21 Ik verveel me op zo'n moment gewoon. En dan vraag ik Götze naar zijn mooie vrouw, ja de puntjes voorbereid om een voet- balinhoudelijke bijdrage te leveren. Allemaal aantekeningen erbij, net als mijn vader vroeger. Maar dan werd ik al snel weer belachelijk gemaakt na tuurlijk. Lieten ze me niet uitpraten. Moesten ze opeens naar de reclame.'' ,,Nee, dat was geen act. Als ik boos of geërgerd ben in een uitzending, dan is dat nooit gespeeld. Maar de laatste jaren ben ik wel veel relaxter. 98 pro cent van het werk dat ik doe, is voor FOX Sports. Als ik naar Johan Derk- sen, Gijp en Wilfred Genee ga, zie ik dat tegenwoordig als een leuk uitje. De druk, dat overdreven geforceerde gedoe is helemaal weg. Sofie zegt het ook: je bent nu veel leuker.'' ,,Misschien wel. Maar zo voel ik me helemaal niet. Sofie en ik zijn best wel panisch voor dat corona, maar niet omdat ik nu zestig jaar ben, hoor. Ik voel me 43, ben topfit. Misschien vind jij me tot de risicogroep beho ren, maar ik voel dat niet zo.'' ,,Nee. Ik vind die coronacrisis heel zorgelijk, om heel veel redenen, maar niet zozeer voor mezelf. Het enige waar ik tegenop zie als ik dood ga, is dat Sofie zoveel jonger is. Ze is 36 jaar en prachtig, een lot uit de loterij. Ik gun haar alles, echt, maar geen nieuwe vent. Heel egoïstisch mis schien, maar ik moet er niet aan den ken dat ze na mij nog een andere man krijgt - en dat ik dat dan vanuit de hemel moet aanzien. Lachend: ,,Ik heb liever dat ze eerst vijftien jaar heel erg gaat zitten rou wen om mij.'' Kraay jr. vertrouwt meer dan ooit op zijn intuïtie. Bij zijn werkgever FOX Sports waarderen ze dat: binnenkort wordt zijn contract opnieuw voor een paar jaar verlengd. Hij wordt bij de sportzender breed ingezet als ver slaggever, sidekick, presentator en analyticus bij wedstrijden van elk denkbaar allooi. ,,Gelukkig is Sofie totaal geen klager, maar soms voel ik me weleens bezwaard, want ik ben 's avonds nog amper thuis.'' Als oud-speler spreekt hij niet al leen de taal van het voetbal, hij door breekt ook barrières, zorgt voor dy namiek in vrijwel elk live-pro gramma waar hij onderdeel van is. ,,Ik ben geen Ruud Gullit of Marco van Basten. Ik was een bescheiden voetballer", zegt Kraay jr. ,,Daarom heb ik me altijd gerealiseerd dat ik er met 'grijs' niet kom. Ik geef altijd mijn mening, probeer er iedere uit zending wat van te maken. En als ik iemand achterbaks vind, of stiekem, dan zeg ik dat. Als ik merk dat Alek- sandar Rankovic een mes in zijn rug dreigt te krijgen bij ADO Den Haag, dan neem ik het voor hem op, ja. Daar denk ik niet heel diep over na. Zoiets gebeurt gewoon.'' ,,Dat valt volgens mij wel mee. Vind jij dat ik vaak uit de bocht vlieg dan?'' trainer Roger Schmidt keek de eerste paar keer alsof hij water zag branden in die interviews met jou. In Duitsland kennen ze geen Hans Kraay-achtige types. Daar is alles heel serieus, beleefd, formeel. ,,Geloof ik best. Maar als ik maanden lang allemaal grote verhalen hoor over 'Vollgas Fussball', en ik zie daar helemaal niets van terug bij PSV, dan vraag ik aan Schmidt: hoe zit het onderhand? 'Wanneer krijgen we dat Vollgas Fussball een keer te zien?' Wat dat betreft voel ik geen remmin gen, nee. Zeker niet als het inhoude lijk over voetbal gaat.'' ,,Ja, maar daarvoor had ik ook al een paar vra gen gesteld hè. Over zijn fitheid, over zijn stofwisselingspro bleem. Maar weet je wat het is: die pers conferentie was al 55 minuten aan de gang. Vlak voor Götze hadden we al dik een half uur naar Adrian Fein zitten luisteren, die ook werd gepresen teerd die middag. Het was doodsaai allemaal. Op zo'n moment verveel ik me gewoon. Dus dan denk ik: even wat leven in de brouwerij.'' ,,En dan vraag ik naar zijn mooie vrouw, ja. De helft van de mensen vindt dat dan echt niet kunnen, mis schien, maar het zal wel. Kees uit Mierlo vindt het prachtig.'' ,,Ik heb helemaal geen taak. Ik doe gewoon maar wat joh, althans: zo voel ik dat. Ik voel me geen journalist, analyticus of presentator, dat zou ik veel te pretentieus vinden. Maar als ik bij Veronica Inside in de maling ben genomen, en ik rijd daarna langs de benzinepomp, dan staan er drie vrachtwagenchauffeurs een balletje gehakt te eten met hun duimen in de lucht. 'Klasse Hans, wat je over Berg huis zei'. Hun mening vind ik dan net zo belangrijk.'' ,,Ik vind het prettig als voetballers of trainers voelen: die Kraay weet waar hij over praat. Ik heb geen glorieuze carrière gehad, integendeel, maar ik heb wel bij NAC, De Graafschap en Brighton Hove Albion gespeeld. Ik heb een aantal grote amateurclubs getraind. Met iemand als Hakim Ziy- ech klikte ik altijd heel goed - en dat lijkt me geen jongen die een toneel stukje opvoert met iemand die hij stiekem een pipo vindt. Er zullen vast ook mensen zijn die me een lul vin den. Dat mag. Maar ik ben altijd goed voorbereid, volg alles. Als ik iets over Helmond Sport zeg, wil ik weten hoe de rechtshalf heet, in welk systeem ze spelen. Ik ben helemaal gek van voetbal. Zonder publiek is het niks, maar het is altijd nog beter dan in de lente, toen alles stillag. Als het kabi net de boel nu weer had afgeblazen, was ik gillend gek geworden.'' zaterdag 7 november 2020 GO Hansie mist de mensen Hans Kraay jr. in verschillende gedaanten: als FOX-verslagge ver met Robin van Persie, met zijn vader en als coach van FC Lienden na de bekeroverwin ning op Vitesse in 2008. FOTO'S ANP/PIM RAS/RA- PHAËL DRENT Het leek soms wel masochistisch. Alsof je het erom deed, die quasi- ruzietjes. Is dat ook gewoon een kwestie van ouder en wijzer worden? Je bent nooit bang voor de dood? Vinden ze bij FOX Sports weleens dat je uit de bocht vliegt? Niet per se, maar de nieuwe PSV- Bij de perspresentatie van Mario Götze vroeg je tot drie keer toe naar zijn vrouw, een model, op een vrolijk dubbelzinnige toon. Dat is nogal, la ten we zeggen, aty pisch. Zie je dat ook als je taak: de stem van het volk vertegenwoordigen? Maar in algemene zin vind je het toch wel belangrijk om serieus genomen te worden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21