Fors minder diagnoses borst- en darmkanker 'Als ik eerder was onderzocht...' Coronabesmettingen en ziekenhuisopnames dalen verder NIEUWS 3 CORONA KANKER De diagnose borst- en darmkanker is dit voorjaar drieduizend keer minder gesteld dan normaal. Een van de oorzaken is het tijdelijk stopzetten van de bevolkingsonderzoeken door de coronacrisis. Het fors lagere aantal diagnoses komt ook door uitgesteld huisartsenbezoek en late doorverwijzing naar het zie kenhuis. Dit blijkt uit onderzoek van het Integraal Kankercentrum Neder land (IKNL). In de leeftijdsgroepen die voor de bevolkingsonderzoeken worden uit genodigd, was de daling in het aantal diagnoses veel groter dan in de andere leeftijdsgroepen. ,,Bij borst kanker en de voorstadia daarvan gaat het om een derde minder diagnoses bij 50- tot 74-jarigen en bij darmkan ker om een vijfde minder diagnoses bij 55- tot 75-jarigen, de leeftijdsgroep die voor het bevolkingsonderzoek wordt uitgenodigd", aldus hoogleraar en IKNL-onderzoeker Sabine Siesling. Samen met haar collega Avinash Din- mohamed en andere onderzoekers komt ze tot deze conclusie op basis van gegevens uit de Nederlandse Kan kerregistratie. Uitnodiging Dinmohamed: ,,Na het geleidelijk op starten van de bevolkingsonderzoe ken steeg het aantal diagnoses gedu rende de zomer weer naar het ver wachte niveau. Maar het effect van de eerste lockdown sijpelt lang door, want er is dus nog steeds een achter stand van ongeveer tweeduizend borstkankerdiagnoses en ongeveer duizend darmkankerdiagnoses. Het is dus van groot belang dat mensen naar de huisarts gaan bij klachten en om gehoor te geven aan een uitnodiging voor het bevolkingsonderzoek.'' Volgens de onderzoekers is het met de nu beschikbare gegevens nog niet te zeggen of door de vertraging in dia gnostiek dit voorjaar kanker vaker in latere stadia is geconstateerd, waar door een zwaardere behandeling no dig is. Zodra kanker is uitgezaaid is het perspectief voor patiënten slechter en slinken de overlevingskansen. ,,Om dat precies te weten, zullen we de ge gevens nader onderzoeken.'' De twee zijn in ieder geval blij dat de bevolkingsonderzoeken voor borst- en darmkanker ondanks de tweede coronagolf nog niet zijn opge schort. Siesling: ,,De druk op de zorg is groot, maar tot nu toe gaat alles geluk kig door. Voor borstonderzoek zit de Er is nog steeds een achterstand, want effect eerste lockdown sijpelt lang door capaciteit van het bevolkingsonder zoek nu weer op 80 procent, bij het darmonderzoek ligt dat nog hoger, want voor de poeptest hoef je niet de deur uit.'' Opschalen van de bevol kingsonderzoeken op dit moment heeft volgens Siesling weinig zin. ,,Daarvoor is de druk op de zorgketen te groot. Als mensen worden doorver wezen, is het niet de bedoeling dat ze lang moeten wachten voordat ze in het ziekenhuis terechtkunnen." Bianca Beck vierde giste ren haar 50ste verjaar dag. Een flink feest kon het vanwege de coronamaat regelen niet worden, maar het hoofd van de Zoetermeerse stond sowieso niet naar een knalfuif. Ze heeft borstkanker en zit midden in haar behan- deltraject. Op 31 juli kreeg Bianca te horen dat het foute boel was in haar linkerborst: een gebied van 6 bij 6,5 centi meter met een levensgevaar lijke tumor. ,,Toen stortte mijn wereld even in. Ik had net promotie gemaakt op m'n werk, was in de bloei van mijn leven. Maar nu weet ik niet eens zeker of ik ook mijn 51ste verjaardag kan vieren, ik heb een agressieve vorm van borstkanker.'' Vrouwen die 50 worden, krijgen een uitnodiging voor een mammografie. Zo ook Bianca. ,,Afgelopen februari kreeg ik de envelop in de bus. Ik wilde een afspraak