Uit thuis Laurens vertelt ons over de lange snavel van de lepelaar die onhandig lijkt, maar hem goed helpt bij het vinden van zijn prooidiertjes. En over de fuik van Sagres, de zuidwestelijkste punt van Europa waar kleine trekvogels zoals de fitis en de bonte vliegenvanger wachten tot ze fit genoeg zijn om de komende nacht honderden kilometers over zee te overbruggen naar Marokko. Hun volgende stop op doorreis naar winterkwartier Afrika. Aan het einde van de week zijn er 163 soorten vogels gespot, waaronder de blauwe rotslijster, het stormvogeltje, woudaapje, de Audouins meeuw en buidelmees. En dan, als we weer op weg zijn naar het vliegveld, zie ik terwijl de zon langzaam daalt, vanuit het autoraam vijf hoppen op 'n kluitje, nijver zoekend naar slakken en insecten. Als ik het raampje opendoe, hoor ik ze roepen. 'Hop hop.' Ja we gaan, het zit erop. kwam ik de hop tegen, een prachtige vogel met een kuif. Als hij geluid maakt, lijkt het net alsof-ie 'hop' zegt. Ooit zag ik deze vogel op een filmpje en ik was meteen onder de indruk. Ik vraag die avond aan Laurens of we kans maken 'm tegen te komen. Hij knikt. ,,Die zullen we zeker zien'', zegt Laurens. Vlak daarna, als we 's avonds na het eten een ommetje maken, zit hij inderdaad pontificaal op een grasveldje. Ik herken hem meteen. Vogels houden zich niet aan landsgren zen, oevers en hekjes. En dus pakken we op de derde dag de boot, om de zee op te gaan. De lucht is vol meeuwen, luidruchtig en acrobatisch in hun vlucht. Maffe drukte makers. Vlak voor ons stort een Jan van Gent zich met de kop recht naar beneden met een rotvaart op een vis. Beet! Terwijl we bewonderend de gevleugelde visser bekijken verschijnen vlak voor onze boot ook opeens vinnen. Voor we het weten spelen zo'n dertig dolfijnen rond de boot. Vogelen voor beginners Leren vogelen kan bij meerdere reis organisaties, waar onder Stichting Vogelreizen, een vrijwilligersorgani satie voor en door vogelaars, en Agro Natura, die zich richt op duurzame vogelreizen naar Polen. Deze krant ging mee met een Easy Birding-reis van reisorganisatie BirdingBreaks. Me dewerker en gids Laurens Steijn zette deze reis - en an dere EasyBirding- reizen - op om het vogelen laagdrem pelig te houden. ,,Beginnende voge laars willen niet in een ervaren groep terechtkomen'', aldus Steijn. Dit najaar staan er nog een aantal Easy Birding-trips op het programma, ook in Nederland. Meer informatie: birdingbreaks.nl De vogelreis naar Algarve kost zo'n 1400 euro. Andere voorbeelden: vijf dagen Farne Is lands (ook varend op zoek naar naar papegaaiduikers) kost 1045 euro en vier dagen Belgi sche Ardennen 540 euro. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. Optelsom De vogelaars zagen samen 163 soorten, waaronder de steenuil, de purperkoet en het stormvogeltje. Bij het inlezen over vogels in Portugal, ZATERDAG 7 NOVEMBER 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121