'Nieuwbouw is einde voor uniek en historisch stukje Domburg' 6 Stijging tot 126 procent Geen klaprozen boven graven op Poppy-day Emile Calon Veere Barendregt geeft aan dat de tarie ven nog niet officieel zijn. Ze moe ten nog worden vastgesteld door het dagelijks gemeentebestuur en de gemeenteraad. ,,Maar in een ge sprek met de ambtenaar die over het parkeren gaat, hoorden we deze tarieven." Hij vindt dergelijke stijgingen ongehoord. ,,Ik snap dat het college de dagtoerist meer wil laten betalen. Maar dit is echt veel te gortig. Daarmee prijzen we ons- Ik snap dat het college de dagtoerist meer wil laten betalen. Maar dit is echt veel te gortig zelf uit de markt. Dan zijn we geen gastvrije toeristische gemeente meer." Hij is bang dat ze een negatieve invloed hebben op het bezoek aan Veere. „Ondernemers en bewo ners gaan daar de gevolgen van on dervinden." Hij vindt dat met zulke stijgingen de bezoekende automobilisten worden behandeld als financiële melkkoeien om er voor te zorgen dat de gemeente ex tra geld binnen krijgt. ,,In Veere is geen parkeerprobleem. Alleen tij dens de historische markten en de kerstmarkt kan het echt druk zijn. De andere 355 dagen per jaar is er op het terrein langs het kanaal al tijd plaats. Dan komt de bezetting nooit boven de 85 procent." Daar mee geeft hij aan dat het verhogen van de tarieven niet tot doel heb ben het parkeren te reguleren. ,,Nee. Het is een financieel verhaal. Dit college gaat voor extra inkom sten." Hij zegt ook dat hij voor stander is van verschillende tarie ven. ,,Hoe dichter bij het centrum, hoe duurder. Dat is prima. Maar niet zo duur." Veerseweg In zijn gesprekken met wethouder Pieter Wisse (CDA, parkeren) en de bewuste ambtenaar heeft Ba- rendregt ook begrepen dat de nieuwe parkeerplannen voor Veere niet allemaal zo negatief uit pakken. ,,Zo lijkt het erop dat het plan om ook betaald parkeren in te voeren voor het terrein aan de Veerseweg van de baan is." Hij is daar erg blij mee. Tegelijkertijd wijst hij erop dat er een oude belofte ligt van de ge meente dat dat terrein gratis blijft. ,,Op 4 juli 2013 is dat besluit geno men." Desondanks is hij blij dat het ernaar uitziet dat het huidige college van CDA, DTV en PvdA/GL ervoor lijkt te kiezen dat terrein gratis te houden. ,,Zodat mensen die elders wonen en in Veere werken of vrijwilligerswerk doen daar kunnen parkeren. Dat is mooi." Het college wilde niet reageren. Volgens een woordvoerder behan delt het volgende week de parkeer tarieven waarna de raad ze in de cember kan vaststellen. Als Veronique Thijssen vanuit haar raam naar buiten kijkt, ziet ze een villapark dat zo'n eeuw oud is. Ze vertelt bijna lyrisch over de bouwstijl van de verschillende woningen. Ook andere bewoners, als Frans Moll en Eliot Groeninx van Zoelen, roemen het bijzondere karakter. Volgens hen kan het ge rust het mooiste stukje Domburg worden genoemd. De eerste villa's werden daar in 1912 gebouwd. De andere twaalf pas na het einde van de Eerste We reldoorlog, omdat er toen weer bouwmateriaal beschikbaar was. Ze vertellen ook dat de villa's eind VLISSINGEN Er zouden dui zenden rode 'poppy's' vallen uit het oude verkennings vliegtuig Taylorcraft Auster Mk. III van stichting Wings to Victory. Maar de lucht boven de Noorderbegraafplaats blijft woensdagochtend leeg. Wings to Victory wilde die dag het einde van de Eerste Wereld oorlog markeren met poppy's, rode klaprozen, op de graven van omgekomen vliegeniers. De strengere coronamaatre gelen zetten een streep door de plechtigheden en dus ook door de poppy-vlucht van het vliegtuig uit 1944. 