II 4 Grootste regeringspartij VVD pleit in haar nieuwe verkiezingsprogramma voor een hoger minimumloon, een sterkere publieke sector en minder doorgeschoten marktwerking' in de zorg. De staatsschuld op laten lopen tot boven de 60 procent is de verkeerde weg Niet iedereen heeft geprofiteerd van de vrijhandel. Daar moeten we eerlijk over zijn klassieke VVD-thema's, zoals stren gere eisen aan migranten en hogere straffen voor misdrijven. Enkele op vallende punten zijn: een verbod om meermaals een huwelijkspartner naar Nederland te halen, verplichte taalles voor gevangenen die geen Ne derlands spreken en het stateloos ma ken van jihadgangers met alleen de Nederlandse nationaliteit. Gemeen ten moeten versterkte oproepen van minaretten kunnen verbieden. Maar op andere terreinen slaat de partij een radicaal andere toon aan. Zo schrijft de partij in het programma: 'De macht van sommige private par tijen is soms doorgeschoten'. En 'er zijn bedrijven ontstaan die miljarden aan omzet kunnen behalen zonder voldoende bij te dragen aan de sa menleving.' Aan die 'uitwassen' moet paal en perk worden gesteld. Zo moe ten bedrijven die weinig personeel hebben maar wel veel winst maken, meer belasting gaan betalen. „Uitein delijk is dat voor alle bedrijven beter.'' Realistisch De VVD doet zo een stap naar links. Al vindt Dijkhoff dat vooral een 'j our- nalistendingetje'. ,,De samenleving staat ietsje rechts van het politieke midden. Wij waren dat al op de meeste terreinen, maar op econo misch terrein waren we nog rechtser dan dat. Nu doen we op economie een stapje naar het midden. We waren in het verleden vooral optimistisch over de markt: dan zou alles wel goed ko men. Nu zijn we optimistisch, maar ook realistisch. Niet iedereen heeft geprofiteerd van de vrijhandel. Daar moeten we gewoon eerlijk over zijn en daar dan ook iets aan doen.'' Om het tekort aan sociale huurwo ningen op te lossen, pleit de VVD er onder andere voor om huurders elke drie jaar te controleren. Wie te veel verdient, moet binnen twee jaar plek maken. In de zorg wil de partij het ei gen risico op 385 euro houden, maar in de toekomst wil ze naar een ander systeem, waarbij je per behandeling een kleinere eigen bijdrage betaalt, zodat je niet na één dure operatie ineens al je eigen risico moet ophoes ten. Ook wil de VVD meer investeren in publieke voorzieningen, een leer plicht voor 4-jarigen en moet er meer 'reservecapaciteit komen' in de zorg. De coronacrisis toonde aan dat de zorg nu erg krap bemeten is. Opval lend afwezig is het woord 'hypo theekrenteaftrek'. ,,Maar daar willen we gewoon niks aan veranderen'', al dus Dijkhoff. ,,Al gaan huizenbezit ters er de komende jaren wel op ach teruit door de afbouw die al is afge sproken.'' Alle investeringen moeten in elk ge val niet betaald worden door de schulden op te laten lopen, zegt Dijk- hoff. ,,In de EU en in sommige par- tijen in Nederland willen ze de nor men versoepelen voor hoeveel schuld een land mag hebben. Dat is de ver keerde weg. Het moet 60 procent blij ven. We hebben nu een buffer omdat we in het verleden zuinig waren. Je moet alleen geld lenen als je daarmee investeert in iets wat ook geld ople vert. Anders hebben de volgende ge neraties niet meer de ruimte om een klap zoals deze op te vangen.'' Verder pleit de partij ervoor om ar tikel 23 van de Grondwet, die de vrij heid van godsdienst garandeert, aan te passen. Dijkhoff: ,,Een school moet onderwijzen dat homoseksualiteit geaccepteerd is. Nu gebeurt het nog dat een school zegt: formeel mag het volgens de wet, maar je zult wel bran den in de hel. Bijvoorbeeld salafisti- sche scholen lopen soms precies bin nen de lijntjes. Dat aanpakken is nu lastig omdat de vrijheid van onder wijs dat in de weg staat.'' Dijkhoff zelf vertrekt na de verkie zingen. De afgelopen jaren werkte hij in de partij aan de nieuwe koers. Al is dit programma niet alleen zijn erfe nis, vertelt hij. ,,Dit heb ik opgehaald bij de leden. Ik weet nog welk lid in welk zaaltje riep: gaan we nou net zo lang door met bezuinigen totdat we een keer weggestemd worden en linkse partijen het weer uit mogen gaan geven? Of gaan we nou eindelijk eens bewij zen dat we niet alleen kun nen puinruimen maar ook iets op bouwen? Daar moest ik even over na denken. Maar hij had wel gelijk.'' Met haar nieuwe programma verlegt de WD haar koers na tien jaar regeringsverant woordelijkheid verder naar het politieke midden. In het programma staat dat er 'nieuwe keuzes' moeten wor den gemaakt en dat 'de ra felranden van het kapita lisme moeten worden bij geschaafd'. Mensen met een modaal inkomen kunnen amper een huis huren, flex- werkers hebben te weinig bescherming en werkne mers zijn er de laatste jaren te weinig op vooruitgegaan ten op zichte van de top van bedrijven. En daar moet verandering in ko men, staat er te lezen. Dit alles is gebeurd met de WD in het kabinet de afgelopen tien jaar, beaamt fractievoorzitter Klaas Dijk hoff. „We moeten erkennen dat het beleid niet altijd heeft geleid tot het juiste resultaat En het komt niet van zelf goed als we op dezelfde weg door blijven gaan." Centraal in het verkiezingspro gramma staat dat middeninkomens en kleine bedrijven minder belasting moeten gaan betalen. Zo zou er een 'middeninkomenskorting' moeten komen en moet het minimumloon omhoog, zodat werknemers meer geld overhouden elke maand. Ook moeten werknemers worden gehol pen met meer overheidssteun in de kinderopvang. Wel benadrukt Dijk hoff dat de WD geen harde beloftes doet. „Met dit programma zeggen we niet dat we na de verkiezingen van 17 maart dit allemaal gaan doen. Er komt pas lastenverlichting als het economisch weer kan. De komende jaren zitten we echt nog wel met de naweeën van de coronacrisis. Maar ergens de komende vier jaar zijn die voorbij. En dan moet het geld dat overblijft naar lastenverlichting voor middeninkomens en het MKB." In het programma staan nog veel vrijdag 6 november 2020 VVD wil niet langer bezuinigen en nog eens bezuinigen De VVD wil het eigen risico in de zorg op 385 euro houden, maar kiest voor de toekomst voor een ander systeem - Klaas Dijkhoff 1 Klaas Dijkhoff vertrekt zelf uit de politiek. ,,Dit programma heb ik opgehaald bij de leden.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE Jan Hoedeman Hans van Soest - Klaas Dijkhoff, fractievoorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4