nog niet goed waar zijn grenzen liggen BARRY VAN DER HOOFT ZEELAND 15 Twee kansen op eremetaal Column Achter de bal aan rennen, met een iets te grote broek en een iets te groot shirt aan. Met z'n allen hè, want aan vaste posities denkt op dat moment (gelukkig) nog vrijwel niemand. Heerlijk was het, zeker als je in de natte maanden op echt gras speelde. Wie kan er al een sli ding? En dan de vingers omhoog zien gaan, de één weifelend, de ander vol overtuiging. Met z'n al len aanvallen en als je de bal kwijt bent vervolgens allemaal achter die ene tegenstander aan rennen. O nee, niet met het hele team, want de keeper staat te koukleumen onder de lat en dat ene spelertje laat aan de zijlijn net zijn veters opnieuw strikken door zijn moeder. Hoe ouder je wordt, hoe seri euzer het er ook in het voetbal aan toegaat. Waar eerst vaak bijna iedereen zich aanvaller voelt, moeten er in de jaren die volgen toch ook verdedigers en middenvelders komen. Knijpen, kantelen, druk zetten, omscha kelen; het hoort er dan allemaal bij. Denk aan je restverdediging, hoor je dan ook vaak. Terwijl dat zelfs op het allerhoogste podium in het internationale clubvoetbal soms wordt vergeten. Ik moest deze week aan de tijd bij de pupillen denken, toen ik naar de Champions League zat te kijken. Ajax won dinsdagavond met 1-2 van Midtjylland en dat was, ook gezien de rommelige voorbereiding, een uitstekend re sultaat. 'Bij vlagen leek het wel of Lachwekkend en schrijnend tegelijk we naar amateurvoetbal zaten te kijken', zei Freek Jansen, de Ajax- watcher van VI, in de nababbel. Op dat moment wist hij nog niet dat Manchester United woens dagavond pas écht een staaltje amateurvoetbal zou laten zien. Uit de kelderklasse dan hè. De eerste tegentreffer in het duel met Istanbul Basaksehir nog niet gezien? Zoek 'm even op, u krijgt er geen spijt van. De dertiende minuut loopt als de Turken de bal naar voren rossen en de 35-jarige spits Demba Ba vanaf eigen helft ineens een vrije doortocht heeft. Harry Maguire, die vorig jaar 87 miljoen kostte, en zijn defensieve collega's zijn in geen velden of wegen te be kennen. Lachwekkend en schrij nend tegelijk. United-coach Ole Gunnar Solskjaer verdient 7,5 miljoen pond per jaar. Wat zijn ploeg in Turkije liet zien was een beledi ging voor het amateurvoetbal. Dat zie je nergens, of het moet in blessuretijd zijn, als iedereen mee naar voren gaat in de jacht op de gelijkmaker. Net als vroe ger in de F'jes, met de modder op je knieën en achter je oren. Wat is restverdediging eigen lijk in het Engels? Solskjaer heeft binnenkort genoeg tijd om dat eens op te zoeken. en certificaten voor een handvol sporten. Mooie dingen maakte hij tijdens zijn studie mee, een stage van een half jaar bij de jeugd van Club Brugge bijvoorbeeld. ,,Voor mij was dat een fantastische kans om kennis te maken met een heus topsportklimaat.'' Verstraate mocht ook in de keu ken kijken bij het eerste team, voor een hydrateringstest als onderdeel van het trainingsprogramma. ,,Ineens sta je dan met iemand als Ruud Vormer in de kleedkamer.'' De uitkomsten van de test vorm den de bouwstenen voor een indi vidueel vochtprogramma. In het werk van Verstraate gaat het om de tails. ,,Iedereen zweet op een an dere manier.'' De humor is bij sportadept Ver- straate nooit ver weg. ,,Als ik Club nu in de Champions League zie, kan ik zeggen dat ik de buisjes met urine van veel van die spelers heb vastgehouden.'' Een andere stage bracht hem bij Pulso, een inspanningslaborato