Roompot in race voor groene prijs Klooster van Rilland mag uitbreiden voor arbeidsmigranten Zeeuwse kunstuitleen heeft deze maand extraatje in petto Geld voor online info technische beroepen ZEELAND 13 Vakantiereus voorgedragen als 'duurzaamste bedrijf van Nederland' Roompot Vakanties dankt de no minatie voor deze klimaatprijs aan de groene pluim die ze van de ge meente Goes kreeg. Stichting De Groene Pluim bedacht dat schou derklopje voor bedrijven die duur zaam ondernemen. Dezelfde stich ting droeg Roompot voor bij de Stichting C02 Neutraal, die hon derden bedrijven begeleidt om hun C02-uitstoot sterk te verminderen. C02 is het broeikasgas dat voor een groot deel verantwoordelijk wordt gehouden voor de opwarming van de aarde. Roompot zette al een reeks stap pen om de planeet te ontzien. Zo is bijvoorbeeld plastic voor eenmalig gebruik verbannen. Het vorig jaar geopende hoofdkantoor in Goes is A++ gecertificeerd, maakt gebruik van groene energie en wint warmte terug om zo de CO2-uitstoot te mi nimaliseren. Lokaal ruw hout Ook de vakantiehuizen op de par ken van Roompot maken waar mo gelijk gebruik van groene energie. Vakantiewoningen worden steeds vaker met lokaal ruw hout ge- bouwd, omdat dit hout C02 uit de atmosfeer onttrekt. Roompot scha kelde dit jaar tevens over van fossiel naar biopropaangas. Door deze aan passing kan Roompot jaarlijks de CO2-uitstoot van alle jaarplaats- houders met bijna vier vijfde ver minderen. Elk gezin dat er vakantie viert, is zo goed voor een reductie van 400 kilo CO2 per jaar. Dit voorjaar ging Roompot ook de strijd aan tegen voedselverspil- ling en -overschotten, die nodeloos voor een berg CO2 zorgen. Het ging hiervoor samenwerken met de app Too Good To Go. De milieuwinst van die samenwerking bedraagt 40.000 kilo CO2 per jaar. Maar het bedrijf doet nog meer. Dankzij een recycling-pro- gramma met Wecycle laat Room- pot alle defecte elektrische appara ten en lampen recyclen. Daarmee vermeed Roompot in 2019 rond de 123.000 kilo CO2. Ook kreeg 93 pro cent van alle apparaten een tweede Met Water Village in Kamperland opende Roompot vorig jaar ook zijn eerste gasloze vakantiepark leven. Hergebruik leverde ook op andere vlakken resultaat op. Room pot liet ruim 2 miljoen kiloglas, 425.000 kilo papier en 34.000 kilo aan matrassen recyclen. Met Water Village in Kamper land opende Roompot vorig jaar ook zijn eerste gasloze vakantie park. Op nieuwe en gerenoveerde parken worden uitsluitend nog warmtepompen in woningen geïnstalleerd. Daarnaast zet Room pot zich in voor de omgeving rond zijn parken. Het bedrijf neemt bij voorbeeld elk jaar deel aan de World Cleanup Day en schoont zo het gebied rond de vakantieparken op. Publieksprijs De Stichting CO2 neutraal maakt 3 december bekend wie de groenste ondernemer van Nederland is. Er is ook een publieksprijs. Stemmen kan op duurzaamstebedrijfvanne- derland.nl. Echt moeten was het overigens niet, want de kunstuitleen staat niet als zodanig op de lijst van in stellingen die moeten sluiten, zoals bibliotheken en musea. ,,Maar je zou ons kunnen zien als een bibli otheek voor kunstwerken'', zegt Wieringa. ,,Het leek ons beter ook twee weken dicht te gaan.'' Vanaf 19 november zijn mensen weer welkom in cultuurhuis West- wal 45 in Goes. In een poging nieuwe leden te werven, heeft de kunstuitleen wat extraatjes in petto voor mensen die deze maand voet over de drempel zetten. Elk (nieuw) lid dat een kunstwerk leent of omruilt, maakt kans op een pakket met daarin onder meer een glazen oester van kunstenares Ans Bakker. Verder hoeven nieuwe le den in november geen inschrijfgeld te betalen en geldt een korting van 10 procent op de aankoop van kunstwerken. Want alles wat wordt uitgeleend, is ook te koop. ,,Dat is één van de mooie aspecten van de Door hier kunst te lenen, kun je eerst kijken of het past in je woning kunstuitleen", zegt bestuurslid Ad- die Sandee. ,,Stel dat je een kunst werk wil aanschaffen, dan kun je door hier iets te lenen eerst kijken of het past in je woning en na een tijdje nog steeds bevalt.'' Het coronavirus heeft de kunst- uitleen, die