ZEELAND 17 De pester laat zijn oog toevallig op jou vallen, en dan begint het. Daarna gaat het pesten steeds verder. Het leidt niet zelden tot ernstige klachten, psychisch én lichamelijk. Joan Elkerbout weet er alles van. Ze werd zelf ook gepest en helpt nu andere slachtoffers. JOAN ELKERBOUT THERAPEUT Vriendschappen, ge heimpjes delen, spelletjes doen en plezier maken. Juist die 'normale' din gen die van belang zijn bij de (sociale) ontwikkeling, dat alles moet een kind dat gepest wordt missen. Daarom biedt Joan Elkerbout (50) uit Eindhoven in haar praktijk een bijzonder programma aan. Deelnemers kunnen niet al leen hun verhaal kwijt, maar leren in te zien dat ze slachtoffer zijn en dat ze kunnen inhalen wat ze vroeger hebben gemist. „Mensen die gepest zijn, héb ben veel in te halen", weet ze. „Slachtoffers kampen niet alleen met nare herinneringen en een trauma, maar ze hebben ook een belangrijk deel van hun ontwikke ling gemist." Dat een pestverleden veel met een mens doet, weet ze uit erva ring; zelf is ze vroeger ook gepest. Daarnaast deed ze al in de jaren 90 tijdens haar studie Maatschappe lijk Werk onderzoek naar het trauma als gevolg van pesten en heeft zich ontwikkeld tot deskun dige op dit gebied. In de jaren die volgden streed ze voor een beter begrip en bewustzijn van de ge volgen van pesten. Vorige maand ging officieel haar nieuwe praktijk in Eindhoven van start: Speel plaats voor de Ziel. Het was voor mij een openbaring om te horen dat er met mij niks mis was, maar met het kind dat pest Er is wel veel geschreven over pesten, maar vreemd genoeg nau welijks iets over het verwerken van pestgedrag. Dat stoort haar. Trauma's worden vaak niet erkend en in de individuele therapieën die psychologen wel geven, blijven misverstanden en schuldgevoe lens bestaan. „Hulpverleners bedoelen het goed, maar vergroten vaak onbe doeld het trauma. Heel vaak wordt er gezegd: 'Je had je beter moeten verweren, of: 'Waarom sla je niet terug?', of 'Waarom werd jij ge pest?' Daarmee bevestig je het schuldgevoel van het slachtoffer: zie je wel, ik heb iets niet goed gedaan. Het zal wel aan mij lig gen." Zelf niet schuldig ,,Maar de basis van verwerking voor slachtoffers is het besef dat ze slachtoffer waren, en dat ze zelf niet ergens schuldig aan zijn", zegt Elkerbout. ,,Er valt niets te zeggen over de mensen die gepest wer den, het zijn vaak de leukste men sen. Soms zie je wel niet weerbaar gedrag, maar wat je dan eigenlijk ziet, is vaak al de schade die ie mand heeft opgelopen, bijvoor beeld door het pesten." Bij eerdere groepen die Joan El- kerbout leidde, merkte ze dat daar waar mensen zich veilig voelden, er inhaalgedrag ontstond. ,,Zo kwam het voor dat de groep volwassenen als kinderen zo blij en enthousiast was bij het geza menlijk spelen van een spannend bosspel." Mensen vonden het vaak moeilijk om afscheid te nemen, omdat ze nu pas voelden hoe het is om in een groep samen plezier te hebben, is Elkerbouts ervaring. Gezwegen Voor Peggy Vogels (45) uit Liessel begon het pesten op de mavo. In de jaren 90 volgde ze therapie bij Joan Elkerbout. ,,In de klas werd een film ver toond, Indiana Jones. Ik vond het zo eng, en was zo bang dat ik moest huilen. Iedereen zat me toen uit te lachen. Sindsdien merkte ik het. Als ik bij een groepje ging staan, dan werd er gezwegen. Op een ge geven moment was het een sport geworden om te kijken of ze mij konden laten huilen. Het werd zo erg dat ik in de derde niet meer durfde te eten." Op het mbo liep ze vast. Diverse therapieën volgden, maar beter ging het niet. Tijdens de therapie bij Elker- bout ging het anders. ,,Het was voor mij een openbaring om te ho ren dat er met mij niks mis was, Hulpverleners bedoelen het goed, maar vergroten vaak onbedoeld het trauma maar met het kind dat pest. Ik dacht altijd dat het aan mij lag, dat ik niet normaal kon communice ren en dat ik daarom altijd degene was die eruit gepikt werd. Mijn ouders, kei-lieve mensen, zeiden: 'Joh het is maar een grapje, woor den doen geen pijn, je moet niet gelijk happen'. Leerkrachten zei den: 'Je gaat ook altijd meteen hui len'. In de aanpak van Joan wordt de nadruk er juist op gelegd dat het niet jouw schuld is. 'Je hebt niks verkeerd gedaan', zei Joan, 'er zijn jou dingen aangedaan'." Je begrijpt niet waarom Peggy Vogels leerde beter met feedback omgaan, en kwam in contact met lotgenoten. ,,Bij thera peuten praat je heel veel over wat er gebeurd is, maar daar blijft het dan in hangen. Ik kon daar niet zo veel mee. In die weekenden van Joan ben je met mensen die alle maal hetzelfde meegemaakt heb ben, je ziet anderen die ook gepest zijn. En je kunt niet begrijpen waarom. Dan ga je ook anders naar jezelf kijken." Met haar nieuwe praktijk op Landgoed Eikenburg aan de Aal- sterweg in Eindhoven gaat Joan Elkerbout op dezelfde toer en biedt ze verschillende pro gramma's aan. Door corona loopt het nu even anders, maar ze hoopt in het volgend voorjaar een eerste weekend te kunnen plannen. Tot die tijd zijn individuele gesprek ken en Zoom-meetings wel moge lijk. zaterdag 7 november 2020 VL Joan Elkerbout opende onlangs de praktijk Speelplaats voor de Ziel in Eindhoven. Elkerbout - zelf ook gepest - geeft ondersteuning aan mensen die gepest zijn en daar nog last van ondervinden. foto dave hendriks/dci media 'Op een gegeven moment was het een sport om mij te laten huilen' Annette Tromp Eindhoven —Peggy Vogels —Joan Elkerbout, therapeut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 135