Vermoorde man bij Oesterdam was cokedealer Cel voor ondergrondse hennepkwekerij Noodopvang in Middelburg 5 HERINNERINGEN OP De drugscrimineel, die zeven maanden in Sint Willebrord zou hebben gewoond en is herkend als de 49-jarige Paco uit Colombia, ver bleef destijds onder een valse iden titeit in Europa. Hij gebruikte een paspoort onder de naam van Or lando Jaimes uit Venezuela, die in 2010 is overleden. Dat identiteitsbe wijs droeg de man ook bij zich toen zijn lichaam vorige maand werd ge vonden bij Tholen. Een en ander blijkt uit rechtbank stukken die de krant Gazet van Ant werpen heeft ingezien. De Colombi aan zou in opdracht van drugsbazen in Venezuela naar Antwerpen zijn gestuurd om er op toe te zien dat het drugstransport daar goed zou verlo pen. De twee containers met co caïne werden echter onderschept. De Colombiaan maakte blijkens het vonnis destijds deel uit van een internationale drugsbende die werd aangevoerd door Curt M. (57). Deze Belg kreeg negen jaar cel voor zijn leidende rol. Begin dit jaar is deze drugscrimineel in Hongarije op nieuw veroordeeld. Hij moet daar tien jaar zitten voor het smokkelen van 15.000 kilo grondstoffen voor xtc en amfetamine. De chemicaliën kwamen uit China en waren be stemd voor Nederlandse en Belgi sche drugslabs, aldus de Hongaarse rechters. Criminele afrekening In het onderzoek in Hongarije komt de vermoorde Colombiaan niet voor. De Nederlandse recherche zal echter graag willen weten of het zwaar mishandelde slachtoffer nog altijd actief was in de drugshandel en met wie. De wijze waarop de man om het leven is gebracht en ge dumpt doet in elk geval sterk den ken aan een criminele afrekening. Wat daarbij een rol kan spelen, is dat de spanningen en het geweld in de onderwereld dit jaar flink zijn opgelaaid. Dat komt doordat de po litie de geheime berichtendienst Encrochat heeft gekraakt en maan denlang de geheime communicatie tussen criminelen wist te volgen. Dat heeft geleid tot een recordaantal ontdekkingen van coketransporten en drugslabs in Nederland en Bel gië. De politie werd deze week van de vermoedelijk echte identiteit van het moordslachtoffer op de hoogte gesteld door John Heijnen, een be kende (drugs)crimineel uit Sint Willebrord. Hij had het slachtoffer dinsdagavond herkend van foto's die voor het eerst bij Opsporing Ver zocht werden getoond en belde met een de tiplijn. De politie sprak van een doorbraak en is bezig de identi- De Colombiaan maakte destijds deel uit van een internationale drugsbende teit via Colombia formeel vast te stellen. Dat was gistermiddag nog niet gelukt en kan 'nog wel even gaan duren', aldus de politie. Heijnen vertelde aan deze krant dat de Colombiaan Paco (49) zeven maanden bij hem had ingewoond en vijf weken geleden spoorloos was verdwenen, nadat hij naar een afspraak was gegaan met een onbe kende. De man was via kennissen bij Heijnen gekomen en door hem onderdak geboden omdat hij door de coronabeperkingen niet terug kon naar zijn vaderland, aldus de Willebrorder. Hij zegt niet te weten wat zijn logé is overkomen. Het werd geen zwembad, maar een ondergrondse hennepkwekerij die de 52-jarige C. K. uit Sint-Jansteen in de tuin van zijn voormalige wo ning in Terneuzen had gegraven. Voor dat resultaat plus het illegaal aftappen van elektriciteit veroor deelde de rechtbank in Middelburg hem gisteren tot een taakstraf van 180 uur. Daarnaast werd hem een voorwaardelijke celstraf van drie maanden opgelegd; twee maanden méér dan de officier van justitie had geëist. Een oplettende agent had de