II 20 INTERVIEW HANS KRAAY JR. TT Assen is op 27 juni in 2021 Goede tweede dag van Luiten Hans Kraay jr. (60) kan het ene moment verlekkerd vragen naar de echtgenote van Mario Götze, om even later serieus de opbouw van Feyenoord te analyseren. Als volstrekt uniek tv-fenomeen komt 'Hansie' er achteloos mee weg. Wat is dat toch? „Status doet mij he-le-maal niets.'' Federer ligt op juiste schema Die interviews met Van Gaal heb ik twee jaar gedaan. Ik wist hoe vreselijk mijn ouders dat vonden Hans Kraay jr. wijst naar het terrasje in zijn riante achter tuin. Daar zat hij al tijd in het voorjaar, soms dagenlang, tussen de bloeiende bomen in de Betuwe. De zon scheen. De vogeltjes kwet terden vrolijk, het uitzicht was fraai en vrij, maar de oud-profvoetballer zat dan als een zombie voor zich uit te staren. ,,Man, ik was niet te genieten'', zegt Kraay. ,,Mensen denken misschien dat ik altijd gezellig ben, maar toen niet, hoor. Na een tijdje zei Sofie het tegen me: 'Hans, nü normaal doen hoor!' Had ik weer de hele ochtend als een klein kind zitten mopperen.'' Sofie is zijn vrouw, beroemd ge worden dankzij de 'dolle duikavon- den' waar manlief vaak zo olijk over vertelt op tv. Maar tijdens de lock- down viel er weinig te lachen met de 60-jarige oud-voetballer en razende reporter van FOX Sports. Geen voet bal, geen mensen om hem heen, geen reuring, geen volle stadions. ,,Ik merkte dat ik er echt onzeker van werd'', zegt Kraay. ,,Ik voel me nooit oud, maar opeens ging ik de ja ren zitten aftellen. Dacht ik: wat nou als dit twee jaar duurt - en er wordt al die tijd niet meer gevoetbald? Wat dan? Dan zit er straks niemand meer op mij te wachten, hoor. Dan is het gewoon voorbij.'' Wie ooit in het spoor van Hans Kraay jr. door een voetbalstadion is gelopen, kan zich de angst voor die leegte iets gemakkelijker voorstellen. Vermoedelijk is er niemand in Ne derland die op één zondagmiddag in pakweg de Kuip zoveel duimpjes op steekt, handen schudt, knipoogt, schouderklopjes krijgt, handtekenin gen uitdeelt en vrolijk zwaait naar de doorgaans wildvreemde mensen op de tribunes. ,,Hansie! Ouwe rukker!'', klinkt het dan. ,,Hansie, wat wordt het vandaag?'' ,,Hansieeeee! Gooi eens met je jassie!'' Het gaat hem moeiteloos af. Zijn vader, prominent oud-voetbaltrainer en voormalig speler van onder meer Feyenoord, meed het liefst de drukte. Als de oude Kraay zich een weg moest banen langs supporters, dook hij het liefst even weg in de kraag van zijn jas. Junior daarentegen beweegt zich totaal ontspannen tussen alle rangen en standen door, grijnzend met de kin omhoog. ,,Ik was ooit op gesprek bij een directrice van SBS6'', vertelt Kraay jr. ,,Ze had van die grote portretfoto's op haar kantoor hangen, van Wendy van Dijk, Gerard Joling, stuk voor stuk grote namen. Ik hing ergens in een klein lijstje aan de zijkant. Toen ik daar voor de grap wat over zei, haalde ze haar schouders op. 'Tja, Hans, jij bent nu eenmaal geen BN'er of pre sentator. Jij bent onze buurjongen." Buurjongen. Hansie Hansie. Hans. Toen hij laatst langs de zijlijn van het Philips Stadion liep als verslaggever, riepen Mohamed Ihattaren en Do- nyell Malen beiden opgewekt zijn naam. ,,Hans! Wanneer kom je me weer eens interviewen!?'', zei Ihatta- ren. ,,Ja, dat vind ik mooi. Niet omdat ik nou zo dik wil zijn met voetballers, helemaal niet zelfs, maar wel dat ze me bij mijn voornaam noemen. Jochies van 18, 19 jaar hè? Blijkbaar spreek ik dan toch nog hun taal.'' ,,Dat is het niet echt. Ik houd gewoon van mensen. Ik houd van de onder linge interactie, de geintjes, het tus sen de mensen zijn. We wonen hier heel rustig in Ophemert, heerlijk, maar ik heb dat rumoer echt nodig. Daarom houd ik ook zo van amateur voetbal. Ik heb er nu voor gekozen me volledig op FOX Sports te storten, maar ik blijf het amateurvoetbal echt een prachtig wereldje vinden. Het is nog helemaal puur. De materiaal man, de koffiejuffrouw, de voorzit ter: iedereen is daar gelijk. Niemand ziet mij bij VV Gemert of Baronie als iemand van de televisie hè. 