wie de vijand is' Horeca en zorg bundelen krachten UWV: arbeidsmarkt biedt nog steeds kansen 5 De situatie in de zorgsector is niet lang houdbaar meer NOOD IS HOOG CORONACRISIS GO ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 Brigitte Huissen uit Arnemuiden werkt normaal gesproken in het hotelmanagement. Nu zit ze in de hal van een locatie van Zorgstroom. ,,Ik ben een mensenmens, ik ben hier op mijn plek.'' De nood in de zorg is hoog, stelt ook ouderenzorgorgani satie ActiZ. Iedereen die ko mende weken zijn handen vrij heeft - zorgachtergrond of niet - wordt opgeroepen zich te melden bij de website extra- handenvoordezorg.nl. ,,De situ atie is niet veel langer houd baar." Afgelopen voorjaar waren oud- zorgmedewerkers, studenten en vrijwilligers massaal bereid om bij te springen in de zorg. Bijna 20.000 Nederlanders meldden zich destijds via de website aan, nu was er tot vo rige week veel minder animo. Na de noodkreet van ActiZ hebben zo'n 5000 kandidaten zich gemeld, waarvan 4700 zonder zorgachtergrond. Zo gaat de horeca in Breda hon derden medewerkers leveren aan zorginstellingen. In Zee land zijn soortgelijke initiatie- ven, zoals bij Zorggroep Ter Weel. Ook hier is een samenwerking tot stand gekomen tussen zorg en horeca. Horecamedewer- kers van Amadore gaan de zorgmedewerkers ondersteu nen. Dat doen ze op de Covid- 19 afdeling 'De Veste'. De zorg medewerkers werken geheel beschermd op de afdeling, de horecamedewerkers zorgen ervoor dat de nodige spullen per lift op de afdelingen komen. Ook het klaarzetten van de maaltijden en telefoontjes aan nemen wordt gedaan door de horecamedewerkers. ,,De ho reca ligt grotendeels stil en medewerkers zitten veel thuis, in de zorg zijn er handen te kort. Op deze manier bundelen we de krachten en zorgen voor een goede samenwerking", aldus Ter Weel. Dat de coronacrisis flinke impact heeft op de arbeidsmarkt leidt geen twijfel, zo zien ze ook bij het UWV terug in de cijfers. Het aan tal werklozen neemt toe en dus switchen veel Zeeuwen naar een sector waar nog wel voldoende werk is. Vooral in de zorg en de techniek is er nog altijd sprake van krapte en zijn er veel moeilijk vervulbare vacatures, laat de uit keringsinstantie weten. Hoewel het aantal ww-uitkerin- gen de laatste maanden stabili- seerde, verwacht UWV dat het aantal uitkeringen in 2021 op loopt. Daar staat tegenover dat er nog steeds werkgevers zijn die staan te springen om personeel. Mensen die hun baan hebben verloren en een uitkering aanvra gen bij UWV, krijgen hulp bij het vinden van werk. De geboden on dersteuning varieert van advies- gesprekken en onlinetrainingen tot het maken van competentie- en interessetests. Daarnaast gebruikt UWV zijn kennis van de arbeidsmarkt in de dienstverlening. Zo brengt UWV in kaart wat kansrijke en minder kansrijke beroepen zijn en met een overzicht van overstapberoe- pen doet UWV suggesties op basis van het werk dat iemand eerder heeft verricht. Dat is vooral bruikbaar voor mensen die denken aan een overstap naar een andere functie. Zo biedt de arbeidsmarkt ondanks de som bere vooruitzichten nog steeds kansen. Brigitte Huissen helpt Mevrouw Van den Berg met het ontsmetten van de handen als ze bij een Zorgstroom-locatie naar binnen wil. Heefiu vragen? Bill u (fan aan bij nummer -10- U knjgl (Jan conutt via de IjKtfcom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53