Mogen leerlingen nog wel in groepen naar school fietsen? 6 Raad tegen Brouwerseiland Nieuwbouw op locatie oud schoolgebouw MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Het oorspronkelijke plan voor de bouw van meer dan driehonderd luxe vakantievilla's op dertien kunstmatige eilandjes in de Gre velingen, sneuvelde in april 2017 voor de Raad van State. Brouwers eiland voldeed op vijf cruciale punten niet aan de belangrijkste natuur- en ruimtelijke voorwaar den. Het fel bediscussieerde raadsbesluit (in 2015 stemde een meerderheid nog vóór) ging de prullenmand in. De projectontwikkelaar repa reerde de tekortkomingen en kwam afgelopen zomer met een aange paste versie. Op de val reep voegde hij een nieu- Er zijn valide argumenten die aan haalbaarheid doen twijfelen - Rutger Punt, CDA wigheidje toe. Binnen Brouwers eiland zou alleen vervoer met elektrische auto's en bootjes wor den toegestaan. Zo zou de aanvan kelijk geweigerde natuurvergun ning alsnog kunnen worden ver leend, was het idee. De provincie heeft dat besluit doorgeschoven naar later dit jaar. Brouwerseiland BV heeft het zichzelf op deze manier onmoge lijk gemaakt, klonk het gisteren zowel uit de hoek van de coalitie als oppositie. ,,Het plan is eigenlijk niet rijp voor besluitvorming", al dus coalitieleider Robbert Lie- vense (LSD). De projectontwikke laar heeft er op aangedrongen dat de gemeenteraad voor 7 novem ber de knoop doorhakt. Na die da tum verloopt namelijk de termijn waarbinnen het plan als zogehe ten pijplijnproject wordt gezien. Dat label hangt aan initiatieven die voor ondertekening van de Zeeuwse Kustvisie in oktober 2017 al op de rails stonden. De te genstemmers lieten zich niet beïnvloeden door de dreigende miljoenenclaim van Brouwersei land BV. Bij de planontwikkelaar gaat het er niet in dat de raad in 2015 nog vóór het de bouw van het vakantiepark heeft gestemd. Twee jaar later (na de verkiezingen in een coalitie zonder de sterk ge slonken VVD) werd de politieke koers verlegd en afgesproken dat Schouwen genoeg grootschalige recreatieparken heeft. Dikke vraagtekens ,,Voor projecten als het voorlig gende plan is op ons eiland geen plaats meer", benadrukte Lie- vense nog maar eens. De raad zet op basis van een tegenonderzoek ook dikke vraagtekens bij de haal baarheid van het beoogde elektri sche vervoer. In dat geval zou het verkeer van en naar Brouwersei land een ontoelaatbare stijging van stikstofuitstoot meebrengen. Dat perspectief was in augustus voor de provincie reden om de na tuurvergunning te weigeren. De VVD vindt dat de gemeente gewoon de afspraken uit het ver leden moet nakomen, wil ze niet als 'onbetrouwbaar' worden weg gezet, aldus raadslid Bruno van der Hoek. De raad vergooit zo vol gens hem een 'boost' van nieuwe werkgelegenheid en wordt er nu puur gezocht naar argumenten om het plan af te wijzen. Ook bij het CDA zit daar de twijfel. Twee van de vier raadsle den van die coalitiepartij stemden vóór het plan, omdat dit Schou- wen-Duiveland naar hun idee groot economisch voordeel kan opleveren. ,,Tegelijkertijd zijn er serieuze en va lide argu menten aange dragen die aan haalbaar- Voor projecten als het voorliggende plan is op ons eiland geen plaats meer heid van dit plan doen twijfelen", verwoordde Rutger Punt de standpunten uit beide CDA-kam- pen. Met LSD, GroenLinks, SGP, CDA (2) én de oppositiepartijen SP, PvdA, D66 en Hart voor Schouwen-Duiveland keerde zich een ruime meerderheid (19 tegen en 4 voor) tegen Brouwerseiland. De verwachting is dat de project ontwikkelaar zich daar niet bij neerlegt en het besluit aanvecht. r Joeri Wisse Goes De leerlingen zelf lijken hun fiets- gedrag vooralsnog niet te hebben aangepast. Donderdag halverwege de middag zijn op de wegen in en om Goes overal groepjes fietsers te zien. Kevin Wang (15) uit 's-Gra- venpolder staat op het punt om te vertrekken bij het Goese Lyceum. Hij rijdt meestal in een vast groepje van drie, maar is wel voorzichtiger geworden. ,,Gisteren stond de poli- tie te controleren bij het tanksta tion. Ik weet niet waar op, maar we gingen voor de zekerheid maar ver der uit elkaar fietsen." Ook Jens van 't Westeinde (14) uit Heinkenszand heeft het idee dat de handhavers hem en andere jon geren scherper in de gaten houden. Vandaag is hij met de bus. ,,Maar