Brabantse politie duikt alsnog in archieven van sekte II NIEUWS 3 Organisaties geven geen voucher bij trip naar geel gebied Nathaly Schoenmaker uit Den Haag wilde dolgraag het goede voorbeeld geven. Haar moeder, de oma van haar drie kinderen, is dit jaar 80 geworden en dat zouden ze komende kerst met opa gaan vie ren op Lanzarote. Maar toen Mark Rutte afgelopen dinsdag het dringende advies gaf om niet te gaan, viel dat plan in duigen. Tenminste, dat dacht ze. Want deze week mailde haar reis organisatie Sunweb tot haar stomme verbazing dat ze haar reis gewoon kan maken. Voor Lanzarote geldt code geel. En niet oranje of rood. 'We hebben geïnvesteerd in de nodige veilig heidsmaatregelen... Zolang de overheid het houdt bij een 'drin gend advies' zien wij geen reden om reizen naar groene of gele ge bieden niet door te laten gaan', stond er in de mail van Sunweb. Schoenmaker is verbijsterd over 'deze oproep tot burgerlijke onge hoorzaamheid'. ,,Ik ga op vakantie met een 80-jarige moeder. We voelen ons er helemaal niet prettig bij nu te gaan, tegen het advies van het kabinet.'' De premier her haalde dit advies gisteren nadruk- kelijk: ,,Dit is onwenselijk. Doe het niet, ga ook niet op vakantie naar gele gebieden. We hebben van deze zomer geleerd dat mensen dan toch wat losser worden en zo het virus weer mee terug nemen naar Nederland. Als je op vakantie wilt, doe het in Nederland.'' De Haagse hoopte dat Sunweb een coronavoucher wilde afgeven. Maar annuleren bleek niet moge lijk. Wel mocht Schoenmaker bin nen vijf dagen kosteloos omboe- ken. ,,Maar probeer in die korte pe riode maar eens een nieuwe datum te vinden waarop iedereen kan en vrij te vragen bij de werkgever.'' Sunweb laat in een reactie weten dat het alleen vouchers uitdeelt als er op de reisbestemming sprake is van code oranje of rood. Bij code geel, zoals die geldt voor Lanzarote, gaat die regel dus niet op. Wel komt het bedrijf klanten tegemoet door de mogelijkheid te geven kos teloos om te boeken. ,,Bij voorkeur binnen vijf dagen, maar als dit door omstandigheden niet mogelijk is, dan kunnen klan ten contact met ons opnemen'', re ageert woordvoerder Martine Lan- gerak van Sunweb. Verwarring Dat er veel onduidelijkheid heerst bij reizigers over het doorgaan van reizen naar gele bestemmingen is volgens Sunweb de schuld van het kabinet. ,,Het kabinet heeft onvol doende gekeken naar de situatie op de bestemmingen zelf en gezorgd voor verwarring bij reizigers.'' De reisorganisatie benadrukt zich te houden aan de kleurcodes die de overheid zelf opstelt. ,,We voeren alleen reizen uit naar groene en gele gebieden'', aldus Langerak. Sunweb is niet de enige onderne- ming die zich zo strikt opstelt, ook andere pakketreisaanbieders doen dat. ,,De regering zelf, het ministe rie van Buitenlandse Zaken, geeft die reisadviezen af en wij volgen die officiële reisadviezen op'', zegt ook Anke van Nieuwenhuizen van TUI. Ook TUI biedt zijn reizigers de mogelijkheid kosteloos om te boeken. Eindeloze discussies Brancheorganisatie ANVR zegt in een reactie het verbijsterend te vinden dat het kabinet het reizen naar gele gebieden afraadt. Wel vindt ze het logisch dat het kabinet gebieden met een oranje reisadvies nadrukkelijk afraadt, en daar hou den alle reisorganisaties zich vol gens de koepel aan. ,,Het is veel minder logisch om aan de ene kant te zeggen dat een reiziger prima naar een bepaalde bestemming Ik ga op vakantie met een moeder van 80. We voelen ons er totaal niet prettig bij kan (geel), maar aan de andere kant ook te vinden dat de klant eigenlijk niet moet gaan. Dat kan eindeloze discussies opleveren over de vraag of de klant in zo'n geval het recht heeft kosteloos te annuleren'', luidt de boodschap. Over dat laatste is de brancheor ganisatie overigens stellig. De ANVR vindt het de verantwoorde lijkheid van de reiziger zelf om te besluiten of hij