II Schouws loflied op een sterke vrouw 10 ZEELAND posities doen mij denken aan wol ken gas en gloeiende materie die nog vorm moet krijgen. Ze verwij zen naar de oerstaat van de aarde, lang voordat er menselijk leven en daarmee besef van tijd was. Andere tijd In haar sculpturen neemt Mieke Oldenburg (Haarlem, 1948) mij ook mee naar een andere tijd. Haar verfijnd geboetseerde vrouwen koppen, bustes en gestalten doen mij denken aan de vroeger renais sance. Oldenburg boetseert inge togen, elegante figuren, elk met een eigen karakter. Zij weet het oppervlak van haar beelden een verfijnde levendigheid te geven, waarin de kleur van ogen, mond, haar en kleding een belangrijke rol speelt. Zij verbindt in haar beelden vrouwen van vroeger met die van nu. De vrouwen die Oldenburg Oldenburg boetseert ingetogen, elegante figuren, elk met een eigen karakter verbeeldt, staan voor een zeker be wustzijn, het je een plaats weten in de wereld, bedachtzaam maar aanwezig. Het klassieke ideaal naar onze tijd toe gebracht. Als toegift noem ik de twee grote schilderijen van Arthur Ber nard (Mechelen, 1939) die als altijd een sterke synthese zijn van figu ratie en abstractie. Voorwerpen, ruimte en gestalten versmelten tot een geheimzinnige eenheid die boeit door vormenspel, subtiele kleurschakeringen en een prach tige materiaalbehandeling. Het zijn composities van een ongrijp bare werkelijkheid. VIER EXPOSANTEN GALERIE T Galerie T is een plek waar kunst en publiek zich welkom voelen. Al 25 jaar lang. Galeriehoudster Lia Hector werkt met een groot aantal vaste kunstenaars. Altijd licht zij er een paar uit. Schouwen-Duiveland heeft een primeur. Paula Schot (27) uit Zierikzee is de eerste vrouwelijke wethouder van de SGP. Volgens Floris van der Paauw, fractievoorzitter van de SGP ter plekke is 'het merendeel van de re acties overwegend positief. Binnen de SGP is het best een item, een vrouw in een bestuursfunctie. Li lian Janse, die als eerste SGP-vrouw een plek in een gemeenteraad kreeg, kan daarover meepraten. De positie van vrouwen komt ook in richtinggevende religieuze boeken ter sprake. In SGP-kringen wordt de Staten vertaling gelezen. Daar staat in het boek Prediker hoofdstuk 31 'Lof der deugdzame huisvrouw' te lezen, terwijl in de Nieuwe Bijbel Verta ling van 2004 boven dezelfde para graaf de kop staat 'Loflied op de sterke vrouw'. Eén boek, twee ver talingen en alleen al dat leidt tot meningsverschillen. De discussie over vrouwen en hun positie, ofwel de plek die zij toegewezen krijgen, is misschien wel zo oud als de schepping. Het nieuwe boek Een Sterke Vrouw van ds. Harry Smit uit Haamstede geeft daarin een in kijkje. Talmoed In het jodendom wordt de schrifte lijk overgeleverde wet de Thora ge noemd. Maar in de Talmoed zijn de rabbijnse discussies en commenta ren te vinden op de geschreven tekst van de Thora. Aanvankelijk werden die commentaren monde- Monnikenwerk ling overgeleverd, maar rond het jaar 200 van onze jaartelling zijn ook zij op schrift gesteld en daarna keer op keer aangevuld. Smit heeft er studie van gemaakt. ,,Het zal een jaar of twintig geleden zijn dat ik een korte publicatie tegenkwam over vrouwen in de Talmoed. Ik ben sindsdien in mijn studie van de Talmoed gaan letten op teksten waarin vrouwen naar voren ko men. Niet dat zij als persoon in de Talmoed altijd bij name genoemd worden, maar vaak is hun kennis van de wet en hun wijsheid aan gaande vraagstukken die interpre tatie van de wet nodig maken, enorm groot." Van deze vrouwen heeft Smit, tijdens de eerste lock- down, portretten geschreven. ,,Er waren beperkingen, ik werkte van uit huis en mijn vrouw zei: 'Wilde je niet nog een boek schrijven?' en drie maanden later lag het concept er." Een voorkeur voor één van de ze ventien geportretteerde vrouwen heeft hij niet. ,,Elk verhaal is anders en ik heb geprobeerd daar recht aan te doen." Het boek lezend, kreeg ik zelf wel zo mijn voorkeuren. Bij voorbeeld voor Yalta, een vrouw met grote kennis van de wet. Zij ontsteekt in woede wanneer een bezoeker afwijkt van de wet door na het uitspreken van de dankbede aan het einde van een maaltijd, de drinkbeker rond te laten gaan in het gezin, maar Yalta overslaat. Zo wordt haar het delen in Gods zegen onthouden. Over wat Yalta vervol gens uitricht, bestaan verschillende versies. Mij spreekt het verhaal aan dat ze vierhonderd vaten wijn aan sloeg en de wijn verdeelde onder de armen, zodat ook zij konden de len in de zegen aan het einde van hun maaltijd. Zal ik een exemplaar van het inspirerende boek Een Sterke Vrouw naar Paula Schot stu ren? lucht en het wit van de sneeuw gaan in elkaar over. Vanaf de voor grond glijden twee zwarte lijnen de diepte in tot ze een horizontale streep ontmoeten waarboven zich subtiel een huis, schuur en wat bomen aftekenen. Met name door het ingehouden licht ontstaat een beeld van tijdloosheid. Ook in de recente schil derijen van Ad Arma (Rot terdam, 1954) speelt tijd een rol. Het zijn ab stracte modulaties van wit en kleur. Met rit mische toetsen brengt Arma olieverf op het doek aan. Intense kleurvlekken worden opgenomen in een veld van witte tinten die de kleurexplosies dempen. On Nature noemt Arma deze composities, die een persoonlijke voort zetting zijn van het tachisme, onder deel van het ab stract expressio nisme uit de jaren '50. Arma weet daar een eigen gezicht aan te geven. Zijn com- Deze maanden gaat het om Ad Arma, Mieke Oldenburg en Arthur Bernard. Daarnaast is er werk te zien van fo tograaf Frank Peters (Dordrecht, 1976) die 2 jaar geleden in Groede neer streek. Hij toont verstilde, tot de es sentie terugge brachte landschappen in zwart-wit, waarin de menselijke aanwe zigheid kwetsbaar en terloops is. Een mooi voorbeeld is een winter- lands- hap. Het licht grijs van zaterdag 7 november 2020 Schilderijen van Ad Arma en sculptuur van Mieke Oldenburg. fotos nico out Galerie T heeft met deze vier hoofdexposanten een ensemble bijeengebracht waarin tijd, har monie en schoonheid op een inge togen wijze samenkomen. Er is daarnaast nog werk van tal van an dere kunstenaars te zien. T/m 31/12. Galerie T, Vismarkt 12 19, Middelburg. Altijd open op do., vr. en za. van 11.00 - 17.00 uur. In deze maanden meestal ook op andere dagen. Tijd, harmonie en schoonheid José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Harry Smit: Een Sterke Vrouw, portretten van vrouwen in de Tal moed, Uitgeverij van Warven, ISBN 9789493175273, 19,95 euro. Nico Out Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38