'De Amerikaanse democratie kan een stootje hebben' 4 VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN A In 24 uur tijd zijn de Amerikaanse presidentsverkiezingen op zijn kop gezet. Joe Biden heeft in de laatste cruciale staten een achterstand op Trump omgebogen in een voorsprong. De president weigert te capituleren. T. Puzzel gratis mee op pzc.nl/prijspuzzel Post is vanaf 2003 in dienst bij In stituut Clingendael en al sinds de jaren 80 actief als Amerikadeskun- dige. In die tijd zag hij diverse pre sidenten komen en gaan. Donald Trump mag uiteraard extreem zijn, de VS zijn qua populisme wel wat gewend, doceert hij. ,,Ik stu deerde zelf ooit af op Joe McCarthy, de senator die in de ja ren 50 jacht maakte op communis ten. Net als met Trump was Ame rika enkele jaren volledig in zijn ban, totdat McCarthy zijn boekje te buiten ging. Dat lijkt met Trump ook te gebeuren.'' ,,Het beeld doemt op van een poli tieke Titanic die langzaam weg glijdt in de golven. Zijn ongefun deerde beschuldigingen geven vooral aan dat hij wanhopig is.'' ,,Ik verwacht niet dat het uit de hand loopt. Hoewel het staatsbe stel net als de Amerikaanse wegen piept en kraakt, blijft alles betrek kelijk rustig. Er zijn checks and ba lances, een gezonde scheiding der machten, die zorgen dat een presi dent niet te veel kan. Amerika kent bovendien een harde politieke cul tuur: de democratie kan er tegen een stootje. Het Amerikaanse staatsbestel zorgt bovendien voor evenwicht. De Republikeinen houden waarschijnlijk de Senaat. Dat betekent dat ze veel invloed houden en het linkse gedach tegoed van Bernie San ders niet te veel voet aan de grond krijgt bij Democraten." ,,Ik ben niet zo bang voor partij dige rechters. Tot nu toe willen rechters zich helemaal niet graag bemoeien met interne kiesaange- legenheden binnen staten. Kijk je naar het Supreme Court, het hooggerechtshof, dan is dat zeker politieker geworden, maar het blij ven onafhankelijke rechters.'' ,,Er blijft een kloof zo groot als de Grand Canyon tussen rood en blauw Amerika. Het feit dat een middenpoliticus als Joe Biden komt bovendrijven, een mister saaimans, zegt echter wel wat. Er blijkt toch een nieuwe zwijgende meerderheid in Amerika die niet de straat op gaat, zoals de Proud Boys of linkse radicalen.'' ,,Een deel van de kiezers voelt zich al decennia miskend. Met Trump kregen de VS uiteraard de populist in extremis: hij verzamelde alle woedende kiezers als een soort rattenvanger van Hamelen.'' ,,Trumps grote les is dat politici veel meer moeten opkomen voor de gewone burger. Doe je dat niet, dan krijg je zo'n figuur in het Witte Huis.'' uim een etmaal geleden sprak president Do nald Trump vanuit het Witte Huis het Amerikaanse volk toe. Met gestrekt been opende hij nog maar eens de aanval op de Democraten, die hij al dagen beschuldigt van 'fraude' en 'manipulatie' bij het tellen van de stemmen. ,,Als je de legale stemmen telt, win ik met gemak'', zei Trump. ,,We kunnen niet toestaan dat een verkiezing op deze wijze wordt gestolen.'' De president had zijn woorden amper uitgesproken of de grote nieuwszenders ABC, MSNBC, CBS en NBC kapten de live-re gistratie af vanwege Trumps 'valse verklaringen'. Daardoor is de stroom verwijten velen ont gaan. De actie van de nieuwszenders staat symbool voor het gevoel van veel Amerikanen, die klaar zijn met Donald Trump, zijn bokkensprongen en ongefun deerde beschuldigingen. Onderbreken „Opnieuw zitten we in de onge bruikelijke positie dat we de pre sident van de Verenigde Staten niet alleen moeten onderbreken, maar ook corrigeren'', legde MSNBC-presentator Brian Wil liams de kijkers uit. ,,Voor zover we weten zijn er geen illegale stemmen en is er geen overwin ning voor Trump.'' De persconferentie luidde een dag in waarin de lange en hobbe lige race naar het Witte Huis ter gend langzaam naar een zinde rende ontknoping ging. Het kan nog enkele dagen duren voordat het tellen is afgerond en er een duidelijke winnaar is, maar de tussenstanden wijzen op een overwinning voor Biden. Hoewel Biden in absolute zin op een recordaantal van ruim 73 miljoen stemmen stond - vier miljoen meer dan Trump - gaat het in het Amerikaanse kiessys- W In een unieke actie onderbraken nieuwszenders Trump vanwege zijn 'valse verklaringen' teem om het winnen van min stens 270 kiesmannen. Elke staat levert een aantal kiesmannen op, afhankelijk van het aantal inwoners. Wie in een staat met miniem verschil wint, krijgt toch alle kiesmannen. Zo stond Biden gisteren op 264 kies mannen en Trump op 214. Daarom waren op de derde dag na de verkiezingen alle ogen ge richt op de laatste zes belangrijke staten waar nog stemmen wer den geteld: Pennsylvania (twin tig kiesmannen), Georgia (zes tien), North Carolina (vijftien), Arizona (elf), Nevada (zes) en Alaska (drie). In 2016 wist Trump in de blauwe muur - de kleur van de Democraten - in het Midwes- ten een bres te slaan, waardoor hij Hillary Clinton klopte. Dat lijkt hem nu niet te lukken. De zogenoemde battleground states Pennsylvania en Georgia le verden de verwachte veldslag op. Biden rook bloed, sloop ieder uur als een jager dichter naar zijn prooi. Toen de stofwolken waren opgetrokken, was de grote voor sprong van Trump verdampt. In de loop van de ochtend had Biden zijn achterstand in die sta ten omgebogen. De vele stemmen Onbeperkt puzzelen en geen seconde van het nieuws missen? Speel mee met PZC Fun en maak kans op mooie prijzen, zoals deze week een Samsung Galaxy Tablet t.w.v. 379,- zaterdag 7 november 2020 PC Hoewel Donald Trump van geen wijken lijkt te weten, ziet Ameri- kadeskundige Willem Post dat de democra tie volop blijft functio neren. David Bremmer Den Haag Trump weigert zijn dreigende verlies te accepteren en spreekt van massale stembusfraude. Hoe kijkt u naar de huidige situ atie in de VS? De president benoemde afgelo pen jaren een record aantal con servatieve rechters. Gaan die hem nog helpen? Alle vrees voor chaos is dus on gegrond? Waar komt die ongelooflijke ver deeldheid toch vandaan? Heeft Trumps presidentschap dan ook positieve kanten? Biden op drempel Tonny van der Mee Washington/Rotterdam Let op: deelname aan de prijspuzzel kan aLLeen via de (mobieLe) site. De prijzen wisselen wekelijks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4