Vlak voor ons stort een Jan van Gent zich met een rotvaart op een vis Laat onze chef voor je koken UITGEKOOKT.nl vogelnamen genoteerd. Dit is het bewijs van mijn entree tot de wereld van vogelaars. Van het opgetogen speuren en genieten van het gedrag van vogels en het leren herken nen van een aantal soorten. Als we de volgende dag wakker worden waait het keihard, ongebruikelijk in deze tijd van het jaar. Tegen achten stappen we de auto in, voor een lange dag vogels spotten. Wolken jagen door de lucht, de vogels vliegen met ze mee. Het is trektijd, vertelt de gids; de tijd waarin miljoenen vogels die noordelijker broeden - tot ver in Siberië aan toe - op weg gaan naar hun overwinteringsgebieden, veelal in Afrika. Niet omdat ze niet tegen kou kunnen, maar omdat ze insecten en ander voedsel nodig hebben. Het oostelijk deel van natuurpark Ria Formosa blijkt een ideale plek voor het vo- gelontbijt. Fijn, zo kunnen wij ze rustig be studeren. Steeds arriveren er groepjes, ze kantelen acrobatisch door de lucht. Als ze draaien lijken ze te verkleuren van zwart naar wit en omgekeerd, Niemand uit de groep is nog bezig met welke soorten we zien; dit schouwspel is meer dan genoeg. Als de trekvogels landen, brengen we de kijkers en telescopen in stelling. Opnieuw noteer ik twee soorten op mijn lijstje. De krooneend, met zijn mooie oranjebruine kop en zwarte borst, en de visarend: een roofvogel die - heel verrassend - vis eet. De flinke vogel, met een spanwijdte van 160 centimeter volgens Laurens, vliegt laag boven het water op zoek naar vis. De gids wordt vast gek van ons, denk ik, na de zoveelste vraag 'en hoe heet deze ook alweer?' Zelfbehoort hij tot de experts, hij is een vat vol vogelkennis. Geduldig herhaalt hij keer op keer de namen van de vogels, en vertelt hij wetenswaardigheden over het gedrag waardoor we ze makkelijker onthouden, en de vogels nog leuker gaan vinden. Plots roept een reisgenoot: ,,Ik zie een baardgrasmus.'' Ik heb er nooit van gehoord, maar ik kan hem niet missen als ik door mijn verrekijker de juiste kant op tuur. Daar, in de boom zie ik 'm zitten, een klein vogeltje met een lichte baardstreep. Laurens ziet 'm ook. ,,Dat is een mooie treffer, want zo vaak zie je die niet.'' 's Avonds bij het hotel hupt een blauwe ekster over het terras, die herken ik dan weer wel gelijk. Normaal schenk ik er wei nig aandacht aan, nu pas zie ik hoe mooi dat beestje eigenlijk is, met z'n blauwe veren en donkere kop. LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AAN HUIS uitgekookt.nl 085-019 2230 SHeb je soms geen tijd of zin om te koken? En wil je wel I gezond en verantwoord eten? Dan koken wij met liefde voor jou. Vers, zonder onnodige toevoegingen en gekoeld thuisbezorgd. Reizen ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120