eerder ook al tijdelijk dicht was, volgens Wieringa niet alleen slechte dingen gebracht. Het gaf ook nieuwe inzichten. ,,Wij la ten hier kunstenaars exposeren'', vertelt hij. ,,Zo'n tentoonstelling kende altijd een officiële opening met gasten, maar dat kon de afgelo pen tijd niet. In plaats daarvan heb ben we een kunstenaar een aantal zaterdagen aanwezig laten zijn, om in gesprek te gaan met bezoekers. Dat bleek een heel leuk concept te zijn. Dat gaan we vaker zo doen.'' De kunstuitleen in Goes heeft zo'n honderd leden. Dat zouden er volgens het bestuur best wat meer mogen zijn. Maar ondanks dat er van alles aan wordt gedaan, door bijvoorbeeld exposities, lezingen en kinderactiviteiten te houden, blijkt het lastig de naamsbekendheid te vergroten. De kunstuitleen is in ge sprek met de HZ om te bezien of een student kan onderzoeken hoe de instelling zichzelf nóg beter kan presenteren aan de buitenwereld. De gemeente Reimerswaal maakte een bestemmingsplan om de huisvesting uit te breiden, om dat daar behoefte aan is. Twee be woners van de Oeverzwaluw in Rilland verzetten zich tegen het plan. Ze vinden dat het katholieke monument wordt misbruikt. Eind oktober stapten ze naar de Raad van State, waar ze vroegen om schorsing van het bestem mingsplan. De voorzieningenrechter heeft hun verzoek afgewezen. Ze wo- Zeeuwse bedrijven doen al jaren hun best om jongeren te interes seren voor technische beroepen. De coronacrisis maakt dat lastig, omdat voorlichtingsbijeenkom sten en bedrijfsbezoeken niet mo gelijk zijn. Provincie en bedrijfsle ven steken daarom extra geld in het Huis van de Techniek. Het tekort aan technisch perso neel is een van de knelpunten van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Er wordt daarom hard aan jongeren getrokken. Zo zijn in het verleden BTZ-dagen georganiseerd (Beroe- penoriëntatie Techniek Zeeland) nen op tweehonderd meter af stand en zien het kloostergebouw niet staan. Daardoor lopen ze kans in de bodemprocedure niet-ont- vankelijk te worden verklaard, al dus de rechter. De twee voerden aan dat er vanwege de stikstofcri sis geen bouwwerkzaamheden Twee inwoners van Rilland vroegen om schorsing van het bestemmingsplan mogen plaatsvinden. De voorzie- ningenrechter is daar niet op inge gaan, omdat niet-ontvankelijk- heid in de lucht hangt. De gemeente Reimerswaal heeft toegezegd dat er niet meer dan driehonderd migranten mo gen wonen. en vervoerde een Techniekbus jongeren naar bedrijven, zodat ze kennis konden maken met een technisch beroep. Vanwege de coronacrisis kun nen de voorlichtingsdagen niet worden gehouden en staat de Techniekbus stil. Het Huis van de Techniek Zeeland heeft nu een di gitaal programma ontwikkeld. Daarin zitten virtuele bedrijfsbe zoeken (video's) gecombineerd met lesopdrachten. En een menu kaart met gastlessen van professi onals uit het bedrijfsleven. Het dagelijks provinciebestuur steekt 25.000 euro in de online aanpak, het bedrijfsleven 29.500 euro. vrijdag 6 november 2020 GO Vakantiereus Roompot maakt kans op de titel 'duurzaamste bedrijf van Nederland'. De Stichting C02 Neutraal maakt 3 december bekend wie de groenste ondernemer van het land is. Frank Balkenende Goes Bestuurslid Addie Sandee in de ruimte van Kunstuitleen de Bevelanden in Goes. foto boaz timmermans Het zit niet mee voor Kunstuit leen de Bevelanden in Goes. De traditionele 'dag van de kunst uitleen' kon niet doorgaan van wege corona. In plaats daarvan kwam er een 'maand van de kunstuitleen', zodat bezoekers meer gespreid kunnen komen. ,,Maar van die maand blijft niet veel over nu we twee weken moeten sluiten'', zegt voorzitter Jan Wieringa. Rob Paardekam Goes - Addie Sandee, Kunstuitleen De Bevelanden De maand van de kunstuitleen vindt ook plaats bij de kunstuitle nen in Middelburg en Terneuzen. Het Klooster van Rilland mag worden verbouwd voor de huisvesting van driehonderd arbeidsmigranten. Dit bleek gisteren uit een uitspraak van de Raad van State. In het ge bouw wonen nu tweehonderd arbeidsmigranten. Adri Klinkenberg Den Haag/Rilland Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41