Jan Vantoortelboom Het gevoel een weidepaal te roken in plaats van 'n joint In het nieuws Uit het nieuws Mantelzorgers in het zonnetje Corona niet genoemd in Sintfilmpjes DEZE WEEK IN Z Presentje wordt per post verstuurd 'Liever het normale sinterklaas feest' 2 3 HORECA SCHIET DE ZORG TE HULP 6 JAN BAAN (27) TREKT DE KAR BIJ OMODA 8 ALLE RUIMTE IN BUURTSCHAP DE BIEZEN Je ziet ze niet veel meer, de echte paffers, de verstokte rokers. Als ik schrijf rook ik weleens. Ik moet dan uitkij ken dat ik niet te veel opga in het verhaal, want anders valt de askegel van de sigaret of sigaar en brand ik daardoor mijn schrijfhok misschien nog eens af. Zo heb ik al schrijvende weleens een gat in mijn broek gebrand. Ik kreeg het in de gaten omdat het pijn begon te doen. Al niet-schrijvende ben ik ook soms verstrooid. Zo zat ik ten tijde van het schrijven van mijn de buut ooit twee uur te vroeg bij de tandarts en reed ik voor bij school met de kinderen op de achterbank. Ik denk niet dat ze veel zin hadden in school, want pas na een paar kilo meter zeiden ze er iets van. Dinsdag worden de mantelzorgers een dag in het zonnetje gezet tij dens de landelijke Dag van de Mantelzorg. De gemeente Hulst telt er zo'n 3600, maar er zijn er zo'n 800 be kend bij Stichting Hulst voor El kaar. Om zo veel mogelijk mantel- zorgers in het zonnetje te kunnen zetten, kunnen mantelzorgers in de gemeente Hulst zich aanmel den. ,,Over de jaren hebben we al een heel bestand opgebouwd, maar we kennen nog zeker niet alle man- telzorgers in de gemeente", vertelt Petra Vinke, coördinator Steun punt Mantelzorg bij de stichting. ,,Deze dag bestaat al 20 jaar. Normaal gesproken komen we bij zo veel mogelijk vrijwilligers langs met een presentje, nu kan dat na tuurlijk niet. Het presentje wordt nu verstuurd met de post. Zo kun nen we toch nog iets leuks doen. Dit is erg belangrijk, want mantel- zorgers zetten zich iedere week in voor hun naasten. Zeker met co rona is dit niet altijd makkelijk ge weest." Eigenlijk verliep de aanmel dingsdatum voor de Dag van de Mantelzorg vorige week al. ,,Maar als nieuwe mantelzorgers zich aanmelden, verzinnen we daar graag iets op. Ze kunnen zich na tuurlijk altijd aanmelden, maar als ze dit voor dinsdag doen gaan we proberen nog een presentje te stu ren." Nu het sinterklaasfeest dichterbij komt, stromen de bestellingen binnen bij het team van filmpje- vandesint.nl. Particulieren en be drijven kunnen hier een persoon lijk filmpje van de Sint bestellen nu we het dit jaar anders zullen moeten vieren. ,,We kunnen mer ken dat het nu losgaat", zegt Pa trick Roelands (foto) uit Hulst, mede-oprichter en eigenaar van Jouw Event Partners. ,,We hebben behoorlijk veel reacties gehad. Zo wel van particulieren als mensen die live willen zoomen met de Sint. We bereiken met deze online evenementen een heel andere doelgroep. Natuurlijk heb ik liever het normale sinterklaasfeest, maar het is mooi om op deze manier iets te kunnen doen." De hele stu dio is verbouwd en vergroot om het huis van de Sint na te maken. Bij vele scholen en kinderopvan- gen zal de Sint dit jaar niet langs komen. Roelands maakt met zijn team ook filmpjes voor de vierin gen in de klas. ,,Maar we zullen niet benoemen dat de Sint niet langskomt vanwege corona", zegt hij. ,,We hopen het daarmee leuk te houden." Deze dienst is zo goed bevallen, dat Roelands dit volgend jaar mis schien weer gaat doen. ,,Hopelijk wel naast de overige festiviteiten. Zo'n filmpje kan altijd bekeken worden en is daarom erg handig. Het is een soort Sinterklaas on de mand. rokers. Niet in het dagelijkse leven, niet op foto's in kranten of tijdschriften en niet op de televisie. Er is in deze tijden van obsessieve gezondheidsfreaks en -gadgets misschien een rookschaamte opgetreden. Het wordt een toekomstig taboe. Wellicht zitten de rokers, net als ik nu, heimelijk in hun kamer te lurken aan een sigaret die als een asociale middelvinger van tussen hun opeengeklemde lippen steekt, terwijl ze volledig opgaan in wat ze ook aan het doen zijn en niet in de gaten hebben dat de askegel intussen op hun broek is gevallen. Nog niet zo lang geleden, een half jaartje of zo, had ik niet in de smiezen dat ik al door de Sluiskiltunnel was gere den en zat ik maar te wachten tot die tunnel op me af zou komen. Die kwam maar niet. Daardoor miste ik de afslag en was ik gedwongen richting Zelzate te rijden alvorens ik om kon keren om huis waarts te gaan. Al verricht ik op die momenten dan niet de fysieke schrijfhandeling, ik blijk in mijn hoofd verder te werken. Daar schreef ik ooit een zin over (De verzon ken jongen, 2011): Het leek wel of er een peloton schrijvers in mijn hoofd gevangen zat, alle maal koortsachtig schrijvend aan hun eigen verhaal, naden die over en onder elkaar liepen in een reusachtig weefsel. In die tien jaar tijd is er maar weinig veranderd. Dus als ik rook moet ik mijn ge dachten erbij houden. Dat lukte niet toen ik ooit een si gaar stal uit de kast van mijn vader. Ze lagen er stijfjes in een doosje en waren een hu welijksgeschenk geweest, maar mijn vader was geen roker, dus lagen ze er na twintig jaar nog. Ik nam er eentje mee de tuin in, stak er de brand in, inhaleerde diep, kokhalsde en gaf over in de mesthoop waar ik toevallig naast stond. Wellicht is het door deze ervaring dat ik een gelegenheidsroker ben ge bleven. Vijfjaar later kreeg ik van een studievriend een joint aangereikt. Een slechte, zei hij achteraf, toen hij in een steegje in Gent naast mij stond te kotsen. Wat ik er nog van herinner is dat ik vanuit zijn kelderkamer de trap op strompelde en met de joint nog tussen mijn lippen ergens op een koertje op mijn rug ging liggen en eerder het gevoel kreeg dat ik een weidepaal aan het roken was in plaats van een joint. Bovendien ging er een en ander motorisch niet goed, want mijn linkerhersenhelft wilde voortdurend naar rechts en mijn rechterhersenhelft naar links. Opstaan en lopen ging dus niet, tenzij ik een ge spleten persoonlijkheid wilde oplopen en daar had ik geen trek in. Dat was dan ook gelijk mijn laatste joint. ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 GO Je ziet ze niet veel meer, de echte paffers, de verstokte KoffieTruuk KIEK! P10 9 Zo Gezien: commercie duikt op coronasneltests 12 Saskia Noort vreest voor de jonge kunstenaars 13 Judoka Ilona Lucassen overleed niet aan, maar door corona 16 De wereld van de sekte Orde der Transformanten van Robert B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50