Hebbedingen Blijfbuiten We wassen onze handen stuk vanwege corona en nu wordt het ook nog koud. Dermatoloog Wianda Christoffers van het Isala Dermatologisch centrum in Zwolle legt uit hoe we droge handen, kloven en eczeem kunnen voorkomen. 4 VERZORGINGSTIPS TIPS VAN DE EXPERT 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Sinterklaas mag dit jaar niet binnenkomen, maar hoe kan hij dan toch van de partij zijn op pakjesavond? Acht tips om coronaproof 't heerlijk avondje te beleven. pagina 22 Nieuw in Zo: techjournalist Anton Damen tipt de leukste games en gadgets. Zoals deze waterfles met geurpods die je brein voor de gek houden. pagina 25 Doe als de Scandinaviërs en strijk de hele winter neer in je tuin. Met deze terrasoverkappingen voor elk budget ontvang je bovendien familie en vrienden veilig in de frisse lucht. pagina 24 Slaap met handschoenen w Drink voldoende 'Bid' tijdens het insmeren Overleg met je huisarts ,,Zet bij elke gootsteen in huis een tube vette handcrème of zalf en smeer je handen elke keer in nadat je ze hebt gewassen. Doe er k een in je tas. Het hoeft niet per se handcrème te zijn, als het maar aanvet. Hoe vetter de crème of zalf is, hoe be ter voor je handen. Neem er vooral een die je prettig vindt. Als je thuiswerkt achter je computer en de crème voelt na twee uur nog vettig aan, neem dan een andere. Vermijd parfum en conserve ringsmiddelen om irritatie te voorkomen. Een zalf met 5 pro cent ureum is een goede keuze, omdat het de huid ontschilfert en helpt vocht vast te houden. Ook geschikt zijn vaseline en cetomacrogolcrème, beide voor een paar euro bij de drogist of apotheek te koop. Gebruik geen bodylotion. Dat bevat veel water en droogt je handen alleen maar meer uit." „Normaal gesproken is zo'n vijf tot tien keer per dag je handen wassen genoeg, maar in coronatijd komen we daar bovenuit. Het vele wassen beschadigt de natuurlijke beschermlaag van talg en vet op onze handen. We krijgen droge handen, pijnlijke kloven en eczeem. De beschermlaag beschadigt het minst als je je wast met lauwwarm water van onge veer lichaamstemperatuur. Niet ijskoud dus en ook niet warm. Let erop dat je de zeep goed afspoelt, want zeep beschadigt de beschermlaag. Doe voor elke handen wasbeurt je ringen af, zodat daaronder geen zeepresten kunnen achterblijven. Droog je handen goed af. Veel mensen hebben droge plekken op hun knokkels en tussen de vingers omdat ze deze plekken vergeten. Milieuvriendelijk is het niet, maar met papieren doekjes drogen we vaak beter af dan met handdoeken, die vaak vochtig zijn en viezer. Een alternatief is regel matig de handdoeken vervangen zodat ze droog en schoon zijn." ,,Zodra het buiten kouder is dan 7 a 8 gra den Celsius. Hoe meer kou en tempera tuurschommelingen je kunt voorkomen, hoe beter. Kies een handschoen met zo veel mogelijk katoen omdat dit het beste ademt. Niet alleen winterhandschoenen zijn belangrijk: draag als je nat werk in huis doet altijd huishoudhandschoenen om je handen te beschermen tegen het water en de schoonmaakmiddelen. Trek ze wel met een uit als ze vochtig worden vanbinnen en draag ze maximaal een kwartier per keer." ,,Je kunt je handen met zeep wassen of met een desinfectiemid- del met alcohol. Zeep werkt beter als je handen zichtbaar vies zijn, maar droogt je handen uit. Hoewel desinfectie- middelen vaak irrite rend voelen als je ze gebruikt, zijn sommige op de lange termijn beter voor je handen dan zeep. Sterillium bijvoor beeld, dat in ziekenhuizen wordt gebruikt, bevat glycerol. Dat laat een vettig laagje achter en droogt daardoor minder uit. Kies je wel voor zeep, neem er dan een zonder parfum omdat dit de minste irritatie geeft. Zeep uit een pompje is hygiënischer dan een stuk zeep." GO ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 'Handen gewassen? Dan altijd insmeren' Smeer je handen voor het slapen in met vaseline-paraffine en laat ze een nacht zacht worden in katoenen handschoenen (verkrijgbaar bij apotheek of kousenwinkel). Let erop dat je de aanbevolen hoeveelheid vocht drinkt: 2 liter per dag. Te weinig drinken geeft meer kans op droge handen. Meer dan 2 liter heeft geen effect. Tussen de vingers belandt vaak weinig handcrème. Als je smeert, vouw je handen dan alsof je bidt en beweeg goed je vingers heen en weer, zodat de crème ook op deze lastige plekken belandt. Krijg je ondanks deze tips toch pijnlijke kloven of handeczeem, overleg dan met je huisarts. Hoe langer handeczeem bestaat, hoe lastiger het te behandelen is. Hoe verzorgen we onze handen vervolgens het best? Hoe kunnen we handen wassen zonder al te veel schade? CARIN ROST ILLUSTRATIE MYRTHE EFFING, FOTO FRANS PAALMAN Wanneer moeten de handschoe nen weer aan? Welke zeep moeten we gebruiken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69