WIM HOFMAN Een warme zomer 9 "'•-rr In de jaren 60 van de vorige eeuw reisde ik naar het boerenland van Frankrijk en ik kwam terecht bij een familie in de buurt van Niort (Deux-Sèvres). Het was volop zomer en er was veel werk te doen. Ik wilde wel meehelpen. We stonden om half vijf op, dronken een bak koffie waar we stokbrood in brokkelden en daarna gingen we bijvoorbeeld pakken stro van het veld halen. Het stro moest met behulp van een hooi vork op een kar. In het begin ging dat nog wel, maar de pakken leken steeds zwaarder te worden en het werd steeds warmer. Om negen uur was het al snikheet. Gelukkig was er dan pauze en was het tijd voor ver- micellisoep. We zaten dan op een pak stro en rustten even uit. Een man die Francois werd genoemd, werkte ook mee. Hij kwam 's ochtends vroeg op zijn Peugeot-fiets met racestuur. Hij heette eigenlijk Wilhelm Franz. Hij was een Duitser en was na de oorlog in Frank- rijk achtergebleven. Thuis was er toch niets meer, zei hij tegen mij. Hij noemde mij Wilhelm en ik zei Wilhelm tegen hem. Hij vond het prettig dat hij in het Duits dingen tegen mij kon zeggen. Hij leerde me tractor rijden. Op een avond ging hij jagen. Hij deed dat op de oude rode Massey Ferguson tractor die nogal wat walm verspreidde. Hij stuurde met zijn knieën. In zijn han den had hij een jachtgeweer en hij schoot inderdaad een konijn. Dat aten we later. De mensen waren gastvrij en ze zorgden steeds voor een flink middag maal met rode wijn met ijsblokjes en een klein glaasje gedistilleerd toe, een helder drankje dat de geest troebel maakte. Ze gaven ons ook een uitge breid avondmaal. Ze legden me uit hoe je artisjokken moest eten en ver telden dat een konijnenkop het lek kerste gedeelte van zo'n beest is. BRIEVEN Salarisverhoging Ook in het verleden wilden werknemers een salarisverho ging, dat schept meer mogelijk heden in bestedingen. Niet altijd wordt dat ingewilligd. In de hui dige periode waarin de economie het hard te verduren heeft en het voor onze regering moeilijk is en wordt om de schade zoveel mo gelijk te beperken vallen de oppo sitie in de Tweede Kamer en de vakbonden het kabinet hard aan, omdat het de motie over salaris verhoging naast zich neerlegt (29 oktokber). Verschillende oppositiepartijen gebruiken daarbij opruiende taal waardoor de onvrede en protes ten alleen maar toenemen, en waarom? Omdat de verkiezingen er aan komen en ze in welke rege ringscoalitie dan ook weinig kans maken. Wie de salarisverhogin gen betaalt, zal ze een zorg zijn maar de burger zal het wel op hoesten door belastingverhogin gen en kortingen. Waarom niet kritisch maar wel eengezinds optrekken in deze moeilijke periode - een nationaal kabinet zou misschien beter zijn - dan deze verkiezingswartaal. A. Bastiaansen, Terneuzen Salarisverhoging (2) Begin dit jaar, de uitbraak van co rona. Verpleegkundigen en alle medewerkers in de zorg doen meer dan hun best de situatie on- der controle te krijgen en te hou den. IC-verpleegkundigen zijn er te kort. Snel wordt personeel bij geschoold om deze functie kun nen vervullen. Men erkent dat deze mensen de rots in de bran ding zijn. Ze zijn onze redding. Nederland applaudisseert mas saal. Men zou denken dat het ka binet best zou kunnen begrijpen dat iedereen in Nederland dank baar is. Geert Wilders stelt een salaris verhoging in de zorg voor. De stemming geeft een positief re sultaat. O, ja, foutje. Ik had het zo niet bedoeld, ik wilde anders stemmen. De tweede coronagolf komt. Voer uit wat de stemming heeft gebracht. Verhogen die maandelijkse beloning. Weer zullen de zorgmedewerkers hun taak vervullen. Niet beter be- loond hoor. Dat gaat even niet door. Regering denk na en zorg dat de grandioze zeer grote in spanning beter beloond wordt. Ad Buijk, Brouwershaven Oostgat Als mijnheer Kleber (31 oktober) de veiligheid van containerreu zen langs de Walcherse kust wil onderzoeken is hij gauw klaar. Die komen daar namelijk hele maal niet. De schepen die hij vanuit zijn strandkotje bij Valkenisse of Zou- telande langs ziet komen zijn in zijn ogen misschien best wel groot. Maar het zijn beslist geen contai nerreuzen. De doorvaart door het Oostgat is aan beperkingen ge bonden. Ik ben er te lang uit om precies te weten hoe groot die zijn maar de grotere schepen moeten echt via de Wielingen en niet langs de Walcherse kust. Ben Schimmel, Meliskerke Aanslag Meestal wordt men beledigend als argumenten ontbreken of als ervan wordt uitgegaan dat die ar gumenten geen zin hebben. Dan is eigenlijk de grens van de vrij heid van meningsuiting bereikt. Zo worden tegenwoordig veel be ledigingen goed gepraat met het argument van vrijheid van me ningsuiting. Die geven onruststo kers, godsdienstfanaten en mak kelijk beïnvloedbaren de kans om misdaden te plegen, in het verle den, maar ook nu. Iets meer reke ning houden met de opvattingen van anderen en minder overgaan tot beledigingen zouden wellicht een betere uitkomst kunnen bie den. N. van der Wekken, Brouwershaven Vossen 'Vossen het haasje', kopt de krant (4 november) na de besluiten van de provincie over het vossenbe- leidsplan. Is dat echt zo? Van de gevraagde maatregelen is alles af gewezen, behalve op Schouwen, maar daar zul je ook 's nachts niet veel vossen zien. Walcherse vos sen komen 's avonds vanuit na tuurgebieden. Daar is alles al op, dus ze moeten wel. Bij de boer zit nog wel wat, buikje vol, dan snel voor daglicht terug. Jagers krijgen dus alleen een kans op een vos die zo dom was om achter te blij ven op het platteland. Toch zijn er dit jaar al een 120 geschoten. Dan kunnen we er toch vanuitgaan dat er een 250 zitten op Walche ren. Stel deze pakken eenmaal per week een stuk wild, dan praten we jaarlijks al over 13.000 ver moorde dieren! Op dezelfde pa gina kopt de krant over de sterke teruggang van hazen en konij nen. Oorzaak? De boer. Mart den Hollander, Oostkapelle (boer met agrarisch natuurbeheer en jager) Varkensstal Niet te geloven dat de gemeente Noord-Beveland (5 november) in deze tijd van virusbesmettingen en Q-koorts een vergunning heeft afgegeven voor een me- gastal in Geersdijk, waarin 6000 varkens opgesloten worden! Dit is mijns inziens een uiter mate slechte beslissing voor mens en dier. In deze tijd waarin de consument steeds bewuster voor biologisch vlees kiest en er steeds meer consumenten geen vlees meer eten geeft de ge meente Noord-Beveland hier een slecht signaal af. Zij heeft wat mij betreft de plank volledig mis ge slagen. Hoe heeft dit kunnen ge beuren, dat deze vergunning af gegeven wordt ten koste van om wonenden en dierenleed. Els Bierens Keeris, Kortgene vrijdag 6 november 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator aftok"■>::.£jfc^K'3XïC -"•V- U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Geersdijk, Stallen aan de Stekeldijk. FOTO BOAZ TIMMERMANS/FOS FOTOGRAFIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37