Boek wijnhandelaar Paul vol met sappige verhalen over wijnboeren I Directeur neemt afscheid van Reynaertcollege Hulst 7 OPKNAPBEURT SWIEBERTJE VAN CLINGE Het beeld van Sloeber in Clinge is gered. Het houten kunstwerk van Omer Gielliet stond letterlijk weg te rotten en is grondig opgeknapt door twee Clingenaren. Sloeber en Clinge horen bij elkaar. Priester en kunste naar Omer Gielliet maakte het beeld in 1984 als cadeau aan de Clingse bevolking, ter ere van het tienjarig bestaan van Tragel (toen nog De Sterre). Het beeld van de landloper was een symbool voor de gemoedelijkheid en gastvrij heid van de Clingenaren en kreeg een plek in de voortuin van de Sint Bernardusschool. Later verhuisde Sloeber naar het plein voor de Henricuskerk. Daar staat hij weer als nieuw te blinken. Dat was no dig, want Clinge dreigde zijn ge liefde zwerver van hout te verlie zen. Jenny de Bel van de dorpsraad signaleerde dat het poreuze hout er heel slecht aan toe was en bena derde twee handige Clingenaren, Walther Ivens en Piet van Damme. Zij schoten te hulp en constateerden dat het inderdaad slecht gesteld was met Sloeber. ,,Als 's avonds het licht erop viel, leek Sloeber net een schim", zegt Walther. Originele staat Sloeber is in twee maanden tijd zoveel mogelijk terug in de origi nele staat hersteld. Jaren geleden kreeg hij ook een opknapbeurt en werden de gaten en kieren dicht gemaakt met kit. Dat haalde Piet er allemaal uit, hij schuurde het beeld en Walther zette het vervol gens in de beits. Je ziet nu bewust alle kieren weer. Piet: ,,Het beeld is 2 uit één boom gemaakt en dat zie je. Je staat ervan versteld hoe zwaar het is." Sloeber is door het beitsen wat donkerder geworden, maar trekt door de zon uiteinde lijk weer lichter op. Ook zijn sok kel is schoongemaakt en het bord met de tekst 'Ja, een zwerver dat ben ik, en dat ben jij' is weer lees baar. Sloeber voortaan binnen zetten, om hem te beschermen tegen weer en wind, is geen optie. Piet: ,,Sloeber is een landloper, hij hóórt buiten." Voor Walther was het Sloeber is een landloper, hij hóórt buiten werk aan Sloeber extra bijzonder. Zijn vader Willy onderhield het beeld vroeger. ,,Ik ben ook een ras echte Clingenaar en wil iets bete kenen voor het dorp. Ik wil deze traditie in ere houden. Sloeber is de Swiebertje van Clinge." Omer Gielliet hakte niet zomaar een landloper uit als symbool voor de gastvrijheid van de Clingena- ren. Sloeber bestond écht. Hij heette eigenlijk Isaak Abraham Fe- nijn en werd in 1889 geboren in Breskens, waar hij als Sakke Fenien bekend stond. Tussen 1935 en 1943 zwierf hij rond in de omgeving van Clinge en bedelde om eten, geld of een slaapplaats. Het leverde hem de bijnaam Sloeber op. De Clinge- naren waren met hem begaan en Sloeber stond bekend als een brave man die niemand kwaad deed. Sloeber had zijn vaste adresjes in het dorp, zo mocht hij wel eens aanschuiven bij veldwachter Van der Zande. Toen Sloeber uit Clinge vertrok, hebben de inwoners hem nooit meer gezien. Uiteindelijk stierf Isaak Fenijn op 61-jarige leef tijd in het ziekenhuis van Bergen op Zoom. Hij liet een onuitwisbare indruk achter, zo houdt tennisver eniging Game 78 jaarlijks een Sloe- bertoernooi met Sloeberbeeldjes als prijzen. wijnen zelf en komt daarom bij boeren over heel de wereld. Van Zuid-Afrika tot Frankrijk, Spanje en Portugal. ,,Dan leer j e de mensen achter de wijnboeren kennen. Ze zitten vaak vol verhalen. Die heb ik nu gebundeld in een boek." fMO Wallaert komt uit Sint- Laureins, maar komt ook vaak over de grens in Zeeuws- Vlaanderen. Voor zijn bedrijf De Wijnzolder bezorgt hij flessen van Eede tot Terneuzen, op een elektri sche fiets. Wallaert importeert zijn Een verhaal dat Wallaert al tijd bijblijft - en dat hij in Wijnzot heeft opgetekend - is dat van Charles Back uit Zuid-Afrika. Hij is naast wijnboer idolaat van gei ten. „Op zijn domein staat een toren waar geiten in kun nen verblijven. Hij maakt ook gei tenkaas." Bij het bedenken van een nieuwe naam voor zijn wijn, zit zijn favoriete Cótes du Rhone in het achterhoofd. Hij noemt de wijn Goats do Roam (geiten slenteren rond). Het is een groot succes, maar de Franse ambassade is niet blij omdat zogenaamd de naam van een Franse wijnstreek wordt gebruikt. Frankrijk maant hem te stoppen, maar daarop gaat hij betogen bij de ambassade in Kaapstad. Hij krijgt wereldwijd zo veel aandacht dat de Franse overheid zijn verzet maar staakt." In het boek van oud-journalist Wallaert staan meer van dat soort verhalen. ,,Het is voor iedereen die graag leest, vergelijk het met de sfeer in de boeken van Ilja Gort." Wijnzot is te koop via de website wijnzolder.be. HULST Eddy van Driessche, directeur van het Reynaertcol- lege in Hulst, zwaait af per 1 ja nuari. Van Driessche (63) heeft er dan een onderwijscarrière van 42 jaar opzitten. Vanaf 2003 was Van Driessche achtereenvolgens afdelingsdi recteur, sectordirecteur en uit eindelijk algemeen directeur. Daarvoor was hij docent met coördinerende functies en ver zorgde hij het decanaat. Hij zat in totaal 42 jaar in het onderwijs. Van Driessche wordt tijdelijk opgevolgd door Lies Deburchgraeve. Zij is teamleider vmbo-bovenbouw en neemt de directeursfunctie al deels waar. Rector Peter Winters: ,,In het voorjaar start de procedure voor de werving en selectie voor een nieuwe directeur per het komende schooljaar. Zo is er voldoende rust en tijd om een passend profiel op te stel len. We vinden het wenselijk om tijdens het schooljaar niet te veel wijzigingen in de schoolleiding te hebben." Winters: ,,Wij zijn Eddy dank baar voor zijn grote betrok kenheid en inzet voor het Rey- naertcollege en zullen hem missen." vrijdag 6 november 2020 VL Beeld van Sloeber in ere hersteld Sophie Stockman Clinge Sloeber is opgeknapt door Walther Ivens (midden) en Piet van Damme (rechts). Jenny de Bel (links) van de dorpsraad van Clinge bena derde de twee handige mannen. foto camile schelstraete -Piet van Damme Bij een mooi glas wijn, komen de goede verhalen vanzelf. Wijn handelaar Paul Wallaert heeft na meer dan tien jaar genoeg ver zameld voor zijn boek Wijnzot. ,,Je hoeft geen wijnfreak te zijn om het te lezen, het is voor ie- dereen." Bob Maes Sint Laureins

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54