Vooral steun van jonge Mexicanen voor Biden 8 NIEUWS VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN SONY Onzekerheid over de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen en verdachtmakingen van de president zorgen voor onrust en protesten. Intimiderende groepen aanhangers van Trump verzamelden zich rond kieskantoren. Voor het eerst vormden Amerika nen met een Latijns-Amerikaanse achtergrond de grootste minder heidsgroep in de verkiezingen, gro ter dan de zwarte gemeenschap. Ze drukten hun stempel op de uitslag. De groep latino's is gegroeid tot zo'n 13 procent van de kiesgerech tigden, nu veel immigrantenkinde ren met Amerikaanse paspoorten 18 zijn geworden. De groei is te dan ken aan de anti-Mexicaanse uit spraken van Donald Trump. Meer dan ooit vinden Amerikanen met Mexicaanse wortels het nodig om hun stem te laten horen. Dat hielp in Arizona vooral Biden. Kristin Urquiza voerde daar cam pagne nadat haar 65-jarige vader was overleden aan het coronavirus, iets wat zij Donald Trump verwijt. Dat schreef ze in niet mis te ver stande bewoordingen op in een rouwadvertentie in een lokale krant in Arizona. 'Zijn enige onder- liggende kwaal was vertrouwen in Trump', zei ze later in een campag nespotje voor Joe Biden. Maar de presidentsverkiezingen van 2020 maakten Amerika ook duidelijk dat Spaanstalige landge noten meer in Donald Trump gelo ven dan vaak wordt gedacht. Als de dood In Florida heeft het verwijt dat Bi den een 'socialist' zou zijn goed ge werkt. Er wonen veel mensen met wortels in Cuba en Venezuela, die als de dood zijn voor de vorm van socialisme die hun landen richting afgrond hielp. Sommige latino's zijn diep religieus en conservatief- bij hen valt de Republikeinse anti- abortuskoers in de smaak. Macho man Trump spreekt vooral manne lijke latino's aan met zijn onbe schaamde zelfvertrouwen en poli tiek incorrecte uitspraken. De Democraten hebben stem men laten liggen in de latinoge meenschap, denkt politiek adviseur Chuck Rocha. ,,Het is niet genoeg om spotjes te maken van Trump die nare dingen zegt over Mexicanen, je moet laten zien wat je plan is voor ónze gemeenschap. Biden kwam niet op de Spaanstalige radio of tv, wij hebben uitgelegd wie hij is.'' Sony FDR-AX43 4K videocamera Sony A7 mark III body Het zouden on Amerikaanse taferelen moe ten zijn: agen ten in gevechts uitrusting die de ingang van een kieskantoor in Phoenix blok keren om te voorkomen dat aan hangers van de zittende president binnendringen. Sommige stem- mentellers werden door de politie naar hun auto begeleid om veilig thuis te komen. Ook in Detroit hield een rij agenten boze aan hangers van de president uit de ruimte waar stemmen geteld worden. In de nacht daarvoor was de president om 2.00 uur op tv ver schenen om de overwinning te claimen, terwijl er nog volop ge teld werd. Sindsdien herhaalt hij dat het team van zijn opponent de verkiezingen steelt, zonder enig bewijs. 'Stop het tellen!' schreef Trump in hoofdletters op Twitter. Hem ontging kennelijk dat oppo nent Biden op dat moment op winst stond. Doorslaggevend In Arizona, waar hij op achter stand stond, vroegen zijn aanhan gers juist om door te gaan met tel len. Meer dan 150 supporters van Trump, onder wie leden van een lokale rechts-extremistische groep, verzamelden zich voor het kantoor in Phoenix waar de laat- Dit is een bewijs van democratie, niet van fraude. Nauwkeurige telling kost tijd ste doorslaggevende stemmen in Arizona werden geteld. Sommigen waren gewapend - dat mag, in Arizona - en probeerden even om het gebouw in te komen. Een lokale Republikein, Paul Gosar, sloot zich bij hen aan. ,,We laten deze verkiezingen niet ste len, punt.'' ,,Stop de diefstal'', rie pen aanwezigen met Trump-pet- jes. ,,Laat ons erin!'' Ze scandeer den ook 'weg met Fox', de tv-zen- der die al vroeg berekende dat Bi- den de meeste stemmen zal krij gen. De situatie in Arizona bleef lang onduidelijk, omdat ook persbu reau AP op basis van zijn gere nommeerde rekenmodellen al vroeg winst voor Biden uitriep, maar andere media dat nog niet aandurfden. De demonstranten waren onder meer kwaad over het (niet klop pende) gerucht dat stembiljetten niet werden geteld, omdat ze in Een nieuwe groep kiezers drukt zijn stempel op de presidents verkiezingen: de keuzes van Amerikanen met wortels in La- tijns-Amerika blijken beslissend. Karlijn van Houwelingen New York vrijdag 6 november 2020 •Prijs na €100 cashback Art.nr: 12338680 SCAN DE CODE om alle actie producten te bekijken •Prijs na €200 cashback Art.nr: 12249714 Y VOTE VOICE too aoo- Protesten rond Karlijn van Houwelingen - Lokale bestuurders Arizona

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8