ECONOMIE 15 weg en complex' 7 W Te lang werden deelnemers ratio neel benaderd. Nog eens uitleggen hoe het ingewikkelde stelsel werkt. Maar die boodschap kwam niet aan. ,,Pensioen is emotie, dat hebben we ons te weinig gerealiseerd'', zegt Mei jer. Borgdorff herkent dat er meer van uit de deelnemers gedacht moet wor den. ,,Als deelnemer kon je via onze website al zien hoeveel pensioen je hebt opgebouwd en waar je maande lijks op kunt rekenen als je met pen sioen gaat. Vanaf januari zie je bij ons precies wat je hebt opgebouwd aan pensioen, wat jij zelf samen met je werkgever aan premie hebt betaald en wat wij als pensioenfonds er meer van hebben gemaakt. Dan zien men sen ook dat ze veel meer geld aan pensioen ontvangen, dan ze aan premie hebben ingelegd.'' Dat soort concrete informatie verhoogt de belangstelling, hoopt Borgdorff. ,,Maar mensen moeten het wel tot zich willen nemen. De interesse is laag. Mensen besteden meer tijd aan de aanbiedingen bij de Lidl dan aan hun pensioen.'' De pensioensector introdu ceerde recent de Pensioenchecker. Een app waarmee je kunt zien wat je aan pensioen hebt opgebouwd en hoeveel dat oplevert op je pensioen datum. Ook kun je kijken wat eerder stoppen met werken voor je pensi oenuitkering betekent. Marike Knoef, hoogleraar econo mie aan de Universiteit Leiden, deed veel onderzoek naar pensioencom municatie. ,,Het blijkt dat als mensen meer kennis van het pensioen heb ben, ze ook minder zorgen hebben. Goede communicatie is dus erg be langrijk.'' De uitkomsten van de onderzoe ken verbazen Knoef niet. ,,De pensi oengeletterdheid is laag, dat blijkt al jaren. Mensen ervaren pensioen als iets dat complex en ver weg is. Dat geeft een negatieve associatie.'' Dat is gevaarlijk. ,,Als we pensioen niet meer waarderen als arbeidsvoor waarde dan kalft het draagvlak voor het verplichte pensioen af.'' Juist het verplichte pensioen zorgt ervoor dat werkenden, vaak onbe wust, geld opzij zetten voor de oude dag. „Mensen beseffen vaak niet wat het betekent als je zelf voor je pensi oen zou moeten sparen'', zegt Knoef. Het pensioen is toch een zwarte doos voorveel mensen ,,Je weet niet hoeveel je moet sparen want je weet bij voorbeeld helemaal niet hoe oud je wordt. Als je moet sparen voor het geval je 100 wordt moet je veel opzij zetten. En als je dan eerder doodgaat, heb je voor niets zoveel gespaard.'' Omgekeerd kun je zonder geld ko men te zitten als je langer leeft dan gedacht. In het huidige en nieuwe pensioenstelsel wordt dat risico col lectief gedeeld. Dan krijg je toch ge woon je pensioen, ook als je heel oud wordt. ,,Maak mensen duidelijk hoe veel pensioen ze krijgen voor hun premie. Pensioen kan mensen ont- zorgen. Maar dat moeten ze wel we ten'', aldus Knoef. Wat dat betreft is er nog een we reld te winnen. Uit onderzoek in op dracht van Wijzer in Geldzaken blijkt dat 37 procent van de wer kenden wel eens wakker ligt van wege zorgen over het pensioen. Vooral door de angst dat er straks niet voldoende pensioen is om onbezorgd te kunnen le ven. Nieuw stelsel Er is hoop dat het nieuwe pensi oenstelsel beter uit te leggen is. ,,Nu is het pensioen toch een zwarte doos voor veel mensen. Je moet maar afwachten wat je terug krijgt. Geen wonder dat zowel jonge ren als ouderen het gevoel hebben de pineut te zijn. In het nieuwe stelsel kun je je eigen vermogen zien. Dan zie je ook welk rendement jouw premie maakt. Die transparantie kan het vertrouwen vergroten'', verwacht Knoef. Het nieuwe stelsel, waarin iedereen zijn eigen pensi oenpot opbouwt, wordt ze ker persoonlijker en trans paranter, verwacht Mei jer. Dat komt onder meer omdat de hoogte van het pensioen di rect gekoppeld is aan de rendementen op de beleggingen. ,,Als de economie goed draait, heb je daar profijt van. Als de economie slecht draait, heb je er last van. Dat is logisch en begrijpelijk.'' De pensioensector voert ook cam pagne om het bewustzijn bij jonge ren te vergroten. Op de website nuietsdoenaanjepensioen.nl wordt informatie gegeven over wat belang rijke gebeurtenissen als huwelijk of scheiding voor je pensioen beteke nen en wat je dan kunt doen. ,,We denken ook na over wat we nog meer kunnen doen. Bijvoorbeeld met de vraag of wat je hebt opgebouwd aan pensioen voldoende is om je leven voort te zetten als je met pensioen gaat'', zegt Meijer. Ondanks alle problemen en wan trouwen is Borgdorff toch optimis tisch. ,,De meeste mensen zijn aange naam verrast als ze zien wat ze op de pensioendatum krijgen. Het meren deel van onze gepensioneerden kan nog sparen of extraatjes betalen.'' zaterdag 7 november 2020 GO Veel mensen maken zich zorgen om hun pensioen. 37 procent van de werken den ligt er weleens wak ker van. Men is vooral bang dat er straks te weinig pensioen is om onbezorgd te kunnen leven. ILLUSTRATIE NOZZMAN van de Pensioenfederatie. Zo'n 60 procent van de mensen denkt dat ze min der pensioen krij gen dan ze aan premie hebben ingelegd. - Marike Knoef, hoogleraar economie Universiteit Leiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15