maken, maar toen kwam corona en hield het op." Pas vijf maan den later, op 14 juli, kon ze te recht. ,,Drie dagen later kreeg ik een telefoontje van de huis arts dat er een afwijking was gezien. Zelf heb ik nooit wat gevoeld, dus het is maar goed dat ik die mammografie heb laten maken. Maar als ik vijf maanden eerder was geweest, was de tumor wellicht nog niet zo groot geweest. Daar baal ik ontzettend van.'' Ook Borstkankervereniging Nederland benadrukt het be lang van bevolkingsonderzoe ken. ,,Het redt levens. Daarom is het belangrijk dat iedereen die dit jaar aan de beurt is, zo'n onderzoek doet.'' Bianca blijft optimistisch. ,,In mei ben ik klaar met de behandeling. Hopelijk heb ik dan nog mijn linkerborst.'' Tussen woensdagochtend en gis terochtend kwamen er bij het RIVM 6996 meldingen binnen van positieve tests. In het voorgaande etmaal ging het om 7646 nieuwe gevallen. Het aantal door Covid-19 veroor zaakte sterfgevallen nam gisteren met 87 toe. Dat betekent niet dat al deze mensen de afgelopen 24 uur zijn overleden. Deze informatie wordt soms met wat vertraging doorgegeven aan het RIVM. Woensdag werd bekend dat 106 mensen recentelijk waren overle den aan het coronavirus. Vooral in de veiligheidsregio Rot terdam-Rijnmond gaat het volgens de laatste cijfers nog niet goed. Daar registreerde het RIVM het afgelo pen etmaal 915 positieve tests. De regio Haaglanden noteerde 537 nieuwe besmettingen, gevolgd door Utrecht met 513 nieuwe geval len. De ziekenhuizen behandelen momenteel 2512 mensen op de ver- pleegafdelingen en intensive cares, 60 minder dan op woensdag en 141 minder dan op dinsdag. ,,Uitste- kend nieuws'', zegt Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Net werk Acute Zorg. Hij verwacht dat het aantal opgenomen patiënten de komende tijd langzaam verder kan dalen. Maar het zal volgens Kuipers nog weken tot maanden duren voor de zorg weer terug op het normale niveau is. Het is belangrijk om de corona maatregelen nog niet te versoepe len, benadrukt Kuipers. ,,We zijn er nog lang niet. Als het ons lukt om deze daling met de huidige set maatregelen vol te houden, ben je des te sneller weer op een normaal niveau en kun je daarna des te snel ler versoepelen.'' Verpleegafdelingen behandelen momenteel 1905 patiënten, 55 min- der dan woensdag en 139 minder dan dinsdag. Het aantal patiënten op de intensive cares daalde licht. Daar liggen nu 607 mensen, 7 min- Nieuwe gevallen per dag der dan op woensdag en 2 minder dan op dinsdag. In twee Nederlandse regio's gaat het risiconiveau omhoog vanwege het stijgend aantal coronagevallen. In Zeeland is de situatie nu 'ern stig', het op een na hoogste risico niveau. Zeeland was de laatste regio met de status 'zorgelijk'. In Noord en Oost-Gelderland ging het risico niveau van 'ernstig' naar het hoogst mogelijke peil: 'zeer ernstig'. In vijf veiligheidsregio's is de si tuatie nu ernstig. Behalve Zeeland zijn dat Groningen, Friesland, Drenthe en Zuid-Limburg. In de twintig andere regio's is de situatie zeer ernstig. Dat zijn Zuid- en Noord-Holland, Noord-Brabant, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Flevoland en regio Limburg-Noord. vrijdag 6 november 2020 Sanne Schelfaut Rotterdam Het aantal gemelde nieuwe co ronabesmettingen blijft dalen. Gisteren dook het aantal voor het eerst weer onder de 7000, blijkt de uit cijfers van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Ook het aantal ziekenhuisopnames nam af, voor de tweede dag op rij. ANP Bilthoven Meldingen bij de GGD 11000 10000 9000 8000 7000 6000 5000 4000 3000 2000 1000 051120 BRON: RIVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3