II Scholieren herdenken bevrijding nog stiller dan anders 7 STICHTING BEHOUD HOOGAARS KLAAR VOOR DE WINTER De nieuwe loods aan de Jachthavenweg in Vlissingen is ook van binnen helemaal af. Drie schepen van Stichting Behoud Hoogaars liggen sinds begin deze week binnen voor de jaarlijkse 'winterbeurt'. Een eigen helling om va rend erfgoed direct in en uit het water te ha len, zou nog mooier zijn. Maar stichtingbe stuurders Carel Flipse en Gaston Timmerman zijn heel tevreden met het onderkomen van Stich ting Behoud Hoogaars (SBH) tus sen het Kanaal door Walcheren en de Vlissingse binnenhavens. Een spiksplinternieuwe loods als on derhoudswerkplaats voor de sche pen die de stichting beheert. Een openingsborrel ter ere van de loods zit er door corona niet in. De dertigste verjaardag heeft de stichting de afgelopen maanden geruisloos voorbij laten gaan. ,,Dat feestje houden we tegoed. Het be langrijkste is dat we een vast on derkomen hebben voor onder houd van onze vloot en opslag van materialen", vinden Timmerman en Flipse. De afgelopen zes jaar kon Be houd Hoogaars terecht in de Ma chinefabriek. Een prachtige plek waar alle acht vaartuigen konden staan. Maar het was vaak wel steenkoud in de grote hal en het werd de laatste jaren steeds onze kerder of de Machinefabriek nog een jaar als winterstalling annex werkplaats beschikbaar was. De eigen loods zorgt ervoor dat de stichting geen zorgen heeft over de voortgang van de onderhouds werkzaamheden. Planning voor reparaties en on derhoud is makkelijker dan eerder gedacht, omdat de drie grootste schepen tegelijk in de hal kunnen 'aanmeren'. De veronderstelling dat 750 vierkante meter opper vlakte (35 bij 20 meter) te weinig ruimte bood voor hoogaars An dries Jacob (YE 36), hengst Drie Gebroeders (TH 49) en jachthoog- aars Alcyon bleek niet te kloppen. Als de schepen naast elkaar liggen, We verhuren een deel van de loods aan iemand die zelf een catamaran bouwt is er bewegingsruimte genoeg over om aan alle drie vaartuigen te werken. Bijzondere herstelwerkzaamhe den staan deze winter niet op het programma, maar regulier onder houd blijft noodzakelijk, bena drukt Flipse, belast met de huis vesting van SBH. De vijf kleinere schepen - een steekhengst, een voormalige peilboot en drie soms als bijboot gebruikte 'Hollandse boten' - liggen elders op Walche ren nog in het water en komen na de drie pronkstukken voor een beurt naar Vlissingen. Ook zij worden perfect onderhouden om ze te kunnen laten zien als histo risch varend Zeeuws erfgoed, het doel van de stichting, tenslotte. Extra inkomsten Met de vaartochten verdient SBH de kost. Bouw van de loods sou peerde veel spaargeld op, maar een eigen gebouw geeft de stichting ook mogelijkheden voor het bin nenhalen van extra inkomsten. Flipse: ,,We verhuren een deel van de loods aan iemand die zelf een catamaran bouwt. En in de zomer, als onze schepen in het water lig gen, kunnen we de ruimte verhu- ren aan anderen die karweitjes op en aan hun schip willen doen of de ruimte voor andere festiviteiten willen gebruiken." Stichting Behoud Hoogaars heeft ruim honderd vrijwilligers. ,,Dat lijkt veel, maar we kunnen al tijd meer mensen gebruiken. Voor herstel en onderhoud van de vloot, maar ook om te varen tijdens rondvaarten, gasten te ontvangen, administratieve taken uit te voe ren en promotie te maken", zegt Timmerman. Kennismaking met de stichting en haar onderkomen is makke lijk. De loods bevindt zich achter Jachthaven De Schelde en is zeker elke dinsdag, de vaste onder- houdsdag, open. ,,Stap eens bin nen, maak een praatje en kijk of het wat voor je is." Na even nadenken, bedenkt het duo dat ze nu bijna alleen met de klasgenoten en leerkrachten her denken dat er tijdens de Tweede Wereldoorlog zeven burgerslacht offers vielen in en om het dorp. Wethouder Carla Doorn heeft drie kwartier eerder een krans namens de gemeente gelegd. En ook een aantal ouders dat voorgaande jaren naar de begraafplaats kwam, is vanwege de coronapandemie ge vraagd thuis of op een ander mo ment te herdenken. Beperking ,,Een beetje rustiger dus, maar niet echt anders", vindt Niek. Hij is het met Kirsten eens dat ze nu nog meer dan vorig jaar de vrijheid waarderen. Door corona kunnen ze geen wedstrijden spelen, niet naar de bibliotheek of het theater. ,,Niet zo erg als oorlog natuurlijk, maar wel een beperking van de vrijheid", erkent het tweetal onder goedkeurend geknik van meester Gert Dorleijn. De directeur was vooral blij dat de herdenking door kon gaan, omdat De Lonneboot het oorlogsmonument al meer dan drie decennia geleden adopteerde. Dorleijns collega Sjouke Brinksma vond het ook mooi dat de leerlingen van de twee hoogste groepen van christelijke basis school Palmenhof de burger slachtoffers uit hun dorp herdach ten. Ook in Sint Laurens legde een wethouder een uurtje eerder een krans. Johan Aalberts sprak via een video-verbinding met de leerlin gen over de verschrikkingen van oorlog en de noodzaak om te blij ven stilstaan bij het feit dat vrede niet vanzelfsprekend is. zaterdag 7 november 2020 In hun René Hoonhorst Vlissingen nopjes met nieuwe loods Loodsbeheerder Mo Ekan, bestuurders Gaston Timmerman en Carel Flipse en vrijwilliger Jan-Kees Jansen (vlnr) op de Andries Jacob (YE 36), het oudste schip van de Stichting Behoud Hoogaars. foto dirkjan gjeltema - Carel Flipse Echt anders is het niet. Of, nou ja... toch wel een beetje. Het is niet makkelijk om precies de vinger te leggen op het verschil tussen de herdenkingen van 2019 en 2020 bij het oorlogsmo nument op de begraafplaats van Nieuw- en Sint Joosland, vinden Kirsten en Niek van groep 8 van De Lonneboot. René Hoonhorst Nieuw- en Sint Joosland Kirsten en Niek uit groep 8 van De Lonneboot bij het oor logsmonument op de begraaf plaats van Nieuw- en Sint Joos- land. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35