rium in Zwevegem. Ambitieuze fietsers, hardlopers en triatleten Ineens sta je dan met iemand als Ruud Vormer in de kleedkamer werden er door Verstraate getest op hun fysieke vermogens. ,,Op basis daarvan leerde ik trainings schema's schrijven.'' Sinds kort doet hij hetzelfde werk bij Koole Sport in Middelburg. ,,Mooi dat ik die kennis en ervaring vanuit zo'n stage nu kan toepassen in de prak tijk.'' Verstraate begeleidt ondertussen ook allerlei Zeeuwse atleten, met Noor Dekker als bekendste naam. Bij Innovate kan hij zijn ei ook prima kwijt. ,,Heel anders en daar door extra leuk. Geen sporters die zich willen verbeteren maar juist een bijdrage leveren aan het op nieuw fit krijgen van mensen die niet goed in hun vel zitten, van wege overgewicht of stress, of om welke reden dan ook.'' Toegevoegde waarde Bij TOP is het werk weer anders. ,,Geen individuele sporters, maar het team staat centraal.'' Verstraate is met de club vergroeid geraakt, ook al omdat zijn vriendin Anoeska Janse deel uitmaakt van de selectie. Ook haar broers Dimitry en Jurgen Janse behoren tot het team. Ver- straate is overtuigd van zijn toege voegde waarde bij TOP. ,,We trainen slechts twee keer in de week. Al onze tegenstanders staan drie en soms wel vier keer op het veld of in de zaal. Het betekent dat je als team naar andere manie ren moet zoeken om je technische achterstand te compenseren. De wetenschappelijke onderbouwing helpt ons daarbij.'' Bij TOP is een cultuuromslag aan de gang. ,,In de wedstrijd speelt ie dereen met een hartslagband en met de conditionele onderdelen van de training vaak ook. Ook op het gebied van voeding zijn we stappen aan het zetten. Zeeuwse voetbalclubs zouden van TOP kun nen leren.'' Verstraate is zelf altijd op recrea tief niveau blijven hardlopen. Gaandeweg kwamen daar het fiet- sen en zwemmen bij. Zijn kennis van fysieke belastbaarheid en op maat geschreven trainingsschema's zijn een steun in de rug. In Spijke- nisse nam bij begin september deel aan zijn eerste 1/8 triatlon. Zijn eindtijd (1 uur 3 minuten) was een stuk sneller dan hij op voorhand had verwacht. Grote sprong Vanwege corona is Verstraate nu aangewezen op virtuele (hardloop) wedstrijden, net als elke andere at leet. Bijna elk weekeinde neemt hij het online op tegen onbekende te genstanders, in binnen- en buiten land. Straks, na Covid-19, hoopt hij zijn krachten weer te meten op de triatlon. Verstraate is benieuwd of hij als voormalig topatleet opnieuw de grote sprong voorwaarts kan zetten. ,,Ik weet nog niet goed waar mijn grenzen liggen.'' zaterdag 7 november 2020 PM @Barryvdh9 met de jaren' Belediaina Het is in mijn ogen de mooiste tijd in een voet balleven. Als F-pupil op zaterdagochtend tekeer gaan. -Wouter Verstraate (23) over zijn stage bij Club Brugge M Shirin van Anrooij rijdt morgen haar eerste EK bij de beloftes. Vorig jaar werd ze derde bij de juniores. FOTO BELGA Het EK veldrijden, dat niet voor publiek toegankelijk is, beslaat twee dagen. Vandaag komen de elite-vrouwen en de belofte-mannen in actie. Bij die laatste categorie, waar voor om 12.30 uur het start schot klinkt, rijdt Tim van Dijke uit Colijnsplaat mee. Zondag rijden de belofte-vrouwen (12.00 uur) en de elite-man nen. Vorig jaar reed Van Dijke al sterk tijdens het EK. Hij werd toen in Italië vijfde, op 33 tel len van het podium. Net als voor Shirin van Anrooij geldt voor hem dat een podiumplek tot de mogelijkheden behoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43