Jan Baan (27) is uitvoerend directeur bij Omoda 6 Bijna werd Jan Baan (27) gestrikt door de bizarre Amerikaanse bankenwereld, maar uiteindelijk gaf Omoda toch de meeste uitdaging. Als Chief Operating Officer stuurt hij het management team aan van het Zierikzeese schoenenbedrijf, onder wie zijn eigen vrouw Marlinde. armeren hal, strakke vis graat, zwarte deuren. Ge restaureerde lijsten, patio met een glazen plafond. Het huis van Jan Baan is een walhalla voor trend- watchers. Als over twee weken eindelijk de steigers weg kunnen, na een verbouwing van een jaar en heel wat maanden schilderen met zijn vrouw, woont hij officieel in het mooiste huis op het mooiste plekje in de mooiste stad van Zeeland. Baan is een bofkont, dat weet hij zelf ook wel. Maar hij weet ook hoe het anders kan. Zijn tie nerjaren bracht hij door tussen houten hutjes en mannen in grasrokjes en peniskokers. Peniskokers? ,,Ik ben geboren in Amersfoort en opgegroeid in Lisse, maar toen ik een jaar of tien was, ver huisde ons gezin naar Papoea Indonesië. Mijn vader is predikant en ging daar als zendeling naartoe. Een missie was dat voor hem, een roe ping. Maar wel een totaal andere wereld dan die we gewend waren. Het ene moment haalde ik kattenkwaad uit in Lisse, het andere mo ment vloog ik in een klein Cessnaatje boven de jungle. We kwamen terecht in een dorpje waar mensen in kleine hutjes woonden. Wie een zinken dak had, was heel wat. Verder hadden ze er niks. Ook geen goed onderwijs. Daar ging mijn moeder voor zorgen." ,,Vogeltjes met een katapult uit de bomen schieten, beetje rondrennen. Verder niet zoveel eigenlijk, want er was niks. Het was shocking. Iedereen wilde vriendjes met ons zijn, want wij woonden in een houten huis. Ik zag wel hoe anderen leefden. Hoe hele generaties op het land zoete aardappels stonden te rooien. Ik dacht: mijn vriendjes staan daar later ook. Ter wijl ik later kan worden wat ik wil." ,,Ik zag heel goed wat er gebeurde. Ook hoeveel impact mijn ouders maakten, hoe het leven van de bewoners erop vooruitging door hun komst. Ons verblijf kreeg echter een andere wending. Op een dag stapten twee Neder landse mannen uit het vliegtuig. Ze huilden. Ze vertelden dat de broer van mijn vader, die als zendeling werkte in Nigeria, was doodge schoten. Hij was slachtoffer van een roofover val. Dat trof mij. Ik dacht: deze mensen hebben zo weinig vooruitzicht, omdat ze simpelweg niet het geluk hadden in Nederland te zijn ge boren. Ik heb dat geluk wel. Dan moeten wij toch altijd proberen de beste versie van onszelf te worden." De familie vloog halsoverkop naar Nederland, maar keerde ook weer terug naar Papoea. Jan bleef niet lang. Hij ging terug naar Nederland om de middelbare school te gaan doen. Hij woonde zolang bij zijn grootouders. Tot zijn vader een beroep aannam bij de Petrakerk in Kapelle. ,,Ik ben naar Zeeland verhuisd, en zette mijn schoolloopbaan voort op het Calvijn in Goes. Dat is waar ik op mijn vijftiende Mar linde ontmoette. We zijn echte high school sweethearts. Maar dan echt. Toen mijn vader een beroep aannam in Amerika, en ze daarheen verhuisden, ben ik dan ook niet meegegaan." ,,Misschien wel. Ik vond het allemaal hartstikke interessant wat hij deed. Dat ondernemen sprak mij aan. Ik ben vervolgens internationale bedrijfskunde gaan studeren in Rotterdam. Mijn eerste jaar heb ik verpest. Het was iets te gezellig. In het tweede jaar ben ik keihard aan de bak gegaan. Studievereniging opgezet, beetje debatteren erbij. Ik werd een strebertje." ,,Volledig. Het was mijn droom om bij een Amerikaanse zakenbank te gaan werken en ik werd nog aangenomen ook, bij J.P. Morgan en het later beruchte Goldman Sachs. Ik heb er een gekke tijd gehad, acht maanden lang. We ken van 100, 120 uur. Werken tot 7.00 uur in de ochtend, even met de taxi naar huis om een an der pak aan te trekken, en als een gek terug naar kantoor. De adrenaline gierde door je lijf. Als je dan een keer vrij was, kon het allemaal niet op. Supervet voor iemand van 22. Al voelde ik ook een zekere leegte. Die focus op geld, het paste niet bij me. Toch hoopte ik op een aanbod." ,,Ja, van zowel J.P. Morgan als Goldman Sachs. Maar ik ging nadenken. Ik had een vriendin, we wilden trouwen. Mijn opa stelde kritische vra gen. Wat ben je dan, als je daar werkt? Maak je impact? Voeg je iets toe aan de wereld? Of schuifje alleen maar geld van de ene pocket naar de andere? Hij had gelijk. Ik heb bedankt en ben terug naar Nederland gegaan." ,,Eigenlijk niet. Ik haat het als mensen zeggen dat ik gemakkelijk binnenkwam, dat alles me is komen aanwaaien. Ik was nog steeds een stre ber, ik wilde het zelf voor elkaar boksen. Maar ik zag dat bij dit bedrijf veel kansen liggen. Ik zei: maak mij maar assistant to the CEO, laat mij maar marktanalyses maken enzo. Nu, drie jaar later, ben ik Chief Operating Officer. Dat houdt in dat ik het management aanstuur. Ik kijk stra tegisch naar onze organisatie: waar staan we, waar gaan we naartoe." ,,Dat klopt. Of ze me een snotneus vinden? Nee, dat geloof ik niet. Ik zal soms best irritante vragen stellen of te dominant aanwezig zijn, maar ik geef ook nieuwe energie. En ik ben nog lang niet de jongste. De gemiddelde leeftijd bij Omoda is 27, in het managementteam is dat 34. Op drukke dagen, zoals Black Friday, staan we ook met zijn allen dozen in te pakken. Ook onze managers. We doen het echt sSmen. Met de managers praat ik elke week een uurtje. Over hoe zij tegen dingen aan kijken, hoe het met hen gaat..." ,,Jazeker." ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 GO Grijp de kansen die er zijn prent ik mezelf elke dag in WENDY WAGENMAKERS En jullie, wat deden jullie? Dat zijn wijze gedachten voor een tiener. Je opa is Jan Baan, van het wereldbe roemde softwarebedrijf. Trok je naar hem? Je gooide het roer om. Kreeg je dat ook? Uiteindelijk heb je samen met je vrouw bij haar familie een open sollicitatie gedaan om bij Omoda te komen werken. Had je daar nou nooit eerder aan gedacht? Je bent 27 en je hebt 650 man onder je. Ook met je vrouw?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54