1944 onderdak boden aan tal van families uit Domburg en Westka- pelle die geen woning meer had den door het oorlogsgeweld. Thijs sen: ,,In zowat elke kamer zat wel een familie." Moll: ,,Mede daardoor hebben veel mensen toch wel een bijzondere band met deze buurt." De bewoners vertellen ook dat de woningen nog bijna allemaal Er is wel intern verbouwd, maar altijd met respect voor het ontwerp authentiek zijn. Moll: ,,Er is wel in tern verbouwd, maar altijd met respect voor het ontwerp." Ze ge ven ook aan dat bijna de helft van de woningen nog permanent be woond worden. De andere zijn tweede (vakantie)woningen. Dat geldt ook voor het bewuste huis van een Zwitserse familie, die het sinds een jaar of zeven in bezit heeft. Volgens buurtbewoners is dat gezin er maar een beperkt aan tal weken per jaar en wordt het ook weinig verhuurd. Die familie diende echter een plan in bij de ge meente om daar iets nieuws te bouwen. Volgens de buurtbewo ners komt de nieuwe woning twee meter naar voren en wordt het ook nog drie meter hoger. Groeninx van Zoelen: ,,Een ontwerp dat hier echt niet past." Traditionele stijl De eigenaren denken daar anders over, zo blijkt uit een mail. ,,Het nieuwe huis zal dezelfde traditio nele stijl en kleuren hebben als an dere woningen in het prachtige Teylingenpark, rood, kleine bak steen - zoals 100 jaar geleden - en een oranje dak", aldus de Zwit serse familie. De bezorgde buren zijn daar niet van onder de indruk. Ze vrezen dat als de gemeente hiermee akkoord gaat, het risico bestaat dat andere eigenaren vol gen. ,,Dan wordt er meer gesloopt en komt er meer nieuwbouw. Dat betekent het einde voor een uniek en historisch stukje Domburg." Mr. A.M. van der Weide, als notaris verbonden aan De Zeeuwse Alliantie te Middelburg en Goes is, als executeur in de nalatenschap van de heer Johannes Carel Hondsmerk, op zoek naar mevrouw ANNIE SCHOT, vermoedelijk gewoond hebbende te 4333 AD Middelburg, Noordsingel 106 (Jacob Roggeveenhuis). Uw informatie is welkom via het e-mailadres: info@dezeeuwsealliantie.nl of het telefoonnummer: 0118-659600. MIJN DORP, Zaterdag AAGTEKERKE Zondag AAGTEKERKE zaterdag 7 november 2020 'Parkeren in Veere wordt veel te duur' WA Eliot Groeninx van Zoelen, Veronique Thijssen en Frans Moll (vlnr) vrezen dat een van de villa's (de meest rechtse) in hun parkje wordt gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. foto dirkjan gjeltema De parkeertarieven voor Veere dreigen volgend jaar tot 126 pro cent te stijgen, vreest voorzitter Paul Barendregt van de Onder nemersvereniging Veere. „Voor het Oranjeplein een stijging van 2,30 euro per uur naar 5,20 en voor het terrein langs de Kanaal- weg van 2 euro naar 3,20 euro." - Paul Barendregt, Ondernemersvereniging Veere Het unieke karakter van een van de oudste villaparken van Nederland wordt bedreigd. Dat vinden bewoners van het Bur gemeester van Teylingenpark in Domburg. Een van de eigenaren wil namelijk zijn woning slopen en vervangen door nieuwbouw. ,,Dat kan anderen aanzetten tot ook zo'n stap." Emile Calon Domburg - Frans Moll, bewoner Galerie Bank, 13.00 17.00 uur: Expositie Zeeuwse kunste naars; COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Ex posities Rein de Vries, Ludo van Well en nooit eerder ge publiceerde werken van Robbert Das; GOES Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; Drukkery, 14.00 uur: Signeersessie Ad den Boeft voor zijn nieuwe boek Over eind na een hersenin farct; VLISSINGEN Walstraatpromenade, 08.00-15.00 uur: Ver smarkt; ZB, 10.00 17.30 uur: Expositie Wolfgang Krug (schi l- derijen en papier maché); Galerie Bank, 13.00 17.00 uur: Expositie Zeeuwse kunste naars; MIDDELBURG Gasthuiskerk, 19.30 uur: Engelstalige Time4God kerk dienst; VLISSINGEN Strand, 10.30 uur: Online kerkdienst van beleefmee.nl; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check online of telefonisch bij de organisatoren of de activiteit door gaat en of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34