Iets meer liefde Feyenoord wil goede gevoel 18 Defensieve kwetsbaarheid volgens Ten Hag Ajax maakte de voorbije week in defensief opzicht een weinig stabiele indruk. Hoe kan dat en wat zegt dat in aanloop naar de traditioneel lastige uitwedstrijd tegen FC Utrecht morgen? Hake vervangt Van den Brom COLUMN SJOERD MOSSOU Werkelijk elke denkbare sector mocht komen mopperen in talkshows, op de radio, in de krant. Iedereen, behalve dan ons grootste cultureel- maatschappelijke bindmiddel, de rode draad door ons landschap, onze enige echte openluchtreligie. Over het amateurvoetbal hoor je amper iemand. Dat is best wel gek. In Nederland voetballen grofweg één miljoen mensen, verdeeld over zo'n drieduizend amateurclubs. Al die clubjes liggen als een lappendeken verspreid over onze dorpen en steden, samen een infrastructuur vormend die werkelijk uniek is in de wereld. Geen enkel geloof, geen enkel theaterstuk, geen enkel muziekgenre en geen enkele andere sport verbindt Nederlanders zo innig als het amateur voetbal. Het is de hobby van alle rangen, alle stan den, alle kleuren, alle leeftijden. Je zou kunnen zeggen: dat is het probleem nou juist. Aangezien we sociale contacten in deze coro- natijd moeten vermijden, moest dat amateurvoet bal zo snel mogelijk plat. Nou ben ik geen Willem Engel, allesbehalve zelfs, maar daar valt best veel tegenin te brengen natuurlijk. Vooruit, dat de kantines dicht moesten was on vermijdelijk. Maar als je als kabinet dan toch gaat afwegen, ontdek je in het amateurvoetbal weinig brandhaardpotentie, daar hoef je geen Ab Oster- haus voor te heten, en er is geen statistiekje te vinden dat het tegendeel beweert. Logisch ook. Amateur voetbal speel je buiten. Ge middeld staan er zeven va ders en drie moeders rond een veld van pakweg vijftig bij honderd meter. Sporten is gezond. De kans op be smetting bij voetbal in de open lucht is (aldus de sportartsen die het onder zochten) verwaarloosbaar klein. Toch werd publiek al in september verboden bij amateurwedstrijden. Een paar weken later werden alle competities stopgezet, inclusief die voor de jeugd. Curieus toch wel: mijn zoon van twaalf zit vijf dagen in de week in een klaslokaal met dertig kinderen, maar op zaterdag mag hij geen potje voetballen tegen een club uit een dorp verderop. Reisbewegingen, zegt u? Amateurvoetbal vol trekt zich vrijwel uitsluitend lokaal en regionaal. De Efteling is verder rijden. Aangezien er toch al geen publiek meer mocht komen, reed er in het jeugdvoetbal nog hooguit een handvol ouders naar Zevenhuizen, Zevenaar of Zevenbergen. Voor de goede orde: ik roep hier niet op tot bur gerlijke ongehoorzaamheid. Er staat al genoeg ter discussie. Hoe beter we ons aan al die coronamaat regelen houden, des te eerder... Enfin, enzovoort. Maar dat maakt het niet minder vreemd dat deze regering zo achteloos met amateurvoetbal (en amateursport in bredere zin) is omgegaan. Dat al die duizenden amateurclubs zo snel en zo rück sichtslos op hun rug zijn gelegd, zonder genade. Dat Arie Boomsma lekker door mag blijven zwe ten in de sportschool, is hartstikke leuk voor Arie Boomsma, maar afgezet tegen al die amateurvoet ballers, dappere vrijwilligers en trouwe amateur- voetbalkijkers is het krankzinnig. Je zou het Ne derlandse amateurvoetbal wat meer warme pleit bezorgers gunnen, voor bij de volgende pandemie. Maar beter nog: geef ons een kabinet met hart voor sport, met iets meer liefde voor zulk onbe taalbaar cultureel erfgoed. Amateur voetbal: niks verbindt zo innig, het is de hobby van alle rangen Wormuth terug op de bank Maradona langer in hospitaal Na maanden waarin Ajax de nodige verbetering toonde ten opzichte van de achilleshiel van voor de co ronaperiode, blijkt de defensie van de koploper in de laatste wedstrij den weer behoorlijk kwetsbaar. Zo wel Atalanta Bergamo, Fortuna Sit- tard als FC Midtjylland reeg in grote en minder grote fases de kansen vrij simpel aaneen. Alleen in Italië liep Ajax schade op. Wel ontstaat het gevoel dat Ten Hag maar geen defensieve stabili teit in zijn elftal krijgt. Dat is niet (helemaal) waar, want met gemid deld minder dan één tegentreffer is het verweer van Ajax zeker niet zorgwekkend te noemen. Dit seizoen incasseert Ajax wel meer doelpogingen, maar de kwa liteit van de kansen is licht gedaald, waardoor de koploper volgens de statistieken vooralsnog niet slech ter verdedigt. In het lagere percen tage gewonnen duels zie je dat wel terug. ,,Hoeveel kansen hebben we weggegeven dan", kaatste Ten Hag gisteren de vraag over de kansen die Ajax in Denemarken weggaf terug. ,,Natuurlijk kijken we er naar, maar ik zie op alle niveaus ploegen kan- UTRECHT MIS GEEN GOAL VAN FC Utrecht - Ajax sen weggeven. Dinsdag was zeker niet onze beste wedstrijd. We win nen wel en daarvoor lieten we zien ons te kunnen meten met Liver pool en Atalanta." Gravenberch Dat betekent niet dat Ajax defensief op de goede weg is. Wie de kansen van de tegenstanders in de voorbije drie wedstrijden analyseert, ziet structureel zaken fout gaan. Met diepgang, techniek en rendement brengt Ryan Gravenberch Ajax aan vallend veel. Daar staat tegenover dat het beeld dat hij nog wel eens verzaakt in zijn defensieve taken, de afgelopen weken alleen maar is versterkt. Als Ajax tegen Atalanta de bal verliest en Gravenberch nog rouwende is, hoor je Ten Hag schreeuwen dat hij als de brand weer terugmoet. Met professionele overtredingen tegen Josip Ilicic, Op de vraag of Feyenoord tegen CSKA de standaard voor de ko mende maanden had neergelegd, reageerde Dick Advocaat hoofd schuddend. De Hagenaar denkt niet dat zijn ploeg wekelijks kan opbrengen wat het tegen de koplo per van de Russische competitie deed. Vijf punten waar de Feyen- oord-aanhang op hoopt tegen FC Orkun Kök$ü Een geweldig doelpunt en betrok ken bij de twee andere treffers. Te gen CSKA Moskou stond het 19-ja- rige toptalent op. Wat een contrast met zondag, toen hij tegen Em- men naar de cornervlag sjokte. ,,Er was kritiek, iedereen mag een me ning hebben'', zegt Kök^ü. ,,Ik vond het ook tijd om mijn spel te analyseren. Met de mensen om mij heen en zeker met mijn vader. Dit was inderdaad iets anders dan dat breien op het middenveld. Ik moest meer schieten riepen de mensen, laat dit een start zijn.'' Advocaat was het eens met Wil lem van Hanegem die vond dat Kök^ü anders moest spelen om verder te komen. ,,Van Hanegem had kritiek en terecht. Als een man als Van Hanegem dat zegt, vind ik dat goed'', zei Advocaat. Steven Berghuis Aanvaller Steven Berghuis heeft een eigen en vaak afwijkende me ning, durft man en paard te noe men, is duidelijk en bovenal kri tisch. Berghuis kan dagen chagrij nig rondwandelen bij zijn club omdat hem iets niet bevalt. Na zijn terugkeer van Oranje presteerde hij ondermaats tegen Sparta, Di- namo Zagreb, RKC Waalwijk en Wolfsberger AC. Tegen CSKA Moskou was hij weer nadrukkelijk aanwezig. ,,Hij zette de boel op zaterdag 7 november 2020 $0 @sjoerdmossou GO We zagen horecabazen en piloten, sport schoolhouders en theatermakers, mu seumdirecteuren en Arie Boomsma's. TL VOETBAL Trainer Frank Wormuth (60) zit vandaag in het duel met VVV weer op de bank bij Heracles. De Duitse trainer miste de laatste twee duels, met Telstar in de beker en FC Utrecht in de competitie, omdat hij het coronavirus had. De test donderdag bleek nega tief, waardoor de trainer nu zijn team weer coacht. VOETBAL Diego Mara- dona (60, foto) mag van zijn artsen het zieken huis voorlopig nog niet ver laten. Volgens arts Leopoldo Luque kampt Maradona met ontwen ningsver- schijnselen. Begin deze week werd Maradona met spoed opgenomen om een bloedstolsel in zijn herse nen te verwij deren. O a 0) Alle ploegen krijgen kansen tegen Ajax Johan Inan Amsterdam UTRECHT Trainer René Hake kreeg naar eigen zeggen pas donderdag het verzoek om morgen John van den Brom te vervangen op de bank bij FC Utrecht. Van den Brom is dicht bij een vertrek naar KRC Genk en dus moest Utrecht snel han delen in aanloop naar het duel met Ajax (aftrap 12.15 uur). Hake is momenteel verant woordelijk voor Jong FC Utrecht. Gisteren leidde hij voor het eerst de training van het eerste elftal. ,,Ik heb nooit met de groep gewerkt en in twee dagen tijd moet ik ons voorbereiden op een heel be langrijke wedstrijd'', aldus Hake. ,,Ik ken niet alle ins en outs, maar ik wil er ook met een eigen bril naar kijken. Ik heb wel allerlei gedachten die spelen, maar daar is het nu nog te vroeg voor.'' Ga naar de PZC-app of pzc.nl/goalalert, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. Na de 3-1 zege op CSKA Moskou moet Feyenoord morgen probe ren het stugge FC Groningen te kloppen. Waar mag de aanhang na de Europese winst weer op hopen? Mikos Gouka Rotterdam Groningen morgen in de Kuip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18