Leerlingen vinden voedelbosje op schoolplein superleuk II 7 MAXIMAAL TWEE ZEEUWSE SCHOLEN Colonnes scholieren op weg naar school of huis. In Zeeland is het een vertrouwd beeld. Maar mag het nog wel, nu de maximale groepsgrootte is teruggebracht tot twee? Goes eeuwse middelbare scholen zijn terughou dend met het geven van adviezen. Net als de veiligheidsregio wij zen ze vooral op de eigen verant woordelijkheid. Mogen leerlingen nog in groepen naar school fietsen? De leerlingen zelf lijken hun fietsgedrag vooralsnog niet te heb ben aangepast. Donderdag halver wege de middag zijn op de wegen in en om Goes overal groepjes fiet sers te zien. Kevin Wang (15) uit 's- Gravenpolder staat op het punt om te vertrekken bij het Goese Ly ceum. Hij rijdt meestal in een vast groepje van drie, maar is wel voor zichtiger geworden. ,,Gisteren stond de politie te controleren bij het tankstation. Ik weet niet waar op, maar we gingen voor de zeker heid maar verder uit elkaar fietsen." Ook Jens van 't Westeinde (14) uit Heinkenszand heeft het idee dat de handhavers hem en andere jon geren scherper in de gaten houden. Vandaag is hij met de bus. ,,Maar als ik fiets, is het meestal in een groep van zestien man. Je komt elkaar te gen en sluit bij een ander groepje aan." Iris Goedegebure (15) uit Ou- delande fietst ondanks de corona maatregelen het liefst met anderen. ,,Het stuk tussen 's-Gravenpolder en thuis fiets ik alleen, want verder woont er niemand in Oudelande." Verkeersveiligheid Rector Eric Boekhout van het Ostrea Lyceum heeft nog geen vra gen gehad over de gevolgen voor het fietsen van en naar zijn school in Goes. ,,Ook vanuit verkeersvei ligheid adviseren we om met niet meer dan twee personen naast el kaar te fietsen en daarachter twee meter afstand te houden. Een beetje extra aandacht daarvoor zou nu misschien geen kwaad kun nen." ,,Hoe de leerlingen buiten het ge bouw en schoolplein met de regels omgaan, daar gaan wij niet over. Dat is het privédomein", zegt Peter van der Gaag, rector van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Hij gaat er van uit dat ouders hun kinderen wijzen op de aange scherpte regelgeving maar ziet in dat het erg lastig valt uit te leggen. ,,Ze mogen namelijk wel met z'n dertigen in een klaslokaal zitten." Zowel bij Nehalennia in Middel burg als Scheldemond hebben ze nog niemand gehoord over het sa men fietsen. ,,Ik kan me voorstellen dat ze er in de dorpen mee te ma ken hebben, maar onze school heeft met name een stadsfunctie. Kinderen komen hier individueel of slechts in kleine groepjes naar toe", zegt Eugène Fagg. De drie Zeeuws-Vlaamse mid- Ze mogen namelijk wel met z'n dertigen in een klaslokaal zitten delbare scholen beraden zich nog op het al dan niet benaderen van de leerlingen om met maximaal twee leerlingen te reizen. ,,In het alge meen worden de corona-adviezen van de VO Raad opgevolgd. Die heeft daar (tot nu) geen uitspraak over gedaan", zegt woordvoerster Ellen de Winde van VO Zeeuws- Vlaanderen. ,,We hebben hier nog geen vra gen over gehad", zegt Johanna Ma rijs van het Calvijn College met vestigingen in Krabbendijke, Goes, Middelburg en Tholen. „Daarnaast speelt dat we hier als school niet verantwoordelijk voor zijn." Ook de Veiligheidsregio Zeeland legt de verantwoording bij de kin deren en hun ouders. ,,Houd vol doende afstand. Neem de fiets in plaats van openbaar vervoer als dit kan", luidt het advies van woord voerder Mirjam Jongejan. Boetes worden pas uitgedeeld als het het noodzakelijk is. Esme Soesman Goes Die wormen geven haar de rillin gen, maar het voedselbosje vindt Shalisa uit groep zes fantastisch. ,,Ik vind het vooral bij zonder omdat we dit allemaal zelf mogen doen." Pre cies dat is één van de kenmerken van de Zeeuwse voedselbosjes, die dit najaar op acht scholen worden aangeplant. Met onder meer bra- menstruiken, rabarber, een appel boom en colakruid. Allemaal plan ten waar volgend jaar echt van ge geten kan worden. En die door leer lingen zelf worden aangeplant en verzorgd. De bedoeling is elk jaar een oogstfeest tehouden Dat eten gaat in Goes zeker ge beuren, kijkt schooldirecteur Sa- briene Hendrikse vooruit. ,,De be doeling is elk jaar een oogstfeest te houden." Het voedselbos sluit naadloos aan bij de insteek van het Montessori-onderwijs, waar kinde ren leren zorg te dragen voor hun omgeving. Er werd al langer, dank zij natuurouders, ingezet op ver groening van het schoolplein. Door 'struik te roven', ofwel planten weg te halen op plekken waar ze bij voorbeeld voor woningbouw moe ten wijken, is het plein al aardig op geknapt. Het voedselbosje is nog eens een flinke stap vooruit. En niet alleen voor het zicht. De 30 vierkante meter 'eetbaar groen' is bruikbaar in allerlei lessen, legt Esmeralda Eggen van IVN Natuur- educatie uit. ,,Dat is het mooie hier aan. Je kunt het hele verhaal over de natuur aan het voedselbosj e ophan gen: van bodemkwaliteit tot plan tenkennis. Dit is écht een leuk pro ject." vrijdag 6 november 2020 BE Mogen scholieren in groep fietsen? Joeri Wisse - Peter van der Gaag, rector Als Shalisa Moes (9) nou iets leuk vindt aan het donderdag aangeplante voedselbosje op het plein van Montessorischool De Basis in Goes dan is het wel dat ze zelf de handen uit de mouwen mag steken. Ook al krijgt ze daar een praktijkles over wormen bij. - Sabriene Hendrikse, directeur Montessorischool De Basis Brian en Flip (links) planten een honingbes in het voedselbosje op De Basis in Goes. Rechts Jan Berman van Dolmans Landscaping Goes, die de kinderen helpt te planten. foto boaz timmermans Jens van 't Westeinde, Iris Goedegebuure, Kevin Wang en Michon van der Bijl fietsen nog gewoon in groepjes naar school, maar zijn wel wat voorzichtiger geworden. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52