Grondrechten als vrijheid van meningsuiting, vrijheid van gods dienst en vrijheid van onderwijs zijn volgens Rutte het fundament van onze samenleving. ,,En er is geen betere plek om die normen en waarden over te brengen op onze jongeren dan in het onderwijs. Dat is essentieel, heilig, zo u wilt.'' Vol gens Rutte is er voor 'intimidatie, dreiging en geweld' geen plaats. Hij riep leraren die met dreiging te maken krijgen op 'onmiddellijk aangifte' te doen. ,,Dan treedt de politie op. We kunnen niet in elke klas iemand naast de leraar zetten die ingrijpt als er wat gebeurt.'' Ook de onderwijsinspectie zit er volgens de premier 'bovenop'. ,,Als er mensen in Nederland zijn die denken: ik word beledigd en ik wil dat de overheid regelt dat ik niet beledigd wordt: dat kan hier niet.'' Rutte geeft zelf ook elke week les op een vmbo-school in Den Haag. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag of hij daar dergelijke spot prenten zou laten zien. Wel zei hij zich 'op geen enkele manier' ge remd te voelen. ,,Alles wordt daar in volledige openheid en vrijheid be handeld.'' New York e uitslag liet dan wel dagen op zich wachten, één ding werd snel duidelijk nadat de Ameri kaanse stembu reaus sloten: de diepe politieke kloof die het land in tweeën splijt werd alleen maar dieper. Er zijn geen rode staten en blauwe staten, zei Joe Biden in de campagne - het zijn de Verénigde Staten. Maar dat blijkt onzin. Republikeinse re gio's, vooral op het platteland, werden nóg Republikeinser. De mocratische gebieden bleken vooral Democratischer geworden. Het platteland houdt van Trump, in steden wordt hij gehaat. Biden haalt een recordaantal stemmen, maar Trump heeft óók meer stem men dan vier jaar geleden. Eenheid, zoals Joe Biden die predikt? De appjes van New Yorkse vrienden die op hem ge stemd hebben, zijn vooral verbit terd, als blijkt dat Trump nog al tijd populair is. Een bloemlezing uit de telefoon van uw correspon dent: 'Fuck hem en zijnfascistische hel pers.' 'Eerlijk, je moet je karakter eens goed onderzoeken als je iemand als Trump steunt om ons LAND TE LEI DEN.' 'Hij is walgelijk en manipulatief. Hij is een oplichter en een bedrieger en mensen zijn voor hem gevallen om vrij bekrompen en verknipte redenen.' Bevriende Trump-aanhangers klagen intussen op de sociale me- Exitpolls 74[ dia over valsspelende Democraten en 'fuckers' bij Twitter die waar schuwingslabels aan de leugen achtige tweets van de president hangen. Er is één positieve keerzijde: de competitie tussen twee kandida ten met een compleet tegenge steld wereldbeeld zorgde ervoor dat een recordaantal Amerikanen meedeed aan de verkiezingen. Met 67 procent was de opkomst sinds het jaar 1900 niet zo hoog. Maar al die kiezers bleken het nog steeds fundamenteel oneens over de koers van het land. Moet de VS proberen het coronavirus met harde hand onder de duim te krij gen, of is de economie belangrij ker? Uit exitpolls blijkt dat de kie zers die zich vooral zorgen maken om het virus voor Biden kozen, en mensen die meer om banen en economische groei geven voor Trump. De VS wacht alleen maar meer politieke strijd, ook als Biden en zijn pleidooi voor eenheid aan de macht komen. De verkiezingsuit slag is dankzij een woeste Trump al omgeven door geschillen, rechtszaken, leugens en samen zweringstheorieën. Als de Repu blikeinen de meerderheid in de Senaat kunnen vasthouden, is dat ook een potentieel recept voor po litieke oorlog. Ze zouden plannen van een president Biden simpel kunnen blokkeren. Biden probeert de boel bij elkaar te houden. ,,Het wordt tijd dat we doen wat we als Amerikanen al tijd hebben gedaan, de harde reto riek van de campagne achter ons laten, de temperatuur verlagen, el kaar weer zien, naar elkaar luiste- zaterdag 7 november 2020 GO y @OzcanAkyol Onde Het is 'absurd' dat leerkrachten in Nederland worden bedreigd als zij in hun klas spotprenten laten zien, stelt premier Mark Rutte. ,,Dat mogen we niet tole reren.'' Hanneke Keultjes Den Haag Meer dan ooit de Verdeelde Staten Karlijn van Houwelingen 42 57 72 26 Dit weten we van de kiezers die stemden op Biden en Trump Ethniciteit Wit (65%) Kleur (35%) Woonomgeving Stedelijk (30%) Voorstad (50%) Platteland (20%) Leeftijd 18-29 (17%) 30-44 (24%) 45-64 (38%) 65+ (22%) Uw huidige financiële situatie t.o.v. 4 jaar eerder Beter (41%) Slechter (20%) Zelfde (38%) Is klimaatverandering een groot probleem? Ja (66%) Nee (31%) 15 84 '0 GO Ol 52 45 |50 50 48 51 25 72 23 ^33| factor bij uw keuze? i» Grootste (23%) J3SH Belangrijk (37%) 51| Klein (18%) 13^ |86 Geen (16%) |89 071120 BRON: CNN EXITPOLLS T/M 4 NOV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6