Vogelgriep treft vooral brandganzen 'Vader en zoons schuldig aan vier moorden' EUWS 11 Natuurfilmer Ruurd Jelle van der Leij liep gis teren een kilometer of vijf, zes door de Friese kwelders bij het dorpje Ferwert. Op zijn tocht trof hij meer dan 250 dode vogels aan. ,,Op een gegeven moment tel je zoveel dode dieren dat je er geen gevoel meer bij hebt. En dan heb je ook nog alle vogels die nog leven. Die liggen te trillen met hun kop ondersteboven op hun lijf." Twee weken geleden trof Van der Leij al een le vende gans met het griepvirus aan toen hij op Ameland was. ,,Het zijn vooral brandganzen die het krijgen, maar we hebben hier ook al drie dode slechtvalken geteld." Deze week werd vanuit verschillende plek ken in Friesland melding gedaan van dode wilde vogels bij de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Onderzoek heeft inmiddels aangetoond dat het bij zeven mel dingen inderdaad om vogelgriep gaat. Ook in Groningen, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant is vogelgriep geconstateerd bij wilde vogels. Nederland langzaam op. Er komt een mondkapjesverplichting in pu blieke binnenruimtes, en op de RIVM-site is advies over ventilatie te vinden. Toch blijft het een schoorvoetend advies. Zowel mondkapjes als ventilatie staan niet genoemd bij de vijf belangrijkste maatregelen. Daarmee wijkt het pakket basis regels af van het advies van wereld gezondheidsorganisatie WHO. 'Mondkapjes moeten onderdeel zijn van een uitgebreide 'Do it all!'-bena- dering', schrijft de WHO. „Daarbij horen ook afstand houden, het ver mijden van drukke, gesloten plek ken waar afstand houden moeilijk is, ventilatie verbeteren, handen wassen en in de elleboog niezen.'' Het RIVM bestrijdt niet dat situa ties denkbaar zijn waarin virusover dracht via aerosolen plaatsvindt. Maar het kan nooit de hoofdroute zijn, legde Jaap van Dissel vorige week in de Tweede Kamer uit. In dat geval had het virus zich dit voorjaar heel anders (lees: sneller) verspreid, stelt hij. Overdracht via direct con tact en grote druppels is de hoofd moot. Afstand houden blijft daarom de hoeksteen van het beleid. Ondertussen woedt het debat voort, op Twitter worden er com plete digitale veldslagen om uitge vochten. Vanuit Duitsland ziet Le lieveld het met gefronste wenkbrau wen aan. Voorlopig hebben hij en de Duitsers de cijfers aan hun zijde. Hoewel het aantal besmettingen ook daar inmiddels stevig oploopt, Er zijn maar een paar dingen die helpen om verspreiding van het virus te beperken hebben we er in Nederland op tweewekelijkse basis nog altijd drie keer zoveel. ,,Als je dat zegt, heb je het echt niet begrepen. Het is haast niet mogelijk om een klinisch onderzoek op te zetten waarbij je dat aantoont. Dan zou je mensen moeten blootstellen, en dat is niet ethisch. Dat geldt ook voor onderzoeken naar roken of luchtvervuiling: dus moet je het op een andere manier aanpakken. Er is overweldigend statistisch be wijs dat besmettingen in binnen ruimtes veel vaker voorkomen. Daar moet je iets mee doen.'' „Percentages heeft helaas niemand, maar ik zou zeggen: neem het ze kere voor het onzekere. Kijk, mis schien heeft het RIVM gelijk, en vindt de meeste verspreiding plaats via grote druppels en contact. Maar het zou goed zijn zulke uitspraken met wetenschappelijke publicaties te verbinden, zodat er discussie over plaats kan vinden. In de litera tuur is de discussie over aerosolen in elk geval open, met voors en te- gens.'' Pim Lindeman Almelo In november 2018 werden Tuan Nguyen (43) uit Enschede, Artur Sargsyan (34) en Maijkel Akfidan (27) uit Hengelo en Max Klaassen (62) uit Arnhem op klaarlichte dag van dichtbij door het hoofd ge schoten in een growshop. Door vader en zoons A., zo is volgens de rechters zonneklaar, en met voor bedachten rade. „Er is heel doelge richt geschoten, negen van de tien geloste schoten waren dodelijk. De verdachten hadden genoeg tijd om na te denken over hun daden.'' Uit het dossier bleek volgens de officier van justitie al overduide lijk dat het trio de moorden pleegde. „Afgemaakt als beesten'', noemde hij het. Volgens justitie was er meer dan genoeg bewijs: onder meer bloed van een slachtNguyen in de auto van het trio, dna-sporen op de plek van de moorden, en een reeks aan came rabeelden waaruit zou blijken dat het trio op het moment van de moorden in de growshop was. De advocaten van het trio oordeel den juist dat er onvoldoende be wijs was om hun cliënten te ver oordelen. Zij vroegen de recht bank dan ook om hen vrij te spre ken. Er zaten volgens de advocaten grote gaten in het gevonden be wijs. Er werden geen moordwa pens, geen camerabeelden van de moorden en geen ooggetuigen ge vonden. Met het vonnis kiest de recht bank overduidelijk de kant van het Openbaar Ministerie. Volgens Er zaten volgens de advocaten grote gaten in het gevonden bewijs de rechters is duidelijk dat het trio de hele tijd samen is geweest, en er koelbloedig en doelgericht is geschoten. Er zou sprake zijn van een bewuste en nauwe samen werking, en het maakt dus niet uit dat onduidelijk is wie precies de schoten hebben gelost. Dat ze al tijd hebben gezwegen, maakt alles volgens de rechters nog erger. De verdachten moeten ook vele tonnen aan schadevergoeding be talen aan de nabestaanden. De kans lijkt groot dat Camil, Dejan en Denis in hoger beroep gaan tegen het vonnis. Daarvoor hebben ze veertien dagen de tijd. zaterdag 7 november 2020 FERWERT Vogels langs de noordelijke kus ten van Friesland leggen de laatste week massaal het loodje, vermoedelijk als gevolg van de vogelgriep. Vooral brandganzen zijn het slachtoffer. FOTO'S MARCEL VAN KAMMEN/DVHN, RUURD JELLE VAN DER LEIJ veel serieuzer' Belangrijke wetenschappers hier zeggen dat nooit aangetoond is hoe aerosolen het virus overdra gen, en dat je er daarom je beleid niet op af kunt stemmen. Dat eer ste klopt toch? Denkt u dat aerosolen de belang rijkste verspreidingsroute zijn? Durft u daar een percentage op te plakken? Camil A. (59) en zijn zoons Dejan (33) en Denis (32) pleeg den een viervoudige moord in Enschede en mogen daarom nooit meer op vrije voeten komen. Dat is het oordeel van de rechtbank in Almelo, die het trio gisteren tot levenslange celstraffen veroordeelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11