als ik fiets, is het meestal in een groep van 16 man. Je komt elkaar tegen en sluit bij een ander groepje aan." Iris Goedegebure (15) uit Oudelande fietst ondanks de coronamaatrege len het liefst met anderen. ,,Het stuk tussen 's-Gravenpolder en thuis fiets ik alleen, want verder woont er niemand in Oudelande." Rector Eric Boekhout van het Ostrea Lyceum heeft nog geen vra gen gehad over de gevolgen voor het fietsen van en naar zijn school in Goes. ,,Ook vanuit verkeersvei ligheid adviseren we om met niet meer dan twee personen naast el kaar te fietsen en daarachter twee meter afstand te houden. Een beetje extra aandacht daarvoor zou nu misschien geen kwaad kun nen." ,,Hoe de leerlingen buiten het gebouw en schoolplein met de re gels omgaan, daar gaan wij niet over. Dat is het privédomein", zegt Peter van der Gaag, rector van Pon- tes Pieter Zeemand in Zierikzee. Hij gaat er van uit dat ouders hun kinderen wijzen op de aange scherpte regelgeving maar ziet in dat het erg lastig valt uit te leggen. ,,Ze mogen namelijk wel met z'n dertigen in een klaslokaal zitten." Zowel bij Nehalennia in Middel burg als het Vlissingse Schelde- mond hebben ze nog niemand ge hoord over het samen fietsen. Verantwoordelijkheid Ook de Veiligheidsregio Zeeland legt de verantwoording bij de kin deren en hun ouders. ,,Houd vol doende afstand. Neem de fiets in plaats van openbaar vervoer als dit kan", luidt het advies van woord voerder Mirjam Jongejan. Boetes worden pas uitgedeeld als het noodzakelijk is. KLOETINGE Op de plek waar nu nog het oude gebouw van de Kloetingseschool staat, komen waarschijnlijk dertien apparte menten en één gewoon huis. Er is een schetsontwerp gemaakt. De gemeente benadrukt dat nog niet zeker is dat het gebouw er precies zo uit komt te zien. Omwonenden hebben deze week al op- of aanmerkingen kunnen geven op het plan, maar andere mensen kunnen dat ook nog. Maandag houdt projectlei der Erik Kotvis tussen 13.30 en 16.00 uur een telefonisch spreek uur. Hij is dan te bereiken via te lefoonnummer 0113-249686. De aanmerkingen kunnen nog aanleiding geven om het ontwerp aan te passen. AAGTEKERKE 't Kunstuus, 13.00 18.00 en 19.00-20.30 uur: Expositie 'Hröös op Borsele' in het kader van 50 jaar ge meente Borsele vrijdag 6 november 2020 SD Over en uit voor park Grevelingen Het is over en uit met Brou werseiland. Een ruime meer derheid van de Schouwse ge meenteraad heeft gisteren een dikke streep door het plan ge haald. Volgens de tegenstem mers - onder aanvoering van LSD - zitten er te veel onduide lijkheden en onzekerheden in het vernieuwde concept. Wat voor hen ook zwaar meeweegt, is dat de provincie nog altijd geen natuurvergunning heeft afgegeven. rui 1^»* j| ft* - Robbert Lievense, LSD Jens van 't Westeinde, Iris Goedegebuure, Kevin Wang en Michon van der Bijl fietsen nog gewoon in groepjes naar school, maar zijn wel wat voorzichtiger geworden. foto boaz timmermans Colonnes scholieren op weg naar school of huis. In Zeeland is het beeld even vertrouwd als de dijken en de polderwegen waar ze over fietsen. Maar mag het nog wel, nu de maximale groepsgrootte is teruggebracht tot twee? Zeeuwse middelbare scholen zijn terughoudend met het geven van adviezen. Net als de Veiligheidsregio wijzen ze vooral op de eigen verantwoor delijkheid. Galerie Bank, 13.00 17.00 uur: Expositie Zeeuwse kunste naars COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Ex posities Rein de Vries, Ludo van Well en nooit eerder ge publiceerde werken van Robbert Das DOMBURG Gemeentehuis, 09.00-12.00 uur: Ex positie bronzen beel den Ernest Joachim DREISCHOR Slingerbos, gehele dag, Route door het kabouterbos; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Boekhandel De Koperen Tuin, 09.00-17.30 uur: Week van het Zeeuwse boek; HEINKENSZAND MIDDELBURG Drukkery, 15.00 uur: Zoom-gesprek met Carolijn Visser NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-9.45 uur: Trombosedienst, RENESSE Landgoed Slot Moermond, gehele dag: Wandelroute Ka- bouterbos; VLISSINGEN Spuistraat, 08.30 16.00 uur: Week markt; ZONNEMAIRE Schapenweg 1, 19.30 - 22.00 uur: Drive bye bye bios, ieder kwartier een film; Check online of tele fonisch bij de organi satoren of de activi teit doorgaat en of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49