Saskia Noort Talentvolle jeugd, wie helpt ze? Zo doen zij dat 9 november, de meest historische dag in Duitsland PU 1 h VEEL GEDEELD A 'We herdenken op de authentieke plek waar de Jodenvervol ging begon 12 We laten ze in de steek, deze volg-je-hart- generatie Pandavulling Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Iet enige optreden van mijn dochter, voor negen mensen in Theater de Roode Bioscoop te Amster dam, ja het theater dat noodgedwongen al zijn personeel moest ontslaan, werd deze week ook geannuleerd. Huilde ze nog bij de eerste perscon ferenties vanwege gecancelde afstudeerprojecten en zomer- tours, zeg maar alles waar zij zeven jaar lang keihard voor heeft gewerkt, nu werd de boodschap murw en gelaten on dergaan. „Wanneer weet ik of ik me moet laten omscho len?" vroeg ze en daarop huilde ik in haar plaats, na uren wakker liggen, me afvragend of ik mijn kinderen misschien verkeerd heb opgevoed door te zeggen dat ze hun hart moe ten volgen en ze te laten kiezen voor de kunsten. Hoe vurig drukte ik hen ooit op het hart dat er niets mooiers was dan muziek maken, schrijven, tekenen, creë ren, dan rondkomen van wat je het liefst doet, van je talent. Jullie kunnen de mensen echt iets geven, zei ik, iets van je zelf, iets dat alleen jij zo hebt bedacht. En hup daar gingen ze, naar de kunstaca demie, naar het conservato rium. Zenuwslopende audi ties, toelatingscommissies, telkens weer door de keu ring, doorzetten, afwijzing incasseren. Er zijn aan mijn eettafel heel wat peptalks gegeven met de strekking: doorzet ten, volhouden, niet aan stellen, tel je zegeningen, het komt goed. En nu voel ik me schuldig. Want ze doen het nog steeds, allebei. Doorzetten, terwijl de cul tuursector door ons eigen kabinet al van de beade ming is gekoppeld. Hadden ze een ander vak moeten le ren? Piloot? Arts? Politicus? Heb ik ze hoogstpersoonlijk op de schopstoel van de maatschappij gezet? Maar goed, het maakt op dit mo ment ook niet zo heel veel meer uit. Niets heeft zin. Omscholen ook niet, er is geen werk. Er is ook geen af leiding, geen uitlaatklep, geen huis, geen geld, geen uitzicht en geen knuffel. Mijn eigen kinderen die op 1,5 meter af stand blijven, met een awkward zwaaitje op het eind. We la ten ze in de steek, deze hele volg-je-hart-generatie en alle generaties daaronder en het enige dat we ze wel geven is schuldgevoel. Ik moet zeggen, mijn generatie had allang de nojUture-kont tegen de krib gegooid, alle leegstaande kan toorpanden en hotels gekraakt en daar heftige anarchisti sche feesten gegeven. En kom niet aan met de bullshitpraatjes als: vroeger, toen was het pas erg! Jullie verwende ettertjes hebben ver warming en Netflix! We hebben ons destijds ook weinig aangetrokken van de vergelijking met de arme kindjes in Afrika. De eindeloos uitgesmeerde semi-lockdown raakt bijna iedereen genadeloos hard, maar vooral de starters in de cultuur. Ik heb heel grote bewondering voor hun be scheiden aanpassingsvermogen, hun tomeloze optimisme en energie voor weer een livestream, gratis en voor niks. Worden zij ooit aan een talkshowtafel uitgenodigd? Gaat ie mand hen ooit ontdekken, een kans geven of laten we de kunstlichting 2020 gewoon lekker verrekken? Misschien moeten ze daarvoor eerst viruswappie worden of draaien op illegale feestjes? Hoe leggen we uit dat optreden in een theater voor negen mensen verboden is, maar een tien uur durende vlucht naar Curasao gepromoot wordt in de pers conferentie? Ik word er wappie van. Ook in tijden van corona herdenkt Duitsland op 9 november slachtoffers van de Kristallnacht in 1938. De naam verwijst naar de glasscherven van synagogen en andere Joodse eigendommen die sneuvelden in de nacht, die aan de basis lag van de grootste volkerenmoord uit de geschiedenis. CASPAR NABER BERLIJN De centrale herdenking van de Reichspogromnacht be staat maandag op de meeste plaatsen uit een minuut stilte, gevolgd door een kranslegging en enkele toe spraken bij de gedenktekens voor de slachtoffers. Daarbij moeten bezoekers dit jaar minstens 1,5 meter afstand houden en waar dat niet kan mondkapjes dragen. In München wordt noodge dwongen digitaal herdacht. De centrale herdenking vindt in Berlijn plaats in het oude raadhuis waar Hitlers propagandaminister Josef Goebbels in een toespraak opriep tot geweld tegen de Joden. De zaal biedt plaats aan 350 mensen, en dat is meer dan de vijftig perso nen die in de nieuwe lock- down zijn toegestaan. ,,Om- dat de ruimte ook bij dat aantal niet coronaproof is en gevaarlijk voor de hoogbe jaarde overlevenden, is be sloten te herdenken zonder publiek'', zegt Susanne Körber van de Joodse ge meenschap München en Opper-Beieren. Verplaatsen was volgens haar geen optie. ,,We her denken op de authentieke plek waar de Jodenvervol ging begon.'' Dit jaar staan 191 joodse burgers uit Bei erse sanatoria, verpleeghui zen en gehandicaptenin stellingen centraal die in 1940 werden gedeporteerd en vermoord in het Oosten rijkse euthanasiecentrum Hartheim. Een van hen was een neef van Herschel Grynszpan, een Pools-Joodse kleerma kerszoon uit Hannover die op 7 november 1938 in Parijs een Duitse diplomaat neer schoot. Dit uit woede over uitzetting van 15.000 Poolse Joden waaronder zijn fami lie uit Duitsland. De dood van de diplomaat, twee da gen later, gaf de nazi's een 'excuus' voor de pogrom. Geen andere datum speelde vaker een beslis sende rol in de Duitse ge schiedenis dan 9 november. Op deze dag in 1848 mis lukte een revolutie tegen keizer Frederik Willem IV van Pruisen, veranderde Duitsland in 1918 van kei zerrijk in republiek, pleegde Hitler in 1923 tevergeefs een staatsgreep én viel in 1989 de Berlijnse Muur. In een fabriek in het Chinese Lianyungang vullen medewerksters pandaknuffels met zacht materiaal. De panda's zijn bedoeld voor de export en de fabriek draait dan ook, met het oog op de komende feestdagen, op volle toeren. De berg olifanten lijkt al klaar te zijn om geknuffeld te worden. foto vcg via getty images ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 GO FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60