II Zeeland bood lang dapper weerstand ZEELAND 3 ACHT VERWERKEN TRAUMATISCHE AANVAL A de hond in haar voet hangen. Grommend. Alsof hij zijn prooi wil verscheuren. Zelf klim ik ook op een blok. De hond keert zich naar het vriendinnetje." ,,Bel 112, riep ik enkele keren. Er gebeurde niets. Ondertussen komt het baasje terug gerend. Zij lijnt al haar honden aan, verleent eerste hulp en belt de ambulance. Britt moet eerst naar de HAP in Zierik- zee. De dokter, alle verwondingen ziend, verwijst direct door naar het ziekenhuis is Goes. Daar wordt ze diezelfde avond nog onder narcose gebracht en geopereerd aan haar scheur-en bijtwonden. Na een nachtje ziekenhuis moet Britt zich twee weken in een rolstoel voort bewegen." ,,Niet leuk", vertelt Britt. De be langstelling van anderen voor haar verwondingen is in het begin nog wel nieuw en aardig. Maar thuis ging er snel een dekentje over haar been. ,,Ik ga weer elke dag naar school. Heb er amper last van. De gymles gaat goed. Maar bij andere kinderen spelen doe ik even niet", houdt ze zich groot. Ogenschijn lijk gaat het de goede kant op. ,,Toen we onlangs samen in Bruinisse de hond uitlieten, zijn we een zijweggetje ingegaan om dat loslopende honden ons tege moet kwamen", vertelt haar moe der. Haar vader vult aan: ,,Als we Ik zie de hond in haar voet hangen. Grommend. Alsof hij zijn prooi wil verscheuren honden tegenkomen, zit ze rillend op mijn nek. Ze zal altijd bang blij ven voor andere honden. We ho pen dat haar voet helemaal oké wordt. Ze kan bijna geen gewone schoenen aan. Ze kan ook niet ten nissen. Voor een klein meisje zijn dat grote dingen." In beslag Van de politie hoorden ze dat de hond, die meteen in beslag werd genomen, niet is gedood. Het dier moest een gedragstest ondergaan. De dossiers met letseladvocaten lopen door. Zelf gaat Andrea naar haar gebeten arm laten kijken. ,,Ik moet naar een orthopeed. Op die dag zelf vond ik dat niet belang rijk. Alle aandacht ging uiteraard naar Britt, dus pleistertje erop en door. Als we nu buiten lopen en mensen vragen of het weer goed gaat, lijkt dat wel, maar is dat niet zo. Binnenkort gaan we naar een psycholoog. We moeten dit trauma verwerken. Dat zal nog lang duren." Praktisch heeft het verhogen van ri siconiveau voor Zeeland geen ge volgen. Zolang er regio's zijn op het hoogste risiconiveau, en dat zijn er 20 van de 25, gelden 'strenge, landelijke maatregelen'. Vorige week ging het hard met het aantal positieve tests in Zee land. De status van minst be smette provincie van het land moest Zeeland afstaan aan de noordelijke provincies. Daar gin gen de cijfers naar beneden, hier juist flink omhoog. Weg omhoog Elke week kijkt het RIVM naar de ontwikkelingen rond het corona virus in elke regio. De weg om hoog is gemakkelijker dan naar beneden. ,,Bij het bepalen of een regio terug kan naar een lager ri siconiveau wordt grote voorzich tigheid betracht. Naast het aantal nieuwe besmettingen wordt ge keken of de capaciteit in de zorg dit toelaat", is te lezen op het co- ronadashboard van de Rijksover heid. Op 10 oktober schoof Zeeland een plaatsje omhoog op de risico ladder. Met de regio's IJsselland, Naast het aantal nieuwe besmettingen wordtgekeken naar de capaciteit in de zorg Limburg-Noord en Zuid-Lim burg ging Zeeland van het laagste niveau 'waakzaam' naar 'zorge- lijk'. De toestand in de 21 andere veiligheidsregio's was toen al 'ernstig' of 'zeer ernstig', wat het hoogste niveau is. Graadmeter De belangrijke graadmeter voor het bepalen van het risiconiveau is het aantal besmettingen per week. Onder de 50 besmettingen per 100.000 inwoners per geldt de fase waakzaam. Dan volgen 'zor gelijk' (51-150 besmettingen) 'ern stig' (151-250) en 'zeer ernstig' (251 en meer). Omgerekend naar Zeeland (384.000 inwoners) ligt de grens tussen zorgelijk en ernstig op 576 vastgestelde besmettingen. In de tweede en derde week van okto ber zat Zeeland nog ruim onder die grens. Maar vorige week schoot dat aantal fors omhoog. De GGD Zeeland telde de afgelopen week bijna 884 besmettingen. Dat gaat richting de grens van 'zeer ernstig' die voor Zeeland omgere kend op 960 positieve tests ligt. Vorige week werd ook meer coro natests afgenomen in Zeeland. Schommelde het aantal testen lange tijd rond de 4000, vorige week was dat ruim 5200. IJkmoment Het RIVM heeft sinds maandag in Zeeland meer dan zeshonderd be smettingen gemeld. Dat betekent dat Zeeland met nog twee dagen te gaan voor het volgende ijkmo- ment al het niveau 'ernstig' be reikt. zaterdag 7 november 2020 ,,Mam help, ze bijt me!'' Britt Westdijk met haar moeder Andrea Maehrle en hun eigen hond Abby. foto sandra schimmelpennink - Andrea Maehrle, moeder van Britt Een paar weken was Zeeland als het dorp van stripheld Asterix. Heel Nederland zat op het co rona-risiconiveau (zeer) ernstig. Heel Nederland? Nee, één kleine regio bood nog dapper weer stand. Maar Zeeland is niet lan ger de veiligheidsregio met de lichtste kleur op de risicokaart van de Rijksoverheid en zit nu ook in de fase 'ernstig'. Theo Giele Middelburg - Rijksoverheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31