Brouwerseiland naar de rechter Windmolens krijgen voetbed van oesters 8 ZEELAND Projectontwikkelaar overweegt ook schadeclaim in te dienen bij gemeente N egentien van de 23 raadsleden van Schouwen-Duiveland stemden donderdagavond tegen Brouwers eiland. Alleen de VVD en twee van de vier CDA'ers zagen nog toe komst in het plan voor 315 luxe re creatiewoningen op dertien kunst matige eilanden in de Grevelingen. Onduidelijkheden De raadsmeerderheid heeft geen vertrouwen in de haalbaarheid van het volledig elektrisch vervoer bin nen Brouwerseiland. En dat de pro vincie nog altijd geen natuurver gunning heeft afgegeven, geeft ook te denken. Kortom: te veel ondui delijkheden, onzekerheden en wet telijke belemmeringen om achter het plan te kunnen gaan staan, al dus de zeven andere raadsfracties. Bovendien is het gemeentelijk be leid twee jaar geleden verlegd naar een stop op grootschalige recreatie projecten. ,,Wij zijn teleurgesteld over dit besluit, dat zal geen verrassing zijn", reageert Trouwborst. ,,Wat ons opviel, was dat er op geen en kele manier nog is stilgestaan bij de potentiële voordelen die de raad in 2017 nog wél zag in het plan." Trouwborst vindt het vreemd dat de raad aangaf overvallen te zijn door het herziene plan en te kort de tijd heeft gehad om deze versie goed te beoordelen. Daardoor zou het plan eigenlijk nog niet rijp zijn voor besluitvorming, maar werd dat op aandringen van Brouwersei land BV toch behandeld om de sta tus van 'pijplijnproject' te behou den. Trouwborst: ,,Het tijdstip waarop de raad wordt geïnformeerd, be- paalt het college. Als de raad vindt dat hij te laat bij het voorstel is be trokken, moeten ze bij het college zijn." Volgens haar is er sinds afge- Voor dit project is toch al zo'n 15 miljoen euro aan kosten gefinancierd lopen voorjaar intensief contact ge weest tussen Brouwerseiland BV en de gemeente. De projectontwik kelaar heeft de indruk dat nu 'is ge- zocht naar gronden' om de vaststel ling van het plan te kunnen weige ren. Dat geluid klonk donderdag ook uit de VVD-hoek. Minder meewerkend Volgens Trouwborst was de opstel ling van de gemeente de afgelopen twee jaar minder meewerkend dan mocht worden verwacht op basis van de inspanningsverplichting die met het college was aangegaan. ,,Zeker in de laatste fase was dat niet wat we gewend waren." Dat aspect zou mogelijk ook een reden kun nen vormen om een schadeclaim bij de gemeente neer te leggen. ,,Voor dit project is toch al zo'n 15 miljoen euro aan kosten gefinan cierd." Kan aan de voet van windmolens op zee een oesterbank groeien? De Rijke Noordzee, een natuurherstelproject van verschillende partijen, gaat het onderzoeken. Gisteren zijn daarvoor 2400 platte oesters rond de fundering van turbines in windpark Borssele 3 en 4 uitgezet. Het onderzoek, dat acht jaar gaat duren, moet aan het licht brengen of oes ters kunnen overleven in een windpark op zee en of de schelpdieren de basis kunnen vor men voor nieuwe natuur. Oester- banken kunnen een thuis bieden aan kreeften, krabben en vissen. De Rijke Noordzee en Blauwwind, het consortium dat het windpark heeft ontwikkeld, werken nauw samen in de proef. Overigens is natuurherstel en -ontwikkeling één van de voorwaarden in de ver gunning voor het windpark. De bouw van enorme windparken op zee gaat ten koste van de natuur en visgronden, waarschuwen natuur- beschermers en vissers. Natuur- herstel is noodzakelijk. Het is niet de eerste keer dat er oesters worden uitgezet in wind- parken op zee. Nieuw is nu dat de oesters rond de voet van de 77 tur- bines worden gelegd in Borssele 3 en 4, het windpark dat 55 kilome ter uit de Zeeuwse kust ligt. De hoop is dat er zich oesterbanken ontwikkelen, want die zijn nage noeg verdwenen in Nederland. Er- win Coolen, programmadirecteur De Rijke Noordzee, zou het maar wat graag zien gebeuren: ,,Wind- parken krijgen dan een dubbele functie: energie leveren én na- tuurversterking. Het zou fantas- tisch zijn als in de toekomst op de voet van elke windturbine een oesterbank groeit." De proef is geen kwestie van wat oesters in het water gooien. De stroming rondom de fundering is erg sterk. Om de bodem rond de turbines te beschermen tegen ero sie, hebben de windmolenpark bouwers er stenen rond gestort. Die steenbestorting wordt nu ge bruikt voor de oesterproef. Coo- len: ,,We laten de oestertafels zak ken tot op de stenen. We hopen dat oesters zich goed thuis voelen rondom de palen, dat ze groeien en zich voortplanten, zodat uitein delijk jonge oesters zich vestigen op de voet. Komend jaar wordt er daarom nog een laag schelpen uit gestort waar de jonge oesters zich op kunnen hechten." Postcodeloterij Stichting De Rijke Noordzee werd drie jaar geleden opgericht door milieuorganisatie Natuur Mi lieu en Stichting De Noordzee. In nauwe samenwerking met de wind- en waterbouwsector en de wetenschap wil de organisatie een blauwdruk ontwikkelen voor na tuurontwikkeling in windparken in Nederland en op termijn we reldwijd. De stichting drijft onder meer op een bijdrage van 8,5 mil joen euro uit het Droomfonds van de Nationale Postcode Loterij. vrijdag 7 november 2020 Brouwerseiland BV stapt hoogstwaarschijnlijk naar de rechter om het raadsbesluit tegen de bouw van een vakan tiepark in de Grevelingen aan te vechten. De projectontwikkelaar heeft zijn juristen aan het werk gezet. De kans dat hij het hier niet bij laat zitten, is groot, zegt woordvoerster Marijn Trouw borst. Marcel Modde Zierikzee - Marijn Trouwborst, Brouwerseiland BV In de proef worden alleen platte oesters gebruikt. De oesters worden uitgezet rond de fundering van turbines in windpark Borssele 3 en 4. Oesters worden vooraf gemeten om te kunnen na gaan of en hoe snel ze groeien. Frank Balkenende Vlissingen Medewerkers van De Rijke Noordzee stoppen oesters in mandjes die op tafels rond de voet van tur bines worden geplaatst. fotos de rijke noordzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36