'Hansie, ouwe zeikerd, kopje koffie?', klinkt het dan. Ik houd daarvan. Status doet me he-le-maal niets. Iedereen mag 'Hansie' tegen mij zeggen.'' „Aandacht niet per se. Erkenning misschien iets meer. Ieder mens heeft bevestiging nodig, maar ik heb daar van jongs af aan altijd wel wat meer behoefte aan gehad. Komt ook door de relatie met mijn vader, denk ik. Ik had groot respect voor hem, keek enorm tegen hem op. Maar hij was niet zo scheutig met compli mentjes. De meeste dingen die ik deed, vond hij maar niets. Als voet baller had hij er een hekel aan dat ik iedereen verrot schopte. En mijn televisiewerk, mwah, daar had hij vaak ook weinig mee. Zeker niet als ik Louis van Gaal moest interviewen voor interlands, op SBS6. Heb ik twee jaar gedaan. Ik wist hoe vreselijk mijn ouders dat vonden.'' ,,Toch ging ik die gesprekjes nooit in om stennis te schoppen. Integendeel. Vaak belde ik mijn moeder van tevo ren. Die zei dan: 'Houd het vandaag maar een beetje gezellig, Hans.' Pers chef Kees Jansma zei ook vaak van tevoren: 'Begin nou met een open vraag, Hans'. Dat deed ik dan ook, maar even later was het dan toch weer bonje. Liet ik me meeslepen. Ik ergerde me dan aan Louis en hij er gerde zich aan mij. Dat ging vanzelf zo. Maar vijf minuten na afloop dacht ik dan wel aan mijn ouders. Shit, die arme mensen. Die hadden zich weer samen achter het bankstel verstopt.'' Zijn ouders overleden allebei in 2017, een paar maanden na elkaar. Vader Hans verzorgde zijn vrouw intensief in haar laatste levensjaren, toen ze ernstig dementeerde. Een paar maanden na haar dood overleed Kraay sr. zelf, op 81-jarige leeftijd. Over de complexe relatie tussen vader en zoon is al veel geschreven. Senior was een man van nuance, een 'heer' zogezegd, serieus en introvert. Een bescheiden vakman die zowel bij Ajax, PSV, Feyenoord als AZ werkte. ,,Daar was en ben ik ape trots op. Alleen Ronald Koeman kan hem dat na zeggen hè.'' Kraay jr. rouwde lang om de dood van zijn ou ders, maar voelde ook dat er stilaan een last van zijn schouders viel. ,,Veel van wat ik deed, deed ik onbe wust met een soort handrem erop'', zegt hij nu. ,,Niet in de zin dat ik me inhield, wel dat ik me altijd bewust was van het oordeel van mijn vader. Die handrem trok Kraay jr. af en toe zo verbeten aan, dat hij soms uit de bocht vloog. ,,Vaak wilde ik me heel geforceerd bewijzen, probeerde ik te laten zien dat ik wel degelijk kennis van zaken had. Zat ik bij Vero nica Inside aan tafel, had ik me tot in zaterdag 7 november 2020 GO TENNIS Het herstel van Roger Federer (39, foto) na zijn knieblessure verloopt voorspoedig en de Zwitser heeft hoge verwachtingen van de Australian Open. Dat stelt zijn coach Ivan Ljubicic. ,,Hij is bezig met het herstel en ik zou zeg gen dat alles niet beter kan verlopen. Hij traint steeds iets meer en beter en beter'', aldus Ljubicic. Het is nog niet bekend hoe het schema van Federer er in 2021 uitziet, maar hij maakt sowieso zijn opwachting op de Australian Open. Fede- rer, de mondiale nummer 4, speelde niet meer sinds de Australian Open van 2019, toen hij in drie sets verloor van Novak Djokovic. GOLF Joost Luiten blijft goed presteren op de Cy prus Showdown, het tweede toernooi van de Europese Tour op het me diterrane eiland. Na de eer ste ronde van 67 slagen op het Aphrodite Hills Resort ging hij gisteren rond in 65 slagen, 6 onder par. Met die score steeg hij naar een gedeelde vierde plaats met 132 slagen, tien onder het baangemiddelde. Jamie Donaldson uit Wales gaat aan de leiding met -12, maar de golfer maakte zijn tweede ronde wegens in vallende duisternis niet af. MOTORSPORT Het is de bedoeling dat op 27 juni 2021 de TT van Assen wordt verreden. De Grote Prijs van Nederland staat voor die dag op de voorlo pige kalender die de inter nationale motorsportfede ratie FIM en rechtenhouder Dorna Sports gisteren heb ben gepresenteerd. De TT in Assen ging dit jaar niet door vanwege het corona virus. De kalender voor het raceseizoen 2021 telt voor alsnog negentien races en is volledig onder voorbe houd van de ontwikkelin gen van de pandemie, be nadrukte de organisatie tij dens de presentatie. Tekst Sjoerd Mossou Waarom wil je zo graag 'one of the guys' zijn? Is het ook een vorm van aandacht en erkenning krijgen? Het was niet echt te zien, dat je daar last van had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20