Ift Fraude met negatieve coronatest 'schandalig' NIEUWS 13 Roep om betere bescherming arbeidsmigranten Vakantiepark Beekse Bergen Verblijf dichf bij wilde dieren De minister zegt dat fraudeurs ook briefpapier met een GGD-logo ge bruiken voor het maken van valse verklaringen. Deze zijn eveneens voor enkele tientjes te koop. ,,Men- sen die deze verklaringen beoorde len, moeten heel kritisch zijn. Dat is het enige wat we er voorlopig aan kunnen doen. Dit type verklarin gen wordt in elk geval niet door de GGD afgegeven.'' De negatieve testverklaringen zijn nodig om landen als Duitsland, Marokko en Italië binnen te komen. Overheden willen dit om te voor komen dat ze besmette reizigers in hun land krijgen. Fraudeurs blijken verklaringen te vervalsen en deze voor een paar tientjes te verkopen. Dat doen ze via WhatsApp en Snapchat. Minister Tamara van Ark (Medi sche Zorg) kan er 'met de pet niet bij' dat mensen een slaatje probe ren te slaan uit deze situatie. Ze zegt het 'van de zotte' te vinden dat mensen dit soort verklaringen ge ven. Van Ark gaat in het kabinet be spreken hoe hier 'paal en perk' aan gesteld kan worden. André Rouvoet, directeur van de landelijke GGD, zegt in een reactie 'dat dit voor geen meter deugt'. Sas- kia Baas, directeur van de Rotter damse GGD, zegt dat er moet wor den ingegrepen. Beiden benadruk ken dat de GGD geen coronaverkla ringen afgeeft, ook niet aan wie op reis gaat. ,,Een test is een moment opname. Zulke verklaringen geven een vals gevoel van veiligheid.'' De politie heeft overigens geen aanwijzingen dat valse verklarin gen 'op grote schaal worden ge bruikt'. De mishandeling vond twee weken geleden plaats vertelde de Roemeen, die anoniem wil blijven, eerder tegen deze krant. Hij zei toen al dat het uitzend bureau loog over de situatie. In het Roemeense medium Liber- tatea voegt hij daar nu aan toe dat hij die dag niet wilde wer ken. Het staat haaks op wat Rey- han Uitzendbureau zegt. Vol gens het bedrijf vond het inci dent plaats in de 'privésfeer'. De arbeidsmigrant zou in een dron ken bui een vrouw lastig hebben gevallen. De manager, tevens zoon van de eigenaar Askin Reyhan, zou de klappen 'uit emotie' hebben uitgedeeld en werd op staande voet ontslagen. Na een kort gesprek met het slachtoffer lukte het deze krant niet meer om in contact te ko men. Hij vertelde nog wel dat het uitzendbureau hem had on dergebracht op een andere loca tie, mogelijk om hem van de media af te schermen. Tegen Li- bertatea vertelt hij over de dag dat hij niet wilde werken: „Ze probeerden me in de auto te dwingen om me naar mijn werk te brengen, maar dat wilde ik niet. En toen kwam de zoon van de eigenaar. Na minder dan der tig seconden begon hij me te slaan'', vertelt hij. De man zegt dat hij een oorbreuk opliep. In de vleesindustrie, waar Rey- Op Vakantiepark Beekse Bergen kun je genieten van watje het liefst doet. Een dagje zwemmen in het overdekte Junglebad, klimmen en klauteren op de speeltoestellen, genieten van de ondergaande zon op het terras of vissen in het Victoriameer. Bovendien krijg je met je Attractiepas tijdens je verblijf gratis toegang tot zes attractieparken waaronder o.a. Safaripark Beekse Bergen. Profiteer nu van exclusieve korting en boek snel je verblijf! Bestel nu op pzc.nl/safari spelen dat het uitzendbureau in de industrie een machtige speler is. Van Rooi Meat uit Helmond er kent dat wel is overwogen om met Reyhan te stoppen: ,,Maar we heb ben hier een paar honderd man van Reyhan werken, die zouden dan ook hun baan verliezen'', aldus di recteur Marc Van Rooi, die wel in dringend met het uitzendbureau zegt te spreken. Ter vergelijking: Vion had hooguit elf man van Rey- han aan het werk. Vion onderzoekt hoe deze groep geholpen kan wor den. Van Rooi ziet overigens nog een ander probleem: ,,We kunnen deze mensen ook niet zélf in dienst nemen, omdat we dan ook de huisvesting moeten verzorgen. Arbeidsmigranten verdienen steun. Het zijn geen tweederangsburgers En dat kunnen we niet.'' Dat is een bekend probleem. Ar beidsmigranten zijn nu veelal dub bel afhankelijk van het uitzendbu reau: voor hun huis én voor hun baan. Eerder onderzoek van deze krant wees al uit dat veel Oost-Eu ropeanen misstanden verzwijgen, uit angst voor het uitzendbureau. Wie zijn baan verliest, staat ook let terlijk op straat. De Taskforce Huis vesting Arbeidsmigranten, van Emile Roemer, deed vorige week verschillende aanbevelingen om dat te veranderen. Misselijkmakend In de Tweede Kamer wordt er naar aanleiding van de publicatie in deze krant op aangedrongen dat het kabinet snel ingrijpt. SP'er Jasper van Dijk heeft de zaak aangemeld voor het vragen uurtje. Hij spreekt van 'misselijk makende beelden'. GroenLinks Kamerlid Paul Smeulders vindt dat de 'tijd van wegkijken voorbij is'. ,,Het kabinet moet nu ingrijpen. Arbeidsmigranten zijn geen twee derangsburgers en verdienen steun.'' l H« han veel personeel levert, ontstond grote commotie. Zo doet marktlei der Vion geen zaken meer met het uitzendbureau en deed vakbond FNV een melding bij de Inspectie SZW, de voormalige Arbeidsinspec tie. De politie Oost-Nederland zegt vol in te zetten op onderzoek. ,,Wat in het filmpje te zien is, is ontzet tend heftig en absoluut triest.'' Andere vleesverwerkers die met Reyhan werken, hebben de samen werking voor zover bekend nog niet verbroken. Daarbij kan mee- zaterdag 7 november 2020 PC Minister Hugo de Jonge noemt de fraude met negatieve coro naverklaringen 'schandalig'. De Jonge kijkt samen met zijn col lega Ferd Grapperhaus van Jus titie en Veiligheid wat hij aan de nepverklaringen kan doen. Ook Tweede Kamerleden reageren verontrust. Adrianne de Koning Iffet Subasi Rotterdam 'In elkaar geslagen omdat ik niet wilde werken' De Roemeen die in Schijndel werd mishandeld door een manager van zijn uitzendbu reau, kreeg naar eigen zeg gen klappen omdat hij die dag niet wilde gaan werken. Een video van de grove mis handeling zorgt deze week voor veel ophef in de vlees sector én daarbuiten. Richard Clevers Chiel Timmermans Schijndel *De vanaf-prijs per verblijf is o.b.v. beschikbaarheid en is inclusief AttractiePas bedlinnen reserveringskosten eindschoonmaak, exclusief Lokale heffingen. De recreatiewoning in Schijndel waar klappen vielen. foto jan zandee - Paul Smeulders, Kamerlid GL <11 i» ii •I* ItM I »t Op een filmpje is te zien hoe de man wordt mishandeld. foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13