ac- tiviteiten in de tuin gezien en rook onraad. Er volgde een onderzoek en midden november 2018 stapte de politie binnen en ontdekte de kwe kerij met 170 planten. Op basis van de geschatte oog sten berekende justitie dat K. vanaf januari 2017 had gekweekt en dat er 148.000 euro moest zijn verdiend. De rechtbank ging uit van januari 2018 en stelde de totale winst vast op 71.441 euro. Zowel K. als zijn toenmalige part ner wordt ieder voor de helft 'ge plukt'. De strafzaak tegen de vrouw werd overigens eerder gesepo neerd. K. heeft meteen na het von nis aangegeven in beroep te gaan. VLUCHTELINGEN noodopvang: oordeel en veroor deel mensen niet als je ze niet kent en niet weet wat hun levens verhaal is." Gelachen en gehuild Zeker in het jaar na de noodop vang hoorde Joan veel over wat Abdullah had meegemaakt. ,,We hebben gelachen en gehuild met elkaar. Als ik eraan terugdenk, krijg ik weer kippenvel. En ik be sef sindsdien veel beter hoe goed ik het zelf heb." Toch verwaterde het contact. Joan heeft een drukke baan en Abdullah belandde - nadat hij in 2016 al een verblijfsvergunning kreeg - in Eindhoven. ,,Een fijne stad. Druk en toch ook rustig", zegt hij. ,,En ik ben nu supporter van PSV." In het begin voelde hij zich al leen in Eindhoven, maar als vrij williger in een project voor an dere vluchtelingen vond hij zijn draai en leerde hij goed Neder lands. Inmiddels werkt hij als ict'er en studeert in deeltijd aan de Avans Hogeschool in Breda. „Makkelijk was het niet om mijn leven in Syrië op te geven, mijn ouders achter te laten. Maar ik had twee opties: of ik blijf met mijn hoofd en hart in Aleppo, of ik ga door met mijn leven in Eindhoven. Ik heb voor het tweede gekozen." Dromen komen uit Met zelfvertrouwen en volhar ding investeert Abdullah in zich zelf en in zijn toekomstdromen. ,,Ik wil een eigen bedrijf oprich ten, een internetwinkel. En ik wil mijn ouders voor bezoek naar Ne derland halen. Toen ik in 2015 aankwam, had ik dromen in mijn hoofd. Ik wist alleen niet of ik ze kon waarmaken. Nu weet ik dat dat kan." In Middelburg is Abdullah al lang niet meer geweest. ,,Ik was van plan in de zomer te komen, maar dat kon niet vanwege de co ronacrisis. Ik denk nog altijd met plezier terug aan de opvang in De Kruitmolen." Joan ook: ,,De reac ties waren alleen maar positief. Ik zou het zo weer doen." zaterdag 7 november 2020 De vermoorde Zuid-Amerikaan die is gevonden aan de Oester- dam blijkt in België te zijn ver oordeeld voor grootschalige co caïnehandel. De rechtbank in Antwerpen veroordeelde hem in 2005 tot zes jaar cel als lid van een criminele organisatie die bijna 3000 kilo coke uit Zuid- Amerika had gesmokkeld. Hessel de Ree Tholen Ad Roos Middelburg M Abdullah Arab, vluchte ling uit Syrië (Aleppo), be landde in 2015 in de noodop vang in sporthal De Kruitmolen in Middelburg. In 2016 kreeg hij een verblijfs vergunning en nu woont hij in Eindhoven. Rechts achter hem staat Joan Verbeem uit Middelburg, vrijwilligster in de noodopvang. Nederland ontving in 2015 een ongekend grote stroom vluchtelingen en richtte overal locaties voor noodopvang in. Middelburg zorgde voor veld bedjes in sporthal De Kruitmo len, zette een tent op als eet zaal en verzorgde een week lang tweehonderd asielzoekers, met hulp van tientallen vrijwilli gers voor het uitzoeken van warme kleren, het serveren van eten en het vermaken van kin deren. De vluchtelingen kwa men aan op woensdag 4 no vember en bleven zes dagen. .ylELCOMf. DELTA WORKS Dure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33