'We zijn in een slechte film terechtgekomen en niemand weet 4 Ik moet soms flink van leer trekken tegen mensen die iets stiekem doen „Daarom hebben we samenwer king gezocht met het UWV om mensen die momenteel geen baan hebben door onder meer corona in te zetten binnen onze organisatie voor niet-zorgtaken. Dat heeft ontzettend positief uitgepakt", vertelt Sharon Lukasse van Zorg- stroom. ,,We hebben nu voor al onze woonzorglocaties medewer kers via het UWV gevonden om in te zetten voor de 'bezoekers- dienst'." Het is een functie die er tijdens de coronacrisis is bijgekomen. ,,Het werd eerst gedaan door zorg- medewerkers, maar die willen we natuurlijk in blijven zetten voor zorgtaken. Zeker nu de druk op de zorg opnieuw toeneemt. Door deze medewerkers heeft ons per soneel meer rust en overzicht, dat is ontzettend belangrijk in deze coronatijd." Hele puzzel om rooster in te vullen Die extra handen in de zorg zijn op dit moment meer dan welkom, zegt ook Christal Cobben. Ze is team- en projectleider flexpool (Flip) bij Zeeuwse Zorgmensen en helpt zorgorganisaties als Allevo, WVO Zorg en Zorgstroom met het oplossen van personeelstekor ten. ,,Vorige week was er nog een organisatie die op een locatie heel krap zat. Dan voelen wij ook de druk om iemand te vinden, want anders moeten medewerkers over werken of diensten ruilen. En dat terwijl iedereen al veel meer werkt dan normaal. Het is elke dag weer een hele puzzel om alle diensten bezet te krijgen op alle locaties. Maar de zorg moet wel geleverd worden, het personeel loopt nu al de benen van onder het lijf', ver telt Cobben. Het vinden van voldoende zorg- personeel heeft hoge prioriteit bij veel Zeeuwse instellingen. Ze hel pen elkaar ook. Na het uitbreken van corona op een afdeling van verpleeghuis De Wieken in Zie- rikzee kreeg zorgorganisatie Ei- landzorg direct hulp aangeboden van collega's uit de provincie. Ook in de Tweede Kamer is de urgentie inmiddels doorgedron gen. CDA en PVV vinden zelfs dat er een nationale reserve moet ko men, net als bij de krijgsmacht. Ze deden dat voorstel woensdag avond in de Tweede Kamer en het CDA heeft het ook opgenomen in zijn verkiezingsprogramma. Oud- zorgmedewerkers zouden dan kunnen bijspringen in geval van nood. Het plan kan waarschijnlijk op een meerderheid in de Kamer rekenen. Het zou de Zeeuwse zorg weer een beetje kunnen ontlasten en alle beetjes helpen. ,,Het lijkt alsof zo'n bezoekersdienst niet veel voorstelt, maar het is wel belang rijk dat er iemand is die de tele foon opneemt, zorgt dat mensen een mondkapje dragen, handen ontsmetten en de deur opendoet", vertelt Cobben. „Anders moet het gewone zorgpersoneel dat doen en die hebben we juist hard nodig voor de dagelijkse verzorging. Alle hulp is welkom, maar we kunnen de mensen die zich aanbieden niet zomaar overal plaatsen. Voor het aankleden of douchen heb je ge specialiseerde mensen nodig. We kunnen werklozen wel inzetten om bijvoorbeeld ontbijtjes te ma ken of afwasjes te doen." Je bouwt een band op met de bewoners Ook Brigitte Huissen zat werkloos thuis. Na een lang ziekbed wilde ze dolgraag weer aan het werk. ,,Mijn jobcoach van het UWV belde me of ik dit werk zag zitten bij Zorgstroom. Op 24 augustus ben ik begonnen met een contract voor 24 uur. Maar inmiddels werk ik er bijna 35. Ik kom oorspronke lijk uit het hotelmanagement, maar dit werk ligt me ook hele maal. Ik ben een mensen-mens en er komen hier zo veel mensen langs voor een praatje, je bouwt ook echt een band op met de be- woners. Toch moet ze ook af en toe fel van leer trekken als iemand 'stiekem' het gebouw probeert binnen te sluipen. ,,Maar dat kan ik wel hoor", lacht de Arnemuidse. ,,Er zijn natuurlijk mensen die zo'n mondmasker en al die vragen maar onzin vinden. Maar het is in het belang van de bewoners leg ik dan uit. We willen toch dat de ver pleeghuizen nu wel open kunnen blijven? De tijd dat we iedereen zomaar naar binnen kunnen laten gaan is echt voorbij. Gelukkig zijn de meeste bezoekers erg voorzich tig." Het contract van Huissen loopt tot eind december. Ze hoopt dat dat verlengd wordt. ,,Ik ben hier zo op mijn plek. Je moet feeling heb ben met dit werk, ik probeer er elke dag weer een feestje van te maken." Voor Frieda Beverdam ligt dat net even anders. Zij hoopt op ter mijn weer terug te keren in de ho reca. ,,Of dat gaat lukken? Ik ben op mijn veertiende begonnen als afwashulp en heb heel mijn leven in de horeca gezeten. Maar op dit moment is er helemaal geen per spectief. Er wordt gezegd dat za ken met kerst weer open kunnen, maar daar heb je wel de tijd voor nodig om dat allemaal voor te be reiden. We zijn in een slechte film terechtgekomen en niemand weet wie de vijand is. Maar voor dit mo ment ben ik gewoon blij dat ik werk heb. En hoe lang dat gaat du ren? Ik weet het niet, niemand die het weet." ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 i/velkom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52