zijn naar een geel gebied gaat. ,,Maar in dat geval kunnen er kosten aan annulering verbonden zijn'', aldus woordvoer ster Mirjam Dresmé. De Consumentenbond vindt het 'gek' dat organisatie reizen blij ven uitvoeren, ondanks het drin gende advies, maar spreekt tegelij kertijd van een bizarre situatie voor zowel reisconsumenten als de reisorganisaties. Wat de bond be treft zou het kabinet duidelijkheid moet verschaffen. ,,Als het drin gend advies is niet op reis te gaan, zet dan alle bestemmingen op oranje'', zegt woordvoerder Babs van der Staak. In haar optiek is het onredelijk dat sommige reisorganisaties nu de rekening neerleggen bij klanten die zich willen houden aan het ad vies. De reisbedrijven zouden sa men met klanten naar een oplos sing moeten zoeken, claimt zij. Corendon Corendon vormt een uitzondering op de regel. De reisorganisatie laat weten het advies van Rutte op te volgen en heeft de boekingen naar de Canarische Eilanden en Ma deira tot half januari geannuleerd. Het gaat om vele honderden boe kingen. ,,Die reizigers krijgen een voucher'', laat Simone van den Berk van Corendon weten. Op 21 oktober viel de Duitse politie het klooster in Goch binnen, waar deze sekte nu verblijft, en arres teerde oprichter en voorganger Ro bert B. op verdenking van kinder misbruik en verkrachting. De Duitse politie bevrijdde bij de inval ook een 25-jarige vrouw die vastgehouden zou worden in het klooster. Deze 25-jarige Emma zit al bijna haar hele leven bij de orde en zou een relatie hebben met de 33 jaar oudere B. Ze is mogelijk in de problemen gekomen omdat ze een minnaar van buiten de orde zou hebben gehad. De twintig jaar oude orde was ja renlang gevestigd in het Brabantse Hoeven en ook in die tijd zouden De tijd is veranderd, misschien kijken we nu met andere ogen naar dingen dan toen signalen over misbruik zijn bin nengekomen bij de politie. Daar is nooit iets mee gedaan. Wel raakte de orde twee keer in opspraak om dat sekteleden aanslagen pleegden op ex-partners van mensen die deel uitmaakten van de orde. In een ge val leidde dat tot een veroordeling. Op scherp De inval door de Duitse politie en de verdenking van seksueel mis bruik van minderjarigen in Hoe ven, heeft de politie in Brabant op scherp gezet. 'Zonder nu voor an deren verwachtingen te scheppen, of voorbarige conclusies te trekken, kunnen wij zeggen dat we dieper gaan zoeken binnen onze archieven en eventueel contact gaan leggen met oud-collega's, om te kijken wat wij nog boven water kunnen krij gen over de orde. De tijd is veran derd en misschien kijken we nu wel met andere ogen naar dingen dan toen', verklaart de politie Zeeland West-Brabant. De Duitse autoriteiten hadden de Orde der Transformanten ook al ja ren in het vizier. De Duitsers zijn al rond 2013 gewaarschuwd voor mo gelijke misstanden bij de sekte, na dat deze in klooster Graefenthal bij Goch was neergestreken. zaterdag 7 november 2020 GO M Vakantiegangers in de rij op luchthaven Schiphol. FOTO ROBIN UTRECHT Reiswereld negeert advies over vakanties Reisorganisaties blijven reizen uitvoeren naar gele bestemmin gen, zoals de Canarische Eilan den, ondanks het dringend ad vies van premier Rutte aan Ne derlanders om tot half januari geen reizen meer te maken. Dit tot frustratie van Nathaly Schoenmaker, die haar reis te vergeefs probeerde te annule ren: ,,Dit is ronduit belachelijk." Raymond Boere Natasja de Groot Den Haag - Nathaly Schoenmaker De politie Zeeland-West-Bra bant gaat spitten in de archie ven en eventueel oud-collega's benaderen om te kijken of er iets boven water te krijgen is rond de omstreden Orde der Transformanten. Dit gebeurt naar aanleiding van de recente inval bij de sekte in Duitsland. Victor Schildkamp Goch - Politie Zeeland-West-Brabant Vandaag in bijlage Z: De wereld achter de sekte van Robert B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3