Zanddijk wordt verbreed: 'Beter iets dan niets' Station Goes wegens verdachte tas ontruimd 4 VIJF JAAR NA DE NOODOPVANG ABDULLAH EN JOAN HALEN Joeri Wisse Yerseke ,,Beter iets dan niets", reageert zo wel Wim Cornelisse van de dorps raad als Eric de Koeijer, directeur van het transportbedrijf Kotra af gemeten op het besluit van Pro vinciale Staten om verder te gaan met de verbreding. Allebei vinden ze eigenlijk de aanleg van een oos telijk poldertracé de mooiste op lossing. ,,Maar als dat onbetaalbaar is, ben ik klaar. Ik heb het geld niet en er moet wel iets gebeuren", zegt De Koeijer. Dagelijks rijden zo'n honderd vrachtwagens van zijn bedrijf over de kronkelige Molendijk en Zand dijk richting de A58. ,,De dijk wordt steeds onveiliger. Als er een keer wat gebeurt, is heel Yerseke van de buitenwereld afgesne den." De Koeijer nam bewust een 'neutrale' positie in, omdat de dis cussie steeds feller werd gevoerd. Dat er nu duidelijkheid is, is voor hem het belangrijkst. Hij maant de provincie nu vooral tot snelheid. De dorpsraad steunde het voor stel van de provincie en merkte dat een groep felle tegenstanders hen dat niet in dank afnam. Reden voor Cornelisse om zich de afgelopen maanden stil te houden. ,,Maar ik was er wel bijna dagelijks mee be zig", zegt hij. De dorpsraad vindt het moeilijk in te schatten hoe de inwoners over de kwestie denken. ,,Heel veel mensen kennen de ma terie niet en gaan bijvoorbeeld af op die belachelijke cartoons die in de kranten stonden." Cornelisse hamert net als De Koeijer op het snel aanleggen van de 'zwarte tak', de verbindingsweg tussen bedrijventerrein Olzende- polder en de Zanddijk. ,,Dan ben je het zware vrachtverkeer kwijt op die bochtige Molendijk en zijn we al een heel grote stap vooruit." Weer de barricaden op? Ton Verbree, woordvoerder van de tegenstanders, is zwaar teleurge steld. ,,Het is gebeurd, het is klaar", reageert hij. Hij gaat zich niet be moeien met de juridische proce dures, die volgens hem zeker ge voerd zullen worden. ,,We wach ten nu de studies af. Als blijkt dat verbreden net zo duur wordt als Over tien of twintig jaar zal iedereen spijt hebben van de keuze die is gemaakt het rode poldertracé, gaan we op nieuw de barricaden op." Over tien of twintig jaar zal ie dereen spijt hebben van de keuze die gisteren is gemaakt, voorspelt Verbree. ,,Het blijft doormodde ren. Dit wordt een desinvestering van 60 miljoen. De vrachtwagens van De Koeijer zijn misschien straks sneller op de Zanddijk, maar bij de rotonde Nishoek loopt alles weer vast." Goes Het NS-station in Goes is gister ochtend twee uur ontruimd ge weest. De politie had een melding ontvangen over een verdachte tas in het tunneltje van het station. Daarop werd besloten het station te ontruimen. Een speciaal team van de politie kwam de tas onder zoeken, maar daar bleek niets mee aan de hand. Om 10.10 uur is het station weer vrijgegeven. Ook het treinverkeer was voor de veiligheid stilgelegd waardoor reizigers rekening moesten hou den met zeker een uur extra reis tijd. Er werden bussen ingezet om de reizigers verder te vervoeren. Nadat het station werd vrijgege ven, is ook het treinverkeer weer opgestart. ,,Ik baal hier ontzettend van, ik moet in Middelburg op tijd een winkel opengooien", zei Romy uit Goes eerder de ochtend, terwijl ze zich naar het zuidelijke stations plein spoedde waar de bussen aankwamen. ,,Hopelijk ben ik nog op tijd?" Een groepje jongens nam het veel luchtiger op. ,,De perfecte smoes om niet naar school te hoe ven, toch?", zei een van hen. Gersey Pinedo van TES installa tietechniek werd gisterochtend de tunnel uitgestuurd door de poli tie. Hij was er om een bord recht te hangen. ,,Ik ben toch wel geschrokken. Dit maak ik niet zo vaak mee. Ik stond anderhalve meter bij het verdachte pakket vandaan. Voor hetzelfde geld zat er een echte bom in en had ik mijn vrouw niet meer teruggezien." Overigens was niet het héle sta tionsgebouw ontruimd. Bus chauffeurs konden gewoon in hun ruimte terecht. En ook de stati onsrestauratie was gewoon open. Exact vijf jaar geleden ving Middelburg tweehonderd vluchtelingen op in sporthal De Kruitmolen. Tientallen vrijwilligers boden hulp bij de noodopvang. Vluchteling Abdullah Arab en vrijwilliger Joan Verbeem raakten bevriend. Hoe gaat het nu met ze? ijf jaar alweer? Het voelt als B twee!" Er is ook zo veel veran derd in het leven van Abdullah Arab sinds hij in 2015 als 21-jarige vluchtte uit Syrië. ,,Ik heb mooie herinneringen aan Middelburg. Het was heerlijk daar", zegt hij via een Zoom-ge- sprek vanuit Eindhoven. ,,Hier woon ik nu ook alweer vier jaar." Vriendelijke Middelburgers Hoewel het publieke debat over de noodopvang landelijk regelmatig ontspoorde, herinnert Abdullah Arab zich vooral de openheid en vriendelijkheid van de Middel burgers. ,,Het was makkelijk om een praatje te beginnen. Dat ik En gels sprak, hielp natuurlijk wel. Daardoor werd ik ook ingezet als tolk. Die verantwoordelijkheid nam ik graag. In Syrië had ik me al voor het Rode Kruis ingezet." Abdullah maakte snel vrienden. Met vluchtelingen én met vrijwil ligers. Zoals Joan Verbeem. ,,Het was eigenlijk heel gezellig in de noodopvang", vertelt zij. ,,We praatten, deden spelletjes. De mensen waren dankbaar dat we er voor hen waren." Dat klopt, zegt Abdullah. ,,Enerzijds was de Ik denk nog altijd met plezier terug aan de opvang in De Kruitmolen noodopvang vervelend en moei lijk, want er was helemaal geen privacy. Maar het was ook gezellig en er was respect voor iedereen. Daar ben ik dankbaar voor, want ik snap ook wel dat het moeilijk was voor een klein land als Neder land om ineens zoveel vluchtelin gen op te moeten vangen." Abdullah kon zijn verhaal kwijt bij Joan en dat maakte indruk op de Middelburgse. ,,Weet je, ik had aanvankelijk vooroordelen over vluchtelingen en opvang. Juist daarom bood ik me aan als vrijwil liger. Ik dacht: ik ken die mensen niet, ik ken hun verhalen niet, dan kan ik eigenlijk ook niet oorde len." Joan en Abdullah Joan en Abdullah bleven elkaar zien. Na het vertrek uit Middel burg verbleef hij in meerdere op- vanglocaties, ook in de Zeeland hallen in Goes. Zij zocht hem re gelmatig op en regelde - met nog een vrijwilligster die ze in De Kruitmolen had leren kennen - dagjes uit voor een groepje vluch telingen. ,,Naar de bibliotheek, naar de Oosterscheldekering. Ik heb ze ge holpen met formulieren en proce dures. Ze zijn ook regelmatig bij mij thuis geweest. Vrienden ver baasden zich daar weleens over, maar dan zei ik altijd: 'Je kent ze niet, kom ook langs en ontmoet ze'. Dat heb ik geleerd van de zaterdag 7 november 2020 GO Je zou verwachten dat gisteren in Yerseke massaal de cham pagne werd ontkurkt. De pro vincie trekt tenslotte niet elke dag zo'n 60 miljoen uit om de bereikbaarheid van het dorp te verbeteren. Maar het besluit om de Zanddijk te verbreden in plaats van een nieuwe weg aan te leggen, leverde zoveel bela den discussies op dat van feestvreugde geen sprake is. -Ton Verbree, woordvoerder tegenstanders Miriam van den Broek Rob Paardekam Joan Verbeem was in november 2015 vrijwilligster in de noodop vang voor vluchtelingen in sporthal De Kruitmolen in Middelburg. FOTO RUBEN OREEL 'We hebben erg veel gelachen en gehuild met elkaar' Op woensdag 4 november 2015 arri veerden de eerste van tweehonderd vluchtelingen bij sporthal De Kruitmo- len in Middelburg. Daar was door de ge meente een noodop vang ingericht, waar zij zes dagen konden blijven. FOTO RUBEN OREEL Maurits Sep Middelburg -Abdullah Arab

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32