Vertrekregeling langer open Britse rekenkamer maakt zich zorgen over exit uit EU ECONOMIE 17 Genoegdoening voor schade door jarenlange gaswinning zaterdag 7 november 2020 Als compensatie voor voor de schade die het gevolg is van de jarenlange gaswinning in de provincie krijgt Groningen 1,5 miljard. Het meeste geld gaat naar de versterking van de huizen. Peter Winterman Den Haag De provinciebestuurders en minis ters Eric Wiebes (Economische Za ken) en Kajsa Ollongren (Wonen) hebben gisteren een deal gesloten. Op het provinciehuis van Gronin gen maakten de politieke hoofdrol spelers in het slepende gaswin ningsdossier bekend dat er over eenstemming is over 'een pakket aanvullende maatregelen'. De belangrijkste maatregel is dat Groningen ruim 1,5 miljard euro krijgt om huiseigenaren te com penseren en woningen te verbete ren. Dat geld gaat naar minder in woners dan eerder werd gedacht:: door het besluit van het kabinet om de gaskraan dicht te draaien, hoe ven minder huizen te worden ver sterkt. ,,De gaskraan gaat dicht, waar door de situatie in Groningen veili ger wordt'', zei minister Wiebes. ,,Maar daarmee zijn we er nog niet en versterking is nog steeds nodig, ook al is dit voor fors minder hui zen. Sommige Groningers wachten al lang op uitsluitsel. Met dit pakket komen we hen tegemoet, geven we ze echte keuzes en de mogelijkheid om hun huis duurzamer te maken.'' De Groningse commissaris van de koning, René Paas, is tevreden met de deal. „Inwoners krijgen meer zeggenschap over de verster king van hun eigen huis. Veel inwo ners kunnen kiezen. We gaan ie dereen heel goed informeren, want we realiseren ons dat het een inge wikkelde operatie is.'' Veel getroffen Groningers klagen al jaren steen en been over de schade door aardbevingen. De overheid reageerde vaak te laat of helemaal niet op verzoeken om be schadigde huizen te repareren. Nog steeds weten inwoners niet of hun huis wel of niet in aanmerking komt voor versterking. Openbare ruimte ,,Samen met de regio hebben we de afgelopen maanden hard gewerkt om te zorgen dat bewoners in het aardbevingsgebied de duidelijk heid krijgen waar zij al lang op wachten'', zei minister Ollongren. Op die manier kunnen huiseigena ren die al een versterkingsadvies hebben ervoor kiezen om de uit voering gewoon door te laten gaan. Zij krijgen dan een extra vergoe ding van 7.000 euro voor verduur zaming. Anderen kunnen 30.000 euro krijgen. Een grote groep Groningers wacht nog op een advies over ver- sterking. Die woningeigenaren kunnen - na een nieuwe beoorde ling - 17.000 euro extra krijgen voor het verbeteren en verduurzamen van hun huis. Voor hen is in totaal 170 miljoen euro beschikbaar. Ver der krijgen gemeenten 300 miljoen euro om de openbare ruimte op te knappen. Ook komt er een potje van 50 miljoen euro voor schrij nende situaties. LONDEN De Britse rekenka mer, kortweg de NAO, is er helemaal niet gerust op dat het uittreden van Groot-Brit- tannië uit de Europese Unie vlekkeloos verloopt op 31 december. Britse bedrijven kunnen eind dit jaar te maken krijgen met flinke verstorin gen, waarschuwen de reken meesters, zelfs wanneer de Britten en Brussel nog tot een handelsakkoord komen. ,,Veel handelaren zullen niet klaar zijn voor de nieuwe EU-con- troles'', schrijft NAO in een gisteren gepubliceerd rapport. In het zwartste scenario kan er volgens NAO een file ontstaan van zevenduizend vrachtwa gens bij de havens in het zuid westen van Engeland. De ha vens hebben immers nog niet kunnen testen met nieuwe it- diensten. De aandacht van de Britten is komen te liggen op het bezweren van de corona crisis, in plaats van op een goede afhandeling van de brexit. ,,Er kan een grote ver storing ontstaan in een tijd waarin overheid en bedrijven nog kampen met de coronacri sis'', aldus NAO. KLM-personeel krijgt tot nog tot maandagmiddag 17.00 uur de tijd om zich aan te melden voor de vrijwillige vertrekrege- ling (VVR). Economieredactie Amsterdam Eigenlijk zou de aanmeldingster mijn voor de vertrekregeling giste ren sluiten, maar deze is op het laat ste moment verlengd in een poging het aantal gedwongen ontslagen te beperken. De luchtvaartmaatschappij zette in mei al een eerste vertrekregeling open, toen duidelijk werd hoe groot de impact van het coronavirus is op de burgerluchtvaart. Personeel kon van 1 juni tot medio juli gebruikma- ken van de regeling. Eind juli werd vervolgens bekend dat de lucht vaartmaatschappij vijfduizend ba nen zou gaan schrappen. Een deel werd opgevangen door het perso neel dat meedeed aan de re geling, het niet verlengen van tijdelijke contracten en natuurlijk verloop. Nu de omstandighe den voor de luchtvaart verder verslechteren be reidt KLM zich erop voor dat meer personeel zal moe ten vertrekken. Hierop werd de huidige vertrekregeling vanaf 19 oktober opengesteld. Eerder deze week stemde het ka binet in met het herstructurerings plan dat de KLM heeft opgesteld om de komende jaren een verlaging in de kosten van 15 procent te realise ren. Daarmee kan de maatschappij een steunpakket van 3,4 miljard euro krijgen dat overheid en ban ken beschikbaar hebben gesteld. Ook al stribbelden de KLM-piloten flink tegen, uiteindelijk gingen alle vakbonden toch ak koord met een loonma tiging voor de duur van de leningen, tot 2025. Een langere loonmatiging was een harde eis van mi nister Wopke Hoekstra (Finan ciën) om het tweede deel van het steunpakket beschikbaar te stellen. De pilotenvakbond VNV wilde eerst geen handtekening zetten, omdat de minister zijn eisen op het laatste moment had aangescherpt. „oOROP °OKVC OR HUURDERS! A Getroffen Groningers klagen al jaren steen en been over de schade door de aardbevingen in de provincie. Gisteren werd er overeenstemming bereikt over een pakket aanvullende maatregelen. fotos anp, robin utrecht GO Natrillend Groningen krijgt cheque van 1,5 miljard